REKLAMA

Francja przeciw umowie UE-MERCOSUR w związku z wylesianiem Amazonii

2020-09-18 16:19
publikacja
2020-09-18 16:19
fot. UESLEI MARCELINO / Reuters

Francuski rząd uważa, że najnowszy raport na temat wylesiania Amazonii potwierdza sprzeciw Paryża wobec aktualnej wersji umowy handlowej UE z południowoamerykańską organizacją MERCOSUR - przekazało w piątek biuro francuskiego premiera Jeana Castexa.

Francja będzie współpracować z innymi partnerami z UE w celu ustalenia wymogów dotyczących środowiska, w tym jeśli chodzi o deforestację, dla wznowienia rozmów handlowych – dodano.

"Wylesianie zagraża bioróżnorodności i zaburza klimat. Raport przedłożony przez Stefana Ambeca potwierdza stanowisko Francji, która sprzeciwia się projektowi umowy UE-MERCOSUR w obecnym kształcie" - podkreślił Castex na Twitterze tuż po otrzymaniu – jak pisze AFP - bardzo krytycznej oceny zagrożeń dla środowiska wynikających z porozumienia między UE a MERCOSUR-em.

"Projekt porozumienia nie zawiera klauzuli pozwalającej na dyscyplinowanie praktyk krajów MERCOSUR w kwestii walki z wylesianiem. To jest główny mankament tego porozumienia" - zaznaczono.

Unia Europejska prowadzi rozmowy z MERCOSUR-em, czwartym co do wielkości blokiem handlowym na świecie, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj. Jedną z obaw był wpływ przyszłej umowy na lasy i klimat - podaje agencja Reutera.

AFP zwraca uwagę, że stanowisko francuskiego rządu odzwierciedla wnioski zawarte w 184-stronicowym raporcie zamówionym rok temu przez poprzednika Castexa, Edouarda Philippe'a. Zgodnie z tym dokumentem porozumienie z MERCOSUR-em to "stracona szansa dla UE na wykorzystanie swych uprawnień negocjacyjnych w celu uzyskania solidnych gwarancji spełniających oczekiwania jej współobywateli w zakresie środowiska, zdrowia i bardziej ogólnie - społeczeństwa".

Raport w szczególności ocenia wpływ, jaki ma na wylesianie w Amazonii wzrost produkcji wołowiny. Według komisji Ambeca w największym na świecie lesie deszczowym, gdzie liczba pożarów wzrosła już o 28 proc. w ciągu roku, wylesianie spowodowałoby, że koszt środowiskowy umowy byłby zbyt wysoki w porównaniu z korzyściami ekonomicznymi. (PAP)

cyk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona klimatu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki