Francja nie przestaje zadziwiać

założyciel SpotData.pl

O ile Niemcy egzemplifikują w tym momencie wszystkie niebezpieczne cechy cyklu koniunktury (pisałem o tym w piątek), o tyle Francja pokazuje szanse, jakie stoją przed europejską gospodarką w najbliższych kwartałach. Pomimo recesji w światowym handlu, inwestycje we Francji wyraźnie przyspieszyły. To ważne zjawisko, bo inwestycje są najważniejszym czynnikiem wahań koniunktury. Fakt, że w drugiej najważniejszej gospodarce Unii Europejskiej nastąpiło ożywienie w tej dziedzinie, jest dobrym sygnałem.

Eurostat podał w piątek wszystkie szczegółowe dane o PKB i jego komponentach w krajach UE. Sam PKB w UE wzrósł w trzecim kwartale o 1,7 proc. rok do roku, lekko szybciej niż kwartał wcześniej (1,3 proc. – dane nieodsezonowane). Ale to już wiedzieliśmy wcześniej. Moją uwagę przykuły natomiast właśnie dane inwestycyjne, bo w nich widać pewne światełko w tunelu. Wprawdzie w całej UE inwestycje dość wyraźnie spowolniły w trzecim kwartale, ale ich dynamika wciąż jest dodatnia i wyższa niż dynamika PKB, mimo niekorzystnych sygnałów popytowych płynących ze strony handlu międzynarodowego. W ujęciu rok do roku wzrosły o 3,8 proc.

Bardzo pozytywnie wyróżnia się Francja, gdzie inwestycje wzrosły o 4,5 proc. rok do roku, odnotowując najwyższą dynamikę od końca 2017 r. (na wykresie widać dane wyrównane sezonowo, które pokazują wzrost o 3,8 proc. – też wyższy niż w poprzednich kwartałach). Co ważne, jest to w dużej mierze zasługa nakładów na maszyny i urządzenia, co wskazuje na rosnącą aktywność inwestycyjną sektora przemysłowego. Można to uznać za pozytywną niespodziankę, biorąc pod uwagę fakt, że dane produkcyjne w Europie są bardzo słabe i wskazują na malejącą aktywność.

(SpotData)


To nie pierwsze dane, które stawiają gospodarkę francuską w dobrym świetle. Już wiele miesięcy temu wskazywałem, że francuski przemysł radzi sobie zaskakująco dobrze na tle niemieckiego.

Ale poczekałbym z otwieraniem szampana. To, co jest niepokojące, to późno-letnie pogłębienie fali recesji przemysłowej w Europie. Latem wydawało się, że koniunktura w przemyśle zaczyna się powoli poprawiać, ale ostatnie dane za wrzesień i październik poddały to w wątpliwość. Jeżeli jesień nie przyniesie odbicia w produkcji, to firmy mogą zareagować obniżeniem inwestycji.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 and00

Z tego wykresu wychodzi że u nich jest doskonale od 2015, z lokalnym szczytem 2 lata temu...

! Odpowiedz
99 103 karbinadel

To we Francji jeszcze ktoś pracuje? Rzeczywiście zadziwiające :)

! Odpowiedz
91 62 nellington

Jak wiedzę o świecie czerpiesz z TVP to rzeczywiście mocno zadziwiające.

! Odpowiedz
26 68 krokus12

zadziwiające to jest nazwać pana człowiekiem rozumnym

! Odpowiedz
59 38 karbinadel odpowiada nellington

Od października 2015 nie oglądam TVP

! Odpowiedz
22 29 _jasko

Wg Eurostatu w 2018 r. wskaźnik zatrudnienia w UE28 osób w wieku od 20 do 64 lat odnotował najwyższy poziom i wyniósł on 73,1 %
W tym czasie w Polsce 72,2 %,
we Francji 71,8%.
Generalnie wzrost tego wskaźnika od 2014 roku dotyczy całej UE.

! Odpowiedz
10 8 jakubeczko odpowiada karbinadel

Jeszcze przed erą Kurskiego przestałeś ogladać? Załuj :)

! Odpowiedz
6 22 karroryfer odpowiada karbinadel

to przed 2015 oglądałeś ? gratuluje :P

! Odpowiedz
2 2 pc1974

Tak pracuje ...polski hydraulik :) daje rade w Kalifat de France

! Odpowiedz
0 3 matpoz1 odpowiada _jasko

Tylko weź pod uwagę że na zachodzie bardzo popularna jest praca na cześć etatu, u nas praktycznie niespotykana. Trzeba by jeszcze podać ile pracują pracownicy średnio tyg. i ile na pełen etat.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil