REKLAMA

Francja: kolejne zarzuty ws. finansowania kampanii Sarkozy'ego przez Libię

2016-11-15 21:55
publikacja
2016-11-15 21:55

Francuski portal informacyjny Mediapart zamieścił we wtorek nagranie wideo, na którym francusko-libański biznesmen twierdzi, że w czasie kampanii prezydenckiej w 2007 roku przekazał Nicolasowi Sarkozy'emu w sumie 5 mln euro pochodzących od libijskiego reżimu.

B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy / fot. Jacky Naegelen / Reuters

Sarkozy, któremu już w przeszłości zarzucano, że jego zwycięską kampanię finansował Muammar Kadafi, zdecydowanie zaprzeczył doniesieniom i przez adwokata nazwał rewelacje biznesmena "prymitywną manipulacją".

W opublikowanym we wtorek wywiadzie Ziad Takieddine oświadczył, że osobiście przewiózł z Libii do Francji w trzech turach w sumie pięć milionów euro w gotówce między listopadem 2006 roku i początkiem 2007 roku. Pieniądze raz przekazał bezpośrednio Sarkozy'emu, wówczas szefowi MSW, a dwa razy szefowi jego gabinetu Claude'owi Gueantowi.

Walizki z pieniędzmi miały zostać mu przekazane w Trypolisie przez szefa tajnych służb Kadafiego.

W 2012 roku portal Mediapart opublikował między dwiema turami wyborów prezydenckich we Francji, ostatecznie przegranych przez Sarkozy'ego, dokument mający potwierdzać, że Kadafi wsparł kampanię kwotą 50 mln euro. "Po raz kolejny i znów w okresie wyborczym Mediapart usiłuje zniesławić Nicolasa Sarkozy'ego oskarżeniami tak kłamliwymi obecnie, jak i wcześniej, publikując rozmowę z Ziadem Takieddinem" - oświadczył adwokat byłego szefa państwa Thierry Herzog.

Oskarżenia biznesmena odrzucił również adwokat Claude'a Gueanta.

W niedzielę ma się odbyć pierwsza tura prawyborów prawicy we Francji, które mają wyłonić kandydata w przyszłorocznych wyborach szefa państwa. Sarkozy usytuował się na prawo od swego głównego rywala, byłego premiera Alaina Juppe, zabiegając o wyborców zaniepokojonych kwestiami imigracji i bezpieczeństwa.

Po trzech latach śledztwa francuscy śledczy dysponują wieloma zeznaniami dawnych przedstawicieli libijskiego reżimu, którzy mówią o niejasnym finansowaniu kampanii Sarkozy'ego, lecz brak potwierdzających to dowodów. (PAP)

ksaj/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Wtv
Polonus, My jesteśmy Europą.
~Polonus
Zgniła Europa, ośmiela się pouczać Polskę ,łapowki, przekręty , umowy z państwem islamskim, interesy z Rosją wbrew UE ,podpuszczanie Ukraińców z żądaniami "pomocy " itd.
PRECZ OD POLSKI !!!!!!!
~Maciar
Nic nowego!.
Sarkozy w podziękowaniu wysłał mu samoloty!
~Ferdek
Przecież to informacja sprzed 3-4 lat .
~szlamowka
nie ma to jak wziosc kredyty i czekac na inflacje i to hiper liczac na niewyplacalnosc i upaek banku albo zwiac w bezpieczne miejsce z kredytem i czekac na wojenna agresje na dany kraj. Podobnie postapil sarkozy biorac 50 nilionow na swa kampanie a potem mordujac swego wierzyciela i cala jego ponad 20 osob scisla rodzine. ktora liczyla nie ma to jak wziosc kredyty i czekac na inflacje i to hiper liczac na niewyplacalnosc i upaek banku albo zwiac w bezpieczne miejsce z kredytem i czekac na wojenna agresje na dany kraj. Podobnie postapil sarkozy biorac 50 nilionow na swa kampanie a potem mordujac swego wierzyciela i cala jego ponad 20 osob scisla rodzine. ktora liczyla na spadek po swym ojcu Kadafim ulokowanymi w Szwajcarii 72 miliardami dolarow.Politycy i wiekszosc to godni zaufania ludzie SOMMM.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki