Francja: kolejne zarzuty ws. finansowania kampanii Sarkozy'ego przez Libię

Francuski portal informacyjny Mediapart zamieścił we wtorek nagranie wideo, na którym francusko-libański biznesmen twierdzi, że w czasie kampanii prezydenckiej w 2007 roku przekazał Nicolasowi Sarkozy'emu w sumie 5 mln euro pochodzących od libijskiego reżimu.

B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy
B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy (fot. Jacky Naegelen / Reuters)

Sarkozy, któremu już w przeszłości zarzucano, że jego zwycięską kampanię finansował Muammar Kadafi, zdecydowanie zaprzeczył doniesieniom i przez adwokata nazwał rewelacje biznesmena "prymitywną manipulacją".

W opublikowanym we wtorek wywiadzie Ziad Takieddine oświadczył, że osobiście przewiózł z Libii do Francji w trzech turach w sumie pięć milionów euro w gotówce między listopadem 2006 roku i początkiem 2007 roku. Pieniądze raz przekazał bezpośrednio Sarkozy'emu, wówczas szefowi MSW, a dwa razy szefowi jego gabinetu Claude'owi Gueantowi.

Walizki z pieniędzmi miały zostać mu przekazane w Trypolisie przez szefa tajnych służb Kadafiego.

W 2012 roku portal Mediapart opublikował między dwiema turami wyborów prezydenckich we Francji, ostatecznie przegranych przez Sarkozy'ego, dokument mający potwierdzać, że Kadafi wsparł kampanię kwotą 50 mln euro. "Po raz kolejny i znów w okresie wyborczym Mediapart usiłuje zniesławić Nicolasa Sarkozy'ego oskarżeniami tak kłamliwymi obecnie, jak i wcześniej, publikując rozmowę z Ziadem Takieddinem" - oświadczył adwokat byłego szefa państwa Thierry Herzog.

Oskarżenia biznesmena odrzucił również adwokat Claude'a Gueanta.

W niedzielę ma się odbyć pierwsza tura prawyborów prawicy we Francji, które mają wyłonić kandydata w przyszłorocznych wyborach szefa państwa. Sarkozy usytuował się na prawo od swego głównego rywala, byłego premiera Alaina Juppe, zabiegając o wyborców zaniepokojonych kwestiami imigracji i bezpieczeństwa.

Po trzech latach śledztwa francuscy śledczy dysponują wieloma zeznaniami dawnych przedstawicieli libijskiego reżimu, którzy mówią o niejasnym finansowaniu kampanii Sarkozy'ego, lecz brak potwierdzających to dowodów. (PAP)

ksaj/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Wtv

Polonus, My jesteśmy Europą.

! Odpowiedz
1 2 ~Polonus

Zgniła Europa, ośmiela się pouczać Polskę ,łapowki, przekręty , umowy z państwem islamskim, interesy z Rosją wbrew UE ,podpuszczanie Ukraińców z żądaniami "pomocy " itd.
PRECZ OD POLSKI !!!!!!!

! Odpowiedz
0 8 ~Maciar

Nic nowego!.
Sarkozy w podziękowaniu wysłał mu samoloty!

! Odpowiedz
0 3 ~Ferdek

Przecież to informacja sprzed 3-4 lat .

! Odpowiedz
0 3 ~szlamowka

nie ma to jak wziosc kredyty i czekac na inflacje i to hiper liczac na niewyplacalnosc i upaek banku albo zwiac w bezpieczne miejsce z kredytem i czekac na wojenna agresje na dany kraj. Podobnie postapil sarkozy biorac 50 nilionow na swa kampanie a potem mordujac swego wierzyciela i cala jego ponad 20 osob scisla rodzine. ktora liczyla na spadek po swym ojcu Kadafim ulokowanymi w Szwajcarii 72 miliardami dolarow.Politycy i wiekszosc to godni zaufania ludzie SOMMM.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil