REKLAMA

Francja: dwie żony francuskiego werbownika IS wydalone z Turcji

2016-10-26 10:11
publikacja
2016-10-26 10:11
Francja: dwie żony francuskiego werbownika IS wydalone z Turcji
Francja: dwie żony francuskiego werbownika IS wydalone z Turcji
/ YAY Foto

Dwie żony francuskiego werbownika Państwa Islamskiego Kevina Guiavarcha, wpisanego na oenzetowską listę najbardziej niebezpiecznych dżihadystów, zostały wydalone z Turcji i postawione w stan oskarżenia we Francji - podały w środę źródła zbliżone do śledztwa.

23-letni Guiavarch wyjechał do Syrii pod koniec 2012 roku. W czerwcu bieżącego roku skontaktował się z francuskimi władzami, a następnie wraz z czterema francuskimi żonami i szóstką dzieci udał się z Syrii do Turcji, gazie został aresztowany i oczekuje na proces.

Dwie kobiety, w wieku 26 i 34 lat, wraz z trójką dzieci, zostały deportowane w ubiegłym tygodniu z Turcji. W piątek w Paryżu usłyszały zarzuty udziału "w organizacji przestępczej powiązanej z działalnością terrorystyczną" - sprecyzowały źródła agencji AFP.

Starsza z kobiet, która wyjechała z Francji w tym samym czasie co Kevin Guiavarch, trafiła do tymczasowego aresztu. Młodsza, która dołączyła do dżihadysty w 2014 roku, jest na wolności, ale została umieszczona pod nadzorem sądowym.

Kolejne dwie żony, obie w wieku 22 lat, mają wkrótce zostać przekazane władzom francuskim wraz z trojgiem pozostałych dzieci - podały źródła.

Kevin Guiavarch przyłączył się pod koniec 2012 roku do Frontu al-Nusra, syryjskiego odgałęzienia Al-Kaidy, po czym wstąpił do szeregów IS.

23 września 2014 roku ONZ wpisała Guiavarcha na swoją czarną listę najbardziej niebezpiecznych bojowników; jednocześnie został objęty międzynarodowymi sankcjami i zakazem podróży. Dżihadysta trafił do zestawienia za "udział w finansowaniu, planowaniu, ułatwianiu i przygotowywaniu czynów i działań prowadzonych wspólnie, w imieniu, na rzecz lub we wsparciu" Frontu al-Nusra. Zarzucono mu także prowadzenie rekrutacji bojowników dla organizacji terrorystycznej.

Źródła francuskiej agencji wyraziły wątpliwość, czy Guiavarch skontaktował się z francuskimi władzami faktycznie powodowany skruchą. Informatorzy mają nadzieję, że po procesie w Turcji werbownik zostanie przekazany władzom francuskim, którym będzie mógł przekazać "cenne informacje o strukturze i finansowaniu organizacji". (PAP)

ksaj/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ks
Cztery francuskie żony???? To we Francji bigamia też jest już dozwolona???

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki