Francja: do południa frekwencja w prawyborach na prawicy wyższa niż w I turze

Do południa frekwencja w drugiej turze prawyborów w prawicowej partii Republikanie, które mają wyłonić kandydata na prezydenta Francji w wyborach w 2017 r., była wyższa o 10-15 proc. niż w pierwszej rundzie - poinformowali organizatorzy niedzielnego głosowania.

Francois Fillon
Francois Fillon (fot. POOL / FORUM)

Przewodniczący komitetu organizującego prawybory w łonie Republikanów Thierry Solere powiedział telewizji BFM, że liczby pokazują, iż oddanych zostało 1,27 mln głosów po przeliczeniu danych z 67 proc. lokali do głosowania w całym kraju.

"Oznacza to wzrost od 10 do 15 proc." - powiedział Solere. Od kilku dni trwa już głosowanie drogą elektroniczną w drugiej turze. Około 4,4 mln osób zagłosowało w pierwszej turze prawyborów w ubiegłą niedzielę.

W pierwszej turze zwyciężył były premier Francois Fillon, zdobywając 44,1 proc. głosów. Do drugiej tury przeszedł również były szef rządu Alain Juppe, uzyskując 28,2 proc. Zwycięzca prawyborów prawdopodobnie zmierzy się w przyszłorocznych wyborach z liderką skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen.

Udział w prawyborach nie jest zarezerwowany jedynie dla członków partii. Chętni do oddania głosu muszą podpisać oświadczenie, że "podzielają republikańskie wartości prawicy i centrum". Muszą także wpłacić 2 euro.

Głosy można oddawać do godziny 19 w 10 228 lokalach wyborczych w całej Francji. Wyników należy spodziewać się w niedzielę wieczorem. (PAP)

cyk/ eaw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 ~StanRS

Wygra we Francji "faszyzm", tak jak w Polsce, na Węgrzech i w Hameryce.

! Odpowiedz
1 1 ~wyborca

wyglada na to ze urosly ci bokobrody czyli pejsy .

! Odpowiedz
5 7 ~hanba

"liderką skrajnie prawicowego Frontu Narodowego" -- ja myślę, że to redaktorek jest skrajnym manipulantem i uważa czytelników za głupków którym trzeba dawać etykietkę aby wiedzieli co mają "myśleć"

! Odpowiedz
3 12 ~Jan

Szkoda że u nas w wyborach prezydenckich i parlamentarnych nie ma opłaty za głosowanie. Wtedy było by na pewno mniej głosów ale za to mądrzejszych. A Front Narodowy JML wcale nie jest skrajnie prawicowy tylko Narodowo Socjalistyczny. Republikanie we Francji są nowym tworem na scenie politycznej. Przejęli retorykę od Frontu unikając drażliwych tematów (coś jak u nas Kukiz). Nie można wykluczyć że jest to dziecko służb w roli koncesjonowanej opozycji anty systemowej. Już klasyk demokracji J.W.Stalin zauważył że oprócz liczenia głosów ważniejsze może być stworzenie właściwej alternatywy wyborczej. Chodzi o to by nie zależnie od tego kto wygra wybory to by były one wygrane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 7 ~ŁukaszP

U nas to nowoczesna.pl jest takim pontonem byłej władzy ;)

! Odpowiedz
2 2 ~bumbum odpowiada ~ŁukaszP

Jakiej byłej. Rządzi ta sama władza, tym razem za pomocą figurantów PIS, który wykonuje identyczną politykę co PO.

! Odpowiedz
0 2 ~zzxczxc odpowiada ~bumbum

uważam, że nie tą samą, lecz bardzo zbliżoną do siebie. Chodź pewne kierunki ich różnią.

! Odpowiedz
2 0 ~StanRS

A skąd u ciebie takie wiadomości? Dobrze, tylko pewnie naczytałeś się prof. Michalkiewicza.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil