REKLAMA

Fitch obniżył perspektywę ratingu USA do negatywnej

2020-08-01 01:20
publikacja
2020-08-01 01:20
fot. Milan Adzic / Shutterstock

Agencja Fitch obniżyła perspektywę ratingu kredytowego USA ze stabilnej do negatywnej, utrzymując jednocześnie ocenę wiarygodności kredytowej na najwyższym poziomie "AAA" - podał Fitch w komunikacie.

Swoją decyzję Fitch uzasadnił "pogorszeniem się stanu finansów publicznych USA i brakiem wiarygodnego planu ich konsolidacji". Agencja oceniła, że "wysokie deficyty fiskalne i dług znajdowały się już na ścieżce wzrostu w średnim terminie jeszcze przed ogromnym wstrząsem gospodarczym wywołanym przez koronawirusa. To zaczęło osłabiać tradycyjną siłę kredytową USA".

Według Fitch na koniec 2021 roku relacja długu do PKB przekroczy 130 proc. Agencja zwróciła uwagę, że wkraczając w kryzys, USA miały najwyższy wskaźnik dług/PKB ze wszystkim państw z najwyższym ratingiem kredytowym "AAA".

"Elastyczność finansowa, wspierana przez interwencje Fed, nie eliminuje całkowicie zagrożeń dla zdolności do obsługi długu w średnim terminie. Istnieje ryzyko, że decydenci nie przeprowadzą konsolidacji finansów publicznych w wystarczającym stopniu, do ustabilizowania długu publicznego, kiedy szok związany z koronawirusem minie" - napisał Fitch.

tj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jes
Grecja też miała dobry rating.
Nie wierzę, że ktokolwiek w bankach inwestycyjnych i podobnych zwraca jeszcze uwagę na te rankingi.
kimdzongtusk
No to ich teraz zbombardują .
znawca_wszystkiego
Nie, bo zostawili rating AAA. Gdyby obniżyli cały zarząd wylądowałby w Guantanamo.
traderfr
Tak też było przed ośmiu laty, co natychmiast zostało dostrzeżone przez agencję ratingową S&P, która miała czelność zwątpić w wiarygodność kredytową rządu i w konsekwencji obniżyła rating US o jeden szczebelek. W konsekwencji CEO agencji wyleciał z roboty, członkowie zarządu otrzymali telefony z pogróżkami,Tak też było przed ośmiu laty, co natychmiast zostało dostrzeżone przez agencję ratingową S&P, która miała czelność zwątpić w wiarygodność kredytową rządu i w konsekwencji obniżyła rating US o jeden szczebelek. W konsekwencji CEO agencji wyleciał z roboty, członkowie zarządu otrzymali telefony z pogróżkami, a żeby jeszcze sprawiedliwości stało się zadość, Departament Sprawiedliwości US nagle po latach przypomniał sobie o roli S&P w kryminalnym procederze zawyżania ratingów śmieciowych obligacji hipotecznych subprime, wytoczył przeciwko agencji serię spraw karnych, w efekcie czego ugody zawierane przez S&P niemal zrujnowały całą agencję. W świetle prawa bowiem, śmieciowe papiery UST mają zagwarantowany najwyższy rating AAA i to postanowienie będzie w państwie prawa egzekwowane z całą surowością i bezwzględnością. Są jednak również inne agencje ratingowe, które nie podlegają temu prawu i zdolność kredytową US oceniają po swojemu, jak choćby chińska agencja Dagong, która obniżyła rating US do najniższego poziomu „investment grade” , poniżej poziomu zajmowanego przez przykładowo Botswanę i na równi z południowoamerykańskimi republikami bananowymi, jak Kolumbia, czy Peru. Swoją drogą, czy chińska agencja mogłaby sobie pozwolić na tak karygodną publiczną wypowiedź stawiającą w złym świetle bilionowy chiński majątek ulokowany w rezerwach dolarowych? Ależ oczywiście, że nie. Niemniej zrobiła to, w dodatku bez żadnych konsekwencji. Kto umie czytać między wierszami, niech wyciąga wnioski.

https://businessoutsiderpl.wordpress.com/2019/07/31/ust-universal-subprime-ver-turbo/
znawca_wszystkiego
Zanim świat sięskapnie i przestanie akceptować dolara to usa zdąży jeszcze tyle tych dolarów wydrukować, że wykupi pół świata w podległych sobie krajach takich jak m. in. Polska. Niedługo nastąpi przejmowanie fabryki, patentów, kopalni, nieruchomości.
antykomuch
wg moich szacunków, przy skali od AAA do D, to usa są w okolicach rejtingu Z
macierz
Dlatego, czy można dziwić się takim słowom!!!.
Elon Musk mówi, że „Chiny rządzą”,
I co wy na to?.
kimdzongtusk
To, że najbogatszy kraj III świata nie radzi sobie z pandemią to nic, dług to też pikuś...NAJWAŻNIEJSZE, ŻE WALL STREET JEST ZADOWOLONE , Bezosom przybywają kolejne miliardy, tzw. zarządzający dostaną milionowe bonusy. A bezrobotni ? No cóż, jakoś sobie musza poradzić.
talmud
......a bezrobotni..........bezrobotni ciesza sie "demokracja" "sukcesami" bezosa "hossa" na giełdzie tesla "nowym" f-35a & otwarciem "kosmicznej armii" perspektywa podwyższenia wieku emerytalnego...........LMFAO
jes odpowiada talmud
A jaki jest talmudzik rating twojej Rosji? Jestem przekonany, że jak najlepszej pralki bo wystawia go sam Putin - AAA++++++++++ :)))

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki