Fiskus chce zarobić na imprezach integracyjnych

Pracodawca musi dzielić wydatki na integrację. Nie odliczy poczęstunku dla samozatrudnionych - informuje środowa "Rzeczpospolita".

(ingimage)

Jak informuje "Rzeczpospolita" firmy organizujące spotkania integracyjne czeka dużo dodatkowej pracy. Zanim odliczą wydatki, muszą sprawdzić, kto uczestniczył w imprezie. "Wszystko przez to, że skarbówka zaostrzyła stanowisko. Kosztem uzyskania przychodu może być zaproszenie dla etatowców i ich rodzin. Inaczej będzie, gdy w spotkaniu biorą udział samozatrudnieni" - czytamy w "Rz".

Jak podaje gazeta taką interpretację otrzymała spółka z branży IT, która zatrudnia zarówno specjalistów na podstawie umów o pracę, jak i podwykonawców prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze.

Jak informuje "Rz" spółka organizuje dla wszystkich dobrowolne spotkania w formie pikników rodzinnych oraz imprez integracyjnych. Ponosi koszty posiłków, napojów, wynajmu sali, transportu, animatorów dla dzieci oraz różnego rodzaju aktywności, jak strzelnica, bowling, warsztaty kulinarne, czy kajaki. "Zapytała skarbówkę, czy może odliczyć tego rodzaju wydatki. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że tylko częściowo" - podaje gazeta.

"Kosztem uzyskania przychodów będą jedynie opłaty przypadające na etatowców oraz ich rodziny. Tylko one mają niewątpliwy związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż ich celem jest zintegrowanie załogi. Mogą więc pośrednio wpływać na przychody" - pisze "Rz".

"Inaczej są natomiast traktowane wydatki na współpracowników i ich rodziny, z którymi łączą spółkę powiązania czysto biznesowe. Należy je uznać za reprezentację, która zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy CIT nie jest kosztem uzyskania przychodów" - czytamy w gazecie. (PAP)

akuz/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 34 karbinadel

Oto ułatwienia dla przedsiębiorców według PiS. Niedługo trzeba będzie zatrudniać więcej osób do obsługi biurokracji, niż do merytorycznej działalności

! Odpowiedz
2 33 nostsherlock

Skoro urząd skarbowy próbuje ściągać z takich rzeczy haracz, to widać w jak bardzo opłakanym stanie są finanse publiczne

! Odpowiedz
0 0 marianpazdzioch

Ten przepis obowiazuje od czasów prehistorycznych. To jest po prostu piramidalna polska głupota. Nie mieszałbym do tego stanu finansów państwa.

! Odpowiedz
31 12 dziki_losos

A może nie robić tych idiotycznych imprez integracyjnych, i zamiast tego zainwestować w lepsze środowisko pracy, stojaki na rowery, podwyżki dla pracowników?

! Odpowiedz
1 41 karbinadel

A może pozwolić ludziom, żeby sami decydowali, na co wydają swoje pieniądze?

! Odpowiedz
2 18 mul_roboczy

Hahah co za bubel .
" Marku ty jesteś jedną z osób na samozatrudnieniu to powiedz nam co wczoraj jadłeś na imprezie ? Dwie kiełbaski, dwa piwa a no i grałeś w kręgle, a twoja żona i dzieci ?"

! Odpowiedz
11 22 antek10

Jak zwykle urzędaski nie nadąrzają za zmieniającymi sie czasami. Teraz ludzi zatrudnia sie na samozatrudnieniu a nie na etacie bo sporo pracy mozna wykonać przez internet.

! Odpowiedz
3 18 obsservator

Forma prawna zatrudnienia nie musi być sztywno związana ze sposobem świadczenia pracy. Można mieć pracowników zdalnych na umowach o pracę przecież.

! Odpowiedz
1 9 loosac odpowiada obsservator

Można też wypucować sale gimnastyczną czoteczką do zębów, tylko po co?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.