REKLAMA

Firma Baykar nie pobierze środków za "polskiego" drona dla Ukrainy. Pieniądze trafią na cele humanitarne

2022-07-28 10:17
publikacja
2022-07-28 10:17
Firma Baykar nie pobierze środków za "polskiego" drona dla Ukrainy. Pieniądze trafią na cele humanitarne
Firma Baykar nie pobierze środków za "polskiego" drona dla Ukrainy. Pieniądze trafią na cele humanitarne
fot. Mike Maree / / Shutterstock

Firma Baykar zadeklarowała, że "polski" dron dla Ukrainy zostanie przekazany bez pobrania środków; zebrane w zbiórce 22,5 mln zł zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną dla ponoszącego straszną ofiarę społeczeństwa ukraińskiego - poinformował organizator zbiórki dziennikarz Sławomir Sierakowski.

Internetową zbiórkę pieniędzy na zakup drona dla ukraińskiej armii rozpoczął dziennikarz, redaktor "Krytyki Politycznej", Sławomir Sierakowski. W niedzielę wpłaty darczyńców w zbiórce na Bayraktara dla Ukrainy przekroczyły 22,5 mln zł, czyli kwotę potrzebną do zakupu drona.

W czwartek Sierakowski poinformował na Facebooku o otrzymaniu oficjalnego listu od dyrekcji firmy Baykar, w którym poinformowano, że "polski" dron dla Ukrainy zostanie przekazany temu państwu bez pobrania środków.

Dziennikarz zapowiedział, że zebrane 22,5 mln zł - w porozumieniu ze stroną ukraińską i turecką - zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną dla ponoszącego straszną ofiarę społeczeństwa ukraińskiego. "Ponieważ zebraliśmy nadwyżkę, czyli około 1,8 mln zł (plus wpływy z licytacji), to zgodnie z opisem zbiórki przekażemy je na fundusz ukraińskich sił zbrojnych prowadzony przez Narodowy Bank Ukrainy. Do końca tygodnia, gdy zbiórka zostanie ostatecznie zamknięta, ta suma może dalej rosnąć" - przekazał Sierakowski.

"Podsumowując: łącznie nasze finansowe wsparcie dla Ukrainy to około 50 mln zł. W związku z tym mam taką wiadomość dla wszystkich pomagających mi bezpośrednio i dla postaci życia publicznego, które poparły nas, a przede wszystkim dla 215 600 Polek i Polaków (i prawie 1000 Białorusinek i Białorusinów): weźmiecie udział w militarnej obronie Ukrainy przed Rosją, a także w humanitarnej pomocy społeczeństwu" - napisał.

Red. Sierakowski opublikował także list kierownictwa tureckiej firmy produkującej drony Bayraktar. "Serdecznie dziękujemy wszystkim Polakom, którzy wsparli tę znaczącą akcję. Jesteśmy pod wrażeniem, że w zorganizowanej przez Pana kampanii wzięły udział setki tysięcy Polaków" - napisali dyrektorzy.

Firma złożyła ofertę: "W obliczu Pana kampanii, przekażemy dron Bayraktar TB2 Ukraińcom bezpłatnie, aby mogli jak najlepiej bronić swojej ojczyzny. I będziemy mieć na oku przeznaczenie zebranych funduszy przez ukraińskie organizacje charytatywne na cele, które służą wzmacnianiu Ukrainy. Aspirujemy do tego, żeby ta oferta i ta kampania odniosły sukces w ratowaniu życia niewinnych Ukraińców w tak trudnych czasach. Modlimy się, żeby jak najszybciej się skończyły" - napisano w liście.

Na początku lipca br. wiceprzewodnicząca ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu) Ołena Kondratiuk, odnosząc się do prowadzonej w Polsce zbiórki oceniła, że "to fantastyczne wsparcie i solidarność, która zapisze się w historii naszych stosunków".

Tureckie bezzałogowce Bayraktar TB2 służą m.in. do przeprowadzania rozpoznania, naprowadzania artylerii, a także do bezpośredniego atakowania przenoszonymi bombami.

Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości skrzydeł. Może pozostawać w powietrzu do 27 godzin, a maksymalna prędkość, jaką może rozwinąć, to ok. 220 km/h. Maszyna waży 650 kg.

Wcześniej zbiórki na zakup bezzałogowców dla ukraińskiej armii przeprowadzili Litwini i Ukraińcy.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
wojtek233
Taka suma na kraj to śmiech na sali jak na samego Jareckiego abo Tyfuska trzeba zebrać więcej nie wspomne o pOsłach sendziach i całej rzeszy nierobów to ten kraj jes bogaty ze cały czas u nas wojna aby dostać się do koryta na wyżerkę...
jaszczura
niezła sraka u was towarzysze czerwoni :)
darius19
ciekawe ze trolli Putlera nie widac oprocz "adam.... " Sam dalem na drona. Kazda zlotowka na uzbrojenie UA to mniej polskich zolnierzy ofiar ewentualnego konflikyu. Rosja to kraj bancyski
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
adam.1983
22 bańki na drona masakra, jedna rakieta i drona nie ma i wysiłek tysięcy osób spada na ziemie w postaci kawałka złomu. Wielka szumna akcja ale nie ma praktycznie żadnego znaczenia poza propagandą bo jeden dronik nic nie zmieni w układzie sił. Jakby ich było z tysiąc to byłoby o czym gadać ale jeden...luzie zejdźcie na ziemię.
pisflacja
Piękne wycie. Czekam na więcej, będę się delektować.
33karol33
Coś tam zmieni, bo ma zdolności bojowe i może zanim przywali w niego rakieta to przysłuży się dla Ukrainy. A każdy zniszczony ruski sprzęt to korzyść dla Polski.
Raffmo
Ważne jest jakie cele taki dron namierzy lub zniszczy. Może to być sprzęt może i nawet tańszy, ale da lokalną przewagę Ukraińcom.

Poza tym roSSjanie strzelają do nich z dużo droższych rakiet :D
broiniac
Obserwuj lepiej niebo jak wychodzisz na zewnątrz.

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki