REKLAMA

Film o Wałęsie z Wałęsą

2010-12-15 18:35
publikacja
2010-12-15 18:35
Film o Lechu Wałęsie w będzie gotowy jesienią 2011 roku. Będzie się nazywał "My, naród polski". Zapowiedział to reżyser, Andrzeja Wajda. Nie wiadomo jeszcze kto zagra Lecha Wałęsę. Oprócz aktorów na ekranie pojawi się osobiście były przywódca ruchu "Solidarność" - powiedział Andrzej Wajda w rozmowie z IAR.

Scenariusz autorstwa Janusza Głowackiego jeszcze powstaje. Film rozpocznie się od sceny, w której w sierpniu1980 roku Wałęsa przybywa do Stoczni Gdańskiej, by wesprzeć strajkujących robotników.

Tytuł filmu nawiązuje do przemówienia Wałęsy w Kongresie Stanów Zjednoczonych z listopada 1989 roku, które rozpoczął od słów "My, naród!" Będzie to jedna ze scen w filmie.Andrzej Wajda skupi się na pytaniu o fenomen osobowości Lecha Wałęsy. "Jak to się stało, że nagle jeden z robotników stał się przywódcą i bohaterem narodowym. Przecież historia mogła wybrać kogoś innego, a wybrała jego" - mówi Wajda. Reżyser dodał, że źródeł tego, kim, stał się Wałęsa należy szukać w jego doświadczeniach już w okresie protestów robotniczych w grudniu 70 roku.

Andrzej Wajda przyznał, że wątek zarzutów wobec Wałęsy o o rzekomą współprace z SB pojawi się w filmie. Reżyser wyjaśnił też dlaczego chce, by Wałęsa wystąpił osobiście, obok aktorów, w filmie: "Dużo rzeczy trudno jest lepiej wyrazić, jak słowami wypowiedzianymi wprost z ekranu przez samego Lecha Wałęsę . Gdybym robił film o Kościuszce a Kościuszko by żył, to czy on mógłby w moim filmie nie wystąpić ?" - mówił Andrzej Wajda w wywiadzie dla IAR.
Źródło:IAR
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~ja
kochani kibicujmy panu WAJDZIE aby w miarę szybko udało mu się zakończyć realizację filmu o naszym bohaterze bo już czekamy na film o katastrofie smoleńskiej zrealizowany przez tego pana na podstawie scenariusza przygotowanego przez stronę rosyjską

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki