Fidel Castro: Komunizm na Kubie nie działa

redaktor Bankier.pl
Fidel Castro przyznał, że komunizm nie sprawdza się. W rozmowie z Jeffrey'em Goldbergiem, reporterem "The Atlantic" 84-letni dyktator zapytany o możliwość eksportu tej ideologii, powiedział: "Komunizm nie działa się już nawet na Kubie".

Julia Sweig z Council on Foreign Relations odczytuje tę wypowiedź jako zielone światło dla przeprowadzenia koniecznych reform na Kubie. Nie jest to odejście od ideałów rewolucji, ale przyznanie, że państwo zbyt mocno ingeruje w kubańską gospodarkę.

Komentuje Redaktor Bankier.pl, Krzysztof Kolany:

Szkoda, że dojście do prawdy zajęło Fidelowi Castro aż pół wieku. W tym czasie upadły komunistyczne gospodarki ZSRR i państw Europy Środkowo-Wschodniej. Niewydolność gospodarcza socjalizmu była faktem już w latach 60-tych XX wieku, gdy zauroczeni ideologiom Marksa kubańscy partyzanci oddali władzę w ręce braci Castro.

Brak mechanizmów rynkowych, prawa własności i wolności gospodarczej skazał nieźle prosperującą Kubę na nędzę i zatrzymał rozwój cywilizacyjny kraju. Historia dowiodła, że ustrój komunistyczny przoduje tylko w jednej statystyce: liczbie ofiar śmiertelnych totalitarnych rządów. Według „Czarnej księgi komunizmu” w XX wieku rządy komunistów kosztowały życie 85-100 milionów ludzi.Fidel Castro zmienił też retorykę dotyczącą Izraela i Żydów. Uważany wcześniej za jednego z największych antysemitów wśród przywódców, zaczął wypowiadać się o Izraelu w przyjaznym tonie. Spotkało się to z natychmiastową reakcją Hugo Chaveza, prezydenta Wenezueli, dla którego Fidel Castro jest politycznym i ideologicznym guru. Wcześniej dla Chaveza Kuba była niedoścignionym wzorem ustroju polityczno - gospodarczego.

Relację z wizyty Jeffreya Goldberga na Kubie można na bieżąco śledzić na jego blogu.

Fidel Castro sprawował władzę na Kubie nieprzerwanie od 1 stycznia 1959 roku, kiedy na czele oddziałów partyzanckich wkroczył do Hawany obalając dyktaturę Fulgencio Batisty. W 1961 roku zdelegalizował wszystkie partie poza Komunistyczną Partią Kuby. Upadek bloku wschodniego, z którym Kuba była ściśle związana, wywołał głęboki kryzys. W 1993 roku wprowadzono reglamentację produktów żywnościowych. W 2008 roku Fidel Castro tymczasowo przekazał władzę swojemu bratu, Raulowi, który rozpoczął wprowadzanie powolnych reform, mających na celu uratowanie zniszczonej gospodarki.

Mateusz Szymański
Bankier.pl

Mateusz Szymański

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Kotwicz

Nie ma takiego państwa, tak samo jak nie ma kraju w którym kompletnie nie istniałaby korupcja, czy też nie zdarzały się żadne w ogóle rabunki i gwałty. Nie żyjemy w świecie idealnym - a wolny rynek jest pewnym założeniem modelowym, tak samo jak np. założeniem modelowym jest, by jeden człowiek nie zdobywał majątku drugiego, poprzez przyłożenie mu noża do szyi. Nie będąc naiwnymi wiemy, że będzie się to od czasu do czasu zdarzać. Dokładamy tylko starań, by jak najrzadziej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~tedd

do ...............lukers1234.swietne pytanie ,cos mi sie zdaje ze nie ma ,ale to nie oznacza i nie usprawiediwia istnienia komunizmu w zadnej postaci

! Odpowiedz
0 0 ~myślący

nie ma takiego państwa to nei znaczy że nie należy do niego dążyć


najbardziej zbliżone państwa to luksemburg, monako, szwajcaria, singapur

! Odpowiedz
0 0 ~centurion z Galicji odpowiada ~myślący

Dla mnie państwem zbliżonym do ideału jest Szwajcaria...

! Odpowiedz
0 0 ~bat'ko chomik odpowiada ~centurion z Galicji

a dlaczego nie finlandia ?

! Odpowiedz
0 0 ~ted

szkoda ze te chore wizje tego starego kretyna ,kosztowaly zycie tyle tysiecy ludzi ,powinien do konca trzymac fason i byc wierny ideologii bo tak osmieszyl sie zupelnie .

! Odpowiedz
0 0 ~Lukers1234

Chciałbym się dowiedzieć, jak nazywa się państwo, w którym istnieje prawdziwy kapitalizm z prawdziwie wolnym rynkiem, sterowanym wyłącznie podażą producentów i popytem konsumentów?

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil