Fiat-Chrysler walczy z samochodowymi hakerami

Amerykański koncern Fiat-Chrysler musi przeprogramować komputery w milionie 400 tysiącach aut, wypuszczonych na krajowy rynek. Ma to zapobiec możliwości przejęcia kontroli nad samochodem przez internetowych hakerów.

Władze koncernu wydały w tej sprawie komunikat po ogłoszeniu wyników testu, podczas którego specjaliści od cyberbezpieczeństwa włamali się przez internet do komputera, sterującego próbnym Chryslerem na jednej z autostrad. Uczestnicy testu ogłosili, że tą drogą można nie tylko wyłączyć silnik jadącego samochodu, lecz również sterować pracą hamulców i układu kierowniczego. Wyniki wywołały spore zaniepokojenie posiadaczy aut i ich producentów. Koncern Fiat-Chrysler zapowiada, że część samochodów - szczególnie modele Jeep Grand Cherokee z bieżącego i ubiegłego roku - zostanie wycofana. Pozostałym właścicielom mają zostać wysłane na koszt fabryki pedndrive'y z dodatkowym oprogramowaniem do zainstalowania w najbliższej stacji obsługi.

Eksperci z Międzynarodowego Instytutu Informatyki z Berkeley w Kalifornii przypominają, że z podobnymi problemami zetknęli się również producenci aut w Europie. Niektórzy z nich - na przykład BMW i Tesla Motors - opracowali system aktualizacji oprogramowania przez internet.

IAR/TheTelehraph/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~rudy49

haha, przecież to daje nieskończone możliwości dla władzy w kontrolowaniu swoich obywateli. Oczywiście wszystko dla ich dobra.

! Odpowiedz
0 1 ~FK_

"Fiat-Chrysler walczy z samochodowymi hakerami" :))))
ludzie im pokazali, ze ich systemy multimedialne to niezly szwajcarski ser... zglosili bledy na tacy a tutaj taki zalosny tytul....

! Odpowiedz
0 3 ~dolomater

mój tez się wyłączył pod Krakowem i żaden ciper go nie ruszy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.