Fiasko szczytu G20 zmartwiło inwestorów

Na długo oczekiwanym szczycie G20 nie zapadły praktycznie żadne istotne decyzje, co każe z niepokojem patrzeć na przyszłość euro-bankrutów. Za sprawą całkiem niezłych wieści z rynku pracy amerykańskie giełdy straciły znacznie mniej niż europejskie.

Włodarze państw reprezentujących 20 największych gospodarek nie byli w stanie porozumieć się co do najbardziej elementarnych kwestii. Żadne z krajów G20 nie zadeklarowało wsparcia dla Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej, na co jeszcze kila dni temu liczyli europejscy politycy. Usłyszeli tylko kilka cierpkich słów od prezydenta Baracka Obamy.

Nie podjęto też decyzji w sprawie zwiększenia środków pozostających w dyspozycji Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Udało się ustalić tylko trzy mało istotne kwestie. Po pierwsze, utworzono listę 29 „systemowo istotnych banków”, czyli tzw. świętych krów. Uznano, że upadek któregokolwiek z nich zachwiałby globalnym systemem finansowym.

Po drugie, zmuszono Włochy do zaakceptowania „monitoringu” oszczędności budżetowych przez urzędników MFW. W ten sposób Rzym właściwie podzielił los Aten. Po trzecie, zapowiedziano wprowadzenie podatku od transakcji finansowych i walkę z „rajami podatkowymi”. Widać, że politycy potrafią jedynie dokręcać śrubę podatkową i narzucać coraz większą kontrolę nad gospodarką. Liczenie na to, że zaproponują gruntową reformę świata finansów balansuje na granicy naiwności i głupoty.Dlatego też główne giełdy w strefie euro odnotowały spadki przekraczające 2%, niwelując czwartkowe wzrosty będące efektem irracjonalnego wybuchu optymizmu. W Nowym Jorku spadki były jednak znacznie mniejsze. S&P500 w najgorszym momencie sesji tracił 1,7%, ale dzień zakończył tylko 0,6% pod kreską. Jeszcze lepiej wypadły Dow Jones oraz Nasdaq, które obniżyły się po ok. pół procent.

Uważam, że przyczyna lepszej postawy Wall Street leży po stronie danych makro. W Niemczech odnotowano zaskakujący spadek zamówień w przemyśle o 4,3% mdm, a indeks aktywności w sektorze usług całej strefy euro wskazał na pogłębienie recesji. Za to w USA nad wyraz dobrze zaprezentował się październikowy raport z rynku pracy. Co prawda zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło tylko o 104 tys. (oczekiwano 120 tys.), ale znacząco w górę zrewidowano wyniki za wrzesień (z +137 tys. do +191 tys.).

Co się dzieje
ze strefą euro?
Co ważniejsze, chyba po raz pierwszy od czterech lat statystyki urzędowe zostały potwierdzone przez badania ankietowe. Druga część raportu Biura Statystyki Pracy pokazała wzrost zatrudnienia aż o 277 tys. i spadek liczby bezrobotnych o 95 tys., w wyniku czego stopa bezrobocia spadła z 9,1% do 9,0%. Po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia tzw. ożywienia gospodarczego zatrudnienie rosło szybciej niż zasób siły roboczej.

Z problemów Europy nic sobie nie robiły akcje Groupona, które debiutując na giełdzie Nasdaq zyskały 56%, by zakończyć dzień niemal 40-procentową zwyżką. Spółka sprzedała akcje za 700 mln dolarów (jej kapitalizacja wynosi obecnie 20 mld USD), co jest największym debiutem firmy internetowej od czasu Google. Inwestorów wierzących w siłę globalnej sieci otrzeźwiła wiadomość z LinkedIn, który z równie wielką pompą zadebiutował w maju. Właściciel popularnego w USA portalu społecznościowego stracił na wartości ponad 5% z powodu straty w trzecim kwartale.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~q_werty

"Widać, że politycy potrafią jedynie dokręcać śrubę podatkową i narzucać coraz większą kontrolę nad gospodarką. Liczenie na to, że zaproponują gruntową reformę świata finansów balansuje na granicy naiwności i głupoty"
największy winowajca kryzysu to ten co najwięcej na nim zarobił, podatek Tobina już dawno powinien być wprowadzony.

Panie Kolany, cała giełda jest teraz irracjonalna, ze wzrostami i spadkami również.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ałtor

można zakwalifikować śmierć Lecha Kaczyńskiego i jego rządu do serii morderstw porządkujących świat wg planów związanych z NWO. Kaczyński jako profesor historii miał wizję niezależnej silnej Polski w sojuszu gospodarczym i militarnym z: Gruzją, Ukrainą, Łotwą, Litwą, Estonią jako przeciwwaga z jednej strony dla Unii Europejskiej, a z drugiej strony dla Rosji. Po śmierci L. Kaczyńskiego Polska znalazła się na pozycji państwa wasalnego wobec interesów Rosji i Niemiec, podobnie jak za czasów saskich. W sposób jaskrawy została załatwiona sprawa uzależnienia energetycznego Polski od dostaw ropy od rosyjskiego sąsiada, teraz wystarczy zażądać zimą wyższych cen za dostawy ropy i ewentualnie zakręcić kurek, tak jak to zrobiono z Ukrainą swego czasu. Polsce, jak wielu innym krajom założono obrożę i łańcuch – jak pozostałe państwa ma ona działać zgodnie z wytyczonym planem, a wszelkie przejawy niezależności będą tępione. Można jeszcze dodać, że również L. Kaczyński miał złą prasę. Media zagraniczne zastanawiają się nad tym, co takiego powiedział Kadafi, że go usunięto, podobnie można by się zastanawiać, co takiego powiedział L. Kaczyński.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~expert

Do póki WSZ YSCY nie wrócą systemowo do parytetu złota - to nie odwrócą tego recesyjnego trendu w globlnej gospodarce. A i tak wcześniej czy póżniej do tego dojdzie automatycznie.
No cóż.... najważniejsze są teraz intratne stołeczki i je trzeba utrzymać jak najdłużej za wszelką cenę-nawet za cenę światowej rewolty czy wojny....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~krachomir

czyli zapowiada się dobry zjazd w dol - jeszcze w listopadzie wig20 melduje się na 2000 pkt

! Odpowiedz
0 0 ~inwestor

na rynkach KOREKTA czy BESSA ?

! Odpowiedz
0 0 ~magmac

Na takie pytanie może tylko odpowiedzieć Paweł Juś! Jeśli jeszcze nie wiesz to musisz koniecznie zamówić jego analizy ;)

! Odpowiedz
0 0 ~Jasio z 3b odpowiada ~magmac

Ja Juś zamówiłem i wiem.

! Odpowiedz
0 0 ~gregor

Szczyt przez wielkie G

! Odpowiedz
0 0 ~fgdsfb

pojeść poru.chać i muzyki posłuchać . oto cel tego cyrku

! Odpowiedz
0 0 ~mln

ile kasy utopiono w organizacje i ochrone tego kolejnego bankietu politycznych zamordystow?

!
SP500 0,15% 2 779,76
2019-02-19 21:59:00
WIG 0,49% 59 771,26
2019-02-20 10:44:00
WIG20 0,63% 2 337,08
2019-02-20 10:59:45
WIG30 0,51% 2 672,05
2019-02-20 10:59:00
MWIG40 0,11% 4 081,48
2019-02-20 10:44:45
DAX 0,34% 11 347,41
2019-02-20 10:55:00
NASDAQ 0,19% 7 486,77
2019-02-19 22:02:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl