REKLAMA

Fedak za dobrowolnym systemem kapitałowym emerytur

2011-02-14 12:17
publikacja
2011-02-14 12:17

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak wystąpi z postulatem, by "ograniczyć funkcjonowanie towarzystw emerytalnych" - powiedziała w poniedziałek szefowa resortu pracy. Zaznaczyła, że swojego pomysłu nie konsultowała z innymi ministrami.

"Będę zgłaszała taki postulat, (...), by ograniczyć funkcjonowanie towarzystw emerytalnych.(...) Jeśli Polacy chcą oszczędzać, to niech oszczędzają tę część sami, tam gdzie chcą, niekoniecznie w koncesjonowanym towarzystwie. Dość już tych koncesji, koncesjonowanego rynku" - powiedziała w poniedziałek Jolanta Fedak podczas konferencji organizowanej przez OPZZ, a poświęconej zmianom w systemie emerytalnym. Zaznaczyła jednak, że swojego pomysłu nie konsultowała z innymi ministrami.

"Tylko indywidualna decyzja obywatela w gospodarce wolnorynkowej wymusi efektywność na funduszach. Co do tego, że są inne metody, niestety już złudzeń nie mam. Prosiłam towarzystwa (OFE - PAP) o obniżenie opłat, nie odniosło to rezultatu. Uważam, więc, że przynajmniej w sferze tego kapitałowego inwestowania trzeba koniecznie zastosować mechanizmy wolnego rynku" - powiedziała minister.

Fedak mówiła też, że w odpowiedzi na pytanie o taką a nie inną konstrukcję systemu emerytalnego w Polsce, usłyszała od jego autorów, że chodziło im m.in. o to, by rozruszać i dokapitalizować warszawską giełdę. "Ja jestem to w stanie nawet zrozumieć, tylko po tych 12 latach (od rozpoczęcia reformy emerytalnej) pytam, czy już nie wystarczy" - mówiła.

Minister Fedak przypomniała też, że Komisja Europejska skierowała do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości skargę przeciw Polsce o utrudnianie wolnego przepływu kapitału. Powodem jest to, że OFE mogą inwestować za granicą tylko nieznaczną część składki. "Ten proces trwa, sądzę, że w kwietniu może być wyrok, a specjaliści mówią, że może być dla nas niekorzystny. Wtedy pieniądze, które w założeniu miały dokapitalizować polską giełdę, wyfruną z Polski i będą dokapitalizowywały zagraniczne" - dodała Jolanta Fedak.

Występujący w imieniu Business Center Club były wiceminister finansów, prof. Stanisław Gomułka wskazywał, że podawana przez rząd przyczyna zmiany systemu emerytalnego, czyli pogorszenie stanu finansów publicznych - nie jest wynikiem transferów do OFE. W latach 2007-2010 deficyt tego sektora wzrósł o 85 mld zł, a transfery o 3 mld - podkreślał Gomułka. Jego zdaniem zmiana ustawy oddala jedynie w czasie ryzyko wystąpienia kryzysu finansowego i jednocześnie je zwiększa. Według niego przez ten projekt państwo zrywa umowy społeczne i narusza zasadę zaufania do państwa.

"Z pierwszych opinii, które napływają do OPZZ (...) wynika, że związkowcy najchętniej chcieliby dobrowolnej przynależności do OFE, po to by każdy decydował, gdzie chce tą część kapitałową ulokować i gdzie ona da najlepszą stopę zwrotu. Chcielibyśmy także by dziedziczenie środków, zgromadzonych w OFE było pełne i żeby każdy mógłby decydować, kiedy przejdzie na emeryturę, kiedy uruchomi ten system i do kiedy pieniądze powinny pracować" - mówił przewodniczący OPZZ Jan Guz.

Zgodnie z rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym zamiast 7,3 proc. składki do OFE ma trafiać 2,3 proc., a 5 proc. będzie księgowane na specjalnych kontach osobistych w ZUS. Rząd chce w ten sposób ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu.(PAP)

wkr/ ago/ mmu/ amac/ gma/Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Jacek
Nie mam uznania dla PSL, partii kilkuset bardzo interesownych funkcjonariuszy, którzy dla koryta zawiążą koalicję z każdym kto to koryto napełni. Jednak od czasu do czasu wypocą coś godnego zauważenia. Fedakowa ostatnio zgłosiła pomysł emerytur kapitałowych z pominięciem OFE - ZUS i KRUS też????, rozumiem że dobrowolnych wpłat indywidualnych,Nie mam uznania dla PSL, partii kilkuset bardzo interesownych funkcjonariuszy, którzy dla koryta zawiążą koalicję z każdym kto to koryto napełni. Jednak od czasu do czasu wypocą coś godnego zauważenia. Fedakowa ostatnio zgłosiła pomysł emerytur kapitałowych z pominięciem OFE - ZUS i KRUS też????, rozumiem że dobrowolnych wpłat indywidualnych, odliczanych od podstawy opodatkowania w dowolnie wybranym banku czy funduszu inwestycyjnym. Obowiązkowe OFE to też przecież obowiązkowy podatek na którym przede wszystkim zarabia wszelki kapitał i liczne rzesze "białych kołnierzyków",nadętych mądrali nie lepszych od tych z wszelkich urzędów, sądów, prokuratur itp.
Tylko ja w tę wolność wyboru w wykonaniu naszych polityków a szczególnie spod znaku PSL nie wierzę. Ograniczą ją taką ilością paragrafów, że opłacalność tej emerytalnej inwestycji będzie zerowa. Przykład to np IKE do której nie wpłacam bo muszę się zyskiem dzielić, nie mogę swobodnie przenosić pieniędzy kiedy jest to dla mnie opłacalne i do takiej formy oszczędzania jaką uznam za właściwą- o wszystkim decyduje kapitał bo brak elastyczności wymusza fatalna, zbyt szczegółowa, i niekorzystna dla obywatela ustawa o IKE.
W 2010r potwierdzeniem tego fatalnego działania naszych ....władców.... względem swoich obywateli są przepisy o dofinansowaniu w 40 % kosztów montażu kolektorów słonecznych. Zabezpieczają one przede wszystkim interes wybranych banków związanych z PSL ..... /dlaczego wybranych????? żeby ograniczyć konkurencję????/...... oraz rzesze urzędników i tzw. fachowców projektujących,badających,zatwierdzających,podpisujących itd,itd.
Efekt jest taki, że taniej jest zakupić urządzenie i samemu je bez pomocy naszego Państwa zamontować. Nasze Państwo skasuje jednak przy tym 23% podatku Vat +podatek dochodowy i wypłaci je wybranym......, np. jako milionowe zadość uczynienie za katastrofy lotnicze..... dlaczego nie za drogowe???, kolejowe???, piesze???. Czy tylko dlatego że .... władcy..... z tych środków transportu korzystają rzadziej???
~astennu
Fedakowa coraz bardziej mi się podoba. Nareszcie jakaś rzeczniczka pracujących, nie finansjery światowej z mackami w Polsce. OFE generalnie są przymusowym złodziejskim podatkiem nakładanym na każdego pracującego obywatela. Stopy zwrotu wypracowane przez OFE są żenująco niskie, porównywalne ze słabymi kontami bankowymi.. Obniżone Fedakowa coraz bardziej mi się podoba. Nareszcie jakaś rzeczniczka pracujących, nie finansjery światowej z mackami w Polsce. OFE generalnie są przymusowym złodziejskim podatkiem nakładanym na każdego pracującego obywatela. Stopy zwrotu wypracowane przez OFE są żenująco niskie, porównywalne ze słabymi kontami bankowymi.. Obniżone dodatkowo przez około 4% opłatę za zarządzanie... A nikt nie mówi o około 9% opłacie za wypłacanie środków po przejściu na emeryturę!!! Już 3 osoba z rządu potwierdza, że OFE zostały stworzone głównie dla rozkręcenia giełdy i dostarczenia płynności rynkom finansowym w PL. Skutkiem ubocznym i prawdę powiedziawszy nieprzewidywalnym było zdywersyfikowanie źródeł środków na wypłaty w przyszłości. Ale przeznaczanie 7,3% środków z zamysłem wrzucenia na super niestabilny i ryzykowny giełdowy rynek pieniędzy przyszłych emerytów było ogromną nieodpowiedzialnością i ktoś za to powinien beknąć!!! I nie mówicie mi andronów, że w długim terminie giełda daje zarobić, bo każdy wykres DJIA, S&P lub WIG temu zaprzecza.
~Janko
Ja mam propozycję dla Pani Fedak - niech się Pani zajmie tym na czym się być może Pani zna, a obawiam się że to najwyżej jest uprawa roli a nie pcha się do poważnej debaty ekonomicznej. Po raz pierwszy chyba w historii minister pracy mówi że jeden z sektorów który zatrudnia bardzo dużą liczbę osób, zatrudnia KŁAMCÓW. Przecież Ty Ja mam propozycję dla Pani Fedak - niech się Pani zajmie tym na czym się być może Pani zna, a obawiam się że to najwyżej jest uprawa roli a nie pcha się do poważnej debaty ekonomicznej. Po raz pierwszy chyba w historii minister pracy mówi że jeden z sektorów który zatrudnia bardzo dużą liczbę osób, zatrudnia KŁAMCÓW. Przecież Ty kobieto nie masz pojęcia o ekonomii! Weź zupę ugotuj może lepiej!
~obywatel
BEZ PODATKU BELKI, CZY MOGĘ PANI FEDAK ??????
~altctrldelete
dodam na koniec, ze ubezpieczenie emerytalne musi byc obowiązkowe, gdyż zawsze znajdzie sie taki przyglup, co nie bedzie oszczedzal na emeryture. i kto wtedy bedzie musial go na starosc utrzymac? panstwo, czyli my wszyscy podatnicy.

juz za 10-20 lat Panią Fedak będziemy chwalić za te ruchy. Nie chce krakać, ale to co się dzieje
dodam na koniec, ze ubezpieczenie emerytalne musi byc obowiązkowe, gdyż zawsze znajdzie sie taki przyglup, co nie bedzie oszczedzal na emeryture. i kto wtedy bedzie musial go na starosc utrzymac? panstwo, czyli my wszyscy podatnicy.

juz za 10-20 lat Panią Fedak będziemy chwalić za te ruchy. Nie chce krakać, ale to co się dzieje to doprowadzi do wyższych podatków w przyszlosci i rozwijaniu sie 1-2% na rok. To co opowiada Rostowski i Fedak to skrajnośc populizmu, a przecież PO wydawała się najmniej populistyczna. Wszystko wam politycy wmówią, żeby zachować obecną równowagę, nikomu przez przypadek nie zabrać i wygrać wybory. A budżet? emeryturami się przykryje... straszne i nieodpowiedzialne. Ale taki zreszta jest nasz premier - niestety - dorosły dzieciak.
~wdyr35
tylko co powiecie obrońcy OFE jezeli w momencie przejścia na emeryturę akurat traficie na besse. wartość jednostek w OFE będzie bliska ZERU. i w ten sposób z OFE dostaniecie emeryturę bliską ZERO. bedzie fajnie nie?
~altctrldelete
to co mówisz świadczy o tym, że nie do końca jesteś rozeznany w sposobie zarządzania oszczędnościami. Zakładając, że osoba zaczyna pracować w wieku 20-25 lat ma do emerytury conajmniej 30 lub więcej lat. Przez 30 lat zwrot z bardziej ryzykownych instrumentów jak akcje jest nie do przebicia dla lokat, czy obligacji. Jezeli nawet ktos to co mówisz świadczy o tym, że nie do końca jesteś rozeznany w sposobie zarządzania oszczędnościami. Zakładając, że osoba zaczyna pracować w wieku 20-25 lat ma do emerytury conajmniej 30 lub więcej lat. Przez 30 lat zwrot z bardziej ryzykownych instrumentów jak akcje jest nie do przebicia dla lokat, czy obligacji. Jezeli nawet ktos trafi na besse, jest to uszczerbek w tej skali co przez tyle lat fundusz wypracował znikomy. Co wiecej, nie wszystkie środki trafiają na gielde.

Ale nawet zakladajac schemat japonski (japonska gielda jako jedyna przez ostatnie 20 lat nie przyniosla pozytywnej stopy zwrotu) to mozna to rozwiazac zmieniajac ilosc srodkow ktore trafiaja na gielde w zaleznosci od wieku delikwenta.

Uwierz mi ze zus nie da takiego zarobku co fundusz. Tylko zmniejszyc oplaty oraz doatosowac sposob zarządzania pieniedzmi do wieku (czym starszy i blizej emerytury tym bezpieczniejse ale mniej przynoszace zysku instr. finansowe) i OFE beda na nasze potrzeby doskonale
~altctrldelete
Każdy rozsądny Polak mający pojęcie jak funkcjonują politycy i jaki mają horyzont działania wie, że to całe gadanie jakie to OFE są złe i niewydolne jest podyktowane tylko i wyłącznie problemami z budżetem Państwa. Pieniądze, które zostaną w ZUS (i nie ważne, że na indywidualnych kontach), nie będą powiększały dziury budżetowej tylko Każdy rozsądny Polak mający pojęcie jak funkcjonują politycy i jaki mają horyzont działania wie, że to całe gadanie jakie to OFE są złe i niewydolne jest podyktowane tylko i wyłącznie problemami z budżetem Państwa. Pieniądze, które zostaną w ZUS (i nie ważne, że na indywidualnych kontach), nie będą powiększały dziury budżetowej tylko ją maskowały.

Każdy też dorosły i rosądnie myślący Polak wie, że system kapitały emerytur, czyli OFE, to jest NIEZBĘDNY filar w Polsce, jeżeli weźmie się pod uwagę demografię. Niestety ze względu na stażejące się społeczeństwo każdy musi na swoją emeryturę odkładać, gdyż za paredzisiąt lat będzie za mało pracujących, żeby utrzymać z bierzących podatków wszystkich emerytów.

Dlatego jak się złoży do kupy dwa powyższe akapity chyba widać wyraznie ze Pani Fedak jest nieodpowiedzialną, destrukcyjnie działającą na szkodę wszystkich Polaków, populistką, która dla dobra obecnych i przejściowych problemów pomaga panu Rostowskiemu.

To, że OFE pobierają za dużą prowizję to sie zgadzam i powinno to faktycznie byc dostosowane do wypracowanych wyników. Ale demontowanie systemu?

Historia was oceni. Ja na PO juz nie zaglosuje
~abc
a może by tak jakieś argumenty zamiast tej demagogii? "Każdy rozsądny Polak" (fajny frazes) wie, że sam musi sobie oszczędzać na emeryturę, bo od państwa dostanie co najwyżej jakieś ochłapy. zatem im mniej odda temu państwu, tym lepiej (więcej będzie miał na oszczędzanie we własnym zakresie). zatem każda propozycja zmierzająca a może by tak jakieś argumenty zamiast tej demagogii? "Każdy rozsądny Polak" (fajny frazes) wie, że sam musi sobie oszczędzać na emeryturę, bo od państwa dostanie co najwyżej jakieś ochłapy. zatem im mniej odda temu państwu, tym lepiej (więcej będzie miał na oszczędzanie we własnym zakresie). zatem każda propozycja zmierzająca do obniżenia składek na ubezpieczenia społeczna (czy to ofe, czy zus, czy cokolwiek innego) jest w interesie "każdego rozsądnego Polaka" (a nawet części nierozsądnych, hahaha).
~Żyrandol
Pani Fedak już dziękujemy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki