REKLAMA
Tour de spółki

#FakeHunter. KNF, PAP i GovTech Polska będą walczyć z dezinformacją na rynku finansowym

2020-07-02 12:21
publikacja
2020-07-02 12:21
fot. wk1003mike / Shutterstock

Komisja Nadzoru Finansowego, Polska Agencja Prasowa i GovTech Polska będą wspólnie walczyć z dezinformacją na rynku finansowym w ramach projektu #FakeHunter.

Polska Agencja Prasowa i GovTech Polska udostępniły w otwartym kodzie źródłowym oprogramowanie #FakeHunter do walki z dezinformacją. Oprogramowanie aplikacji jest rozpowszechniane na zasadzie otwartej licencji umożliwiającej kopiowanie, rozwój i dalszą dystrybucję. Celem obu instytucji jest ograniczenie negatywnych skutków rozprzestrzeniania się fałszywych treści przez ich merytoryczną weryfikację i dementowanie. Celem projektu #FakeHunter jest społeczna weryfikacja treści dotyczących wirusa SARS-CoV-2 publikowanych w internecie. Każdy internauta może zgłosić wątpliwą treść do weryfikacji, a następnie w serwisie https://app.fakehunter.pap.pl/ publikowany jest raport opracowany przez społecznych weryfikatorów.

„Dostrzegając problem fake news jako realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa systemu finansowego państwa, zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z Polską Agencją Prasową oraz GovTech Polska. Zależy nam na tym, aby ograniczyć "łańcuszkowe" przekazywanie fałszywych informacji, tak aby nie zarażać nimi kolejnych odbiorców. Trzeba postawić temu swoistą tamę” – wskazał Kamil Mroczka, dyrektor generalny w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

Z kolei prezes zarządu PAP Wojciech Surmacz podkreślił, że dzięki projektowi #Fakehunter, który "wzbudził ogromne zainteresowanie internautów", PAP codziennie otrzymuje zgłoszenia – informacje o koronawirusie, które budzą wątpliwości. "Wszystkie elementy projektu zostały przetestowane i sprawnie działają, więc nadszedł czas, by z tego narzędzia skorzystały też inne podmioty, które chcą zaangażować się w walkę ze zjawiskiem fake news. Dlatego udostępniamy oprogramowanie na zasadach otwartej licencji. Umożliwienie wykorzystania, kopiowania, rozwoju i dalszego rozpowszechniania tego narzędzia w tym trudnym czasie to element troski o zdrowie i bezpieczeństwo społeczne” – wyjaśnił Surmacz.

Oprogramowanie do fact checkingu na zasadach otwartej licencji MIT dostępne jest pod adresem https://github.com/govtech-polska

Z działaniem narzędzia można się zapoznać (a także pobrać wtyczkę służącą zgłaszaniu wątpliwych informacji) na stronie https://fakehunter.pap.pl/

KNF sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym, a więc m.in. nad bankami, zakładami ubezpieczeń, funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi czy domami maklerskimi. Komisja podejmuje też działania edukacyjne i informacyjne w zakresie funkcjonowania rynku finansowego, jego zagrożeń oraz podmiotów na nim funkcjonujących.

mww/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Jak na poczcie. Zamiast dronów i paczkomatów, drożyzna, kolejki do okienka oraz dewocjonalia obok proszków do prania na półkach.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki