REKLAMA
WEBINAR

Facebook potwierdził, że wyciek danych z Polski może dotyczyć 57 tys. osób

2018-04-10 10:01
publikacja
2018-04-10 10:01

Wyciek danych z Facebooka do firmy doradczej Cambridge Analytica może dotyczyć ponad 57 tys. osób w Polsce; Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych na razie współpracuje ze swoimi odpowiednikami w państwach UE, ale nie wyklucza działań krajowych.

fot. Dado Ruvic / / Reuters

W piśmie do Komisji Europejskiej w ubiegłym tygodniu Facebook oficjalnie potwierdził, że dane 2,7 mln użytkowników z UE mogły być niewłaściwie przekazane do Cambridge Analytica. Biuro prasowe Facebooka poinformowało PAP, że w Polsce sprawa dotyczy dokładnie 57 138 osób.

Aplikację, która "wysysała" dane zainstalowały jedynie 23 osoby z Polski. Kolejne 57 115 osób to znajomi użytkowników, którzy na Facebooku zezwolili aplikacji pobierającej dane na dostęp do swojego konta; niekoniecznie chodzi tu o osoby z Polski, ale również inne "zainfekowane" na całym świecie.

We wtorek europejskie władze ochrony danych osobowych mają dyskutować o sprawie wykorzystania bezprawnie uzyskanych danych z Facebooka. W grupie roboczej jest też polski Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Dochodzenie w tej sprawie prowadzi brytyjski organ ochrony danych ICO (Information Commissioner's Office - brytyjski odpowiednik GIODO).

"GIODO w zależności od ustaleń ICO i grupy roboczej (...) zdecyduje o ewentualnych dalszych działaniach, które będzie podejmował w Polsce" - poinformowała PAP Agnieszka Świątek-Druś rzeczniczka GIODO.

W ubiegłym tygodniu Facebook poinformował, że firma Cambridge Analytica może mieć dane nawet 87 mln użytkowników serwisu. Wcześniej oceniano, że przedsiębiorstwo to, które wykorzystywało informacje o użytkownikach Facebooka do analizowania ich osobowości i wpływania na masowe zachowania wyborców, nielegalnie pozyskało dane 50 mln klientów serwisu społecznościowego.

We wtorek szef Facebooka Mark Zuckerberg ma zeznawać przed komisjami Kongresu USA. Kontrowersyjne praktyki Cambridge Analytica ujawnił brytyjski "The Observer". Firma, świadcząc usługi dla swoich klientów, wykorzystywała dane pozyskane z Facebooka do profilowania użytkowników pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na ich polityczne decyzje.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ krm/ ron/ mfr/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj
Socjotechnika dla myslacych inaczej :) Niby tylko mini-mini wyciek, ot tak dla reklamy karmy dla chomików :):):)
JEZELI Cambridge Analytika uzywa reklamy, i zarabia dalej milony $ > to ta reklama jest:
1. prawdziwa
2. sprawdzalna > poparta DOWODAMI dla klientów
3. dotyczy liczby wycieku dajacej efekt (tu wybory)
Socjotechnika dla myslacych inaczej :) Niby tylko mini-mini wyciek, ot tak dla reklamy karmy dla chomików :):):)
JEZELI Cambridge Analytika uzywa reklamy, i zarabia dalej milony $ > to ta reklama jest:
1. prawdziwa
2. sprawdzalna > poparta DOWODAMI dla klientów
3. dotyczy liczby wycieku dajacej efekt (tu wybory) > i to nie 57 tys.
"The Guardian" przytoczył informację zamieszczoną na stronie firmy Facebook, która informowała, że była "NIEODZOWNYM !!! (elementem)" zwycięstwa Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Gazeta stwierdziła jednocześnie, że język i twierdzenia zamieszczone na stronie Facebooka są bardzo podobne do tych używanych przez podmioty podobne do Cambridge Analytica.""

Mozna prosciej ? :)

Powiązane: Afera Cambridge Analytica

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki