REKLAMA

Fabryka baterii Mercedes-Benz w Jaworze na ukończeniu

2020-06-23 12:29
publikacja
2020-06-23 12:29
Fabryka baterii Mercedes-Benz w Jaworze na ukończeniu
Fabryka baterii Mercedes-Benz w Jaworze na ukończeniu
fot. Mateusz Włodarczyk / / ZUMA Wire

Budowa fabryki baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze (Dolnośląskie) jest na ukończeniu, obecnie trwa w niej montaż drugiej linii produkcyjnej. Uruchomienie pierwszej linii baterii do pojazdów hybrydowych planowane jest po wakacjach, a pozostałych linii w pierwszym kwartale 2021 r.

Dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Mercedes-Benz Polska dr Ewa Łabno-Falęcka poinformowała PAP we wtorek, że ogłoszona w styczniu 2019 r. budowa fabryki baterii elektrycznych, jest drugim projektem inwestycyjnym koncernu motoryzacyjnego Daimler AG w Jaworze. Pierwszym jest fabryka silników spalinowych, w której produkcję uruchomiono zgodnie z planem z końcem 2019 roku. Do dziś fabryka wyprodukowała ponad 22 tys. czterocylindrowych silników wysokoprężnych.

„Na początku maja, po niespełna miesięcznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, fabryka silników stopniowo wznowiła działalność, przy czym czas przestoju został wykorzystany na optymalizację procesów produkcji, montażu, logistyki i utrzymania ruchu” - przypomniała w rozmowie z PAP przedstawicielka Mercedes-Benz Polska. Jak zaznaczyła, strategiczny projekt budowy fabryki baterii został wyłączony z przerwy w pracy, tak aby móc w pełni wznowić działalność po zakończeniu kryzysu. „Budowa fabryki baterii szła pełną parą – oczywiście przy zachowaniu wszelkich możliwych środków ostrożności. Zdrowie pracowników i bezpieczeństwo miejsc pracy jest dla nas zawsze najwyższym priorytetem” - zaznaczyła dyrektor.

W zeszłym miesiącu – wskazała Łabno-Falęcka - fabryka baterii uzyskała zgody na użytkowanie hali produkcyjnej. W tej chwili trwa montaż drugiej linii produkcyjnej. Uruchomienie pierwszej linii baterii do pojazdów hybrydowych planowane jest po wakacjach, a pozostałych linii na pierwszy kwartał 2021 roku. Docelowo zakład będzie produkował także baterie do samochodów osobowych w pełni elektrycznych z gamy EQ (Electric Intelligence).

Z kolei polska fabryka silników do osobowych Mercedesów zaopatruje już kilka zakładów koncernu Daimler AG na świecie. Poszczególne warianty silników produkowane są wraz z odpowiednimi skrzyniami korbowymi na elastycznych liniach, umożliwiających szybkie reagowanie na zapotrzebowanie rynku. Docelowo fabryka produkować będzie, obok jednostek wysokoprężnych, także silniki benzynowe o pojemności 1,5 litra.

Ewa Łabno-Falęcka przekazała, że obecnie spółka Mercedes-Benz Manufacturing Poland, odpowiedzialna za budowę obu fabryk, zatrudnia prawie 650 osób, z czego 36 proc stanowią kobiety, przy średniej w fabrykach Mercedesa na świecie wynoszącej 15 proc. „Panie doskonale radzą sobie w ultranowoczesnej fabryce typu Przemysł 4.0. Firma uruchomiła potencjał kobiet w rejonie, w którym rynek pracy wydawał się wydrenowany. Prawie jedna piąta załogi pochodzi z Jawora i okolicy. Średnia wieku pracowników wynosi 34 lata” - oceniła.

Docelowo obie fabryki zatrudniać będą ponad 1300 osób. Ze względu na pandemię pojawiły się przestoje w rekrutacji, ale – jak zapowiedziała dyrektor - powoli rekrutacja będzie wznawiana. Przypomniała, że fabryka silników i baterii Mercedes-Benz w Jaworze od samego początku została zaprojektowana jako fabryka neutralna pod względem emisji CO2 - jako pierwsza i na razie jedyna w Polsce, nie zostawia śladu węglowego. Jest w całości zasilana energią elektryczną i cieplną ze źródeł odnawialnych – wiatru i biomasy.

Energia elektryczna dostarczana jest przez spółkę EWG Taczalin / VSB z oddalonego od Jawora o 12 km parku elektrowni wiatrowych Taczalin. Farma składa się z 22 turbin wiatrowych o mocy znamionowej 2,05 MW każda. Przy rocznej produkcji energii elektrycznej na poziomie około 109 GWh, park Taczalin jest w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie obu fabryk Mercedesa, silników i baterii. Energia cieplna dla jaworskiej fabryki jest produkowana z biomasy, czyli zrębków drewna pochodzących w większości z plantacji tzw. wierzby energetycznej. Odpowiedzialna za ten proces jest firma Getec Heat & Power. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (2)

dodaj komentarz
billbill
Jakie tam są zarobki na hali produkcyjnej?
carlito1
Najniższa plus parę stówek premii...jawor to koło mnie znam kilka osób co chciały tam pracować ale dali sobie spokój gdy usłyszeli za ile będą robić ..

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki