REKLAMA

„FT”: Władze Chin nakazały urzędom zastąpienie zagranicznych komputerów

2019-12-09 17:16
publikacja
2019-12-09 17:16

Władze Chin nakazały wszystkim państwowym urzędom i instytucjom publicznym, aby w ciągu trzech lat zastąpiły zagraniczny sprzęt komputerowy i oprogramowanie technologią krajową – podał w poniedziałek brytyjski dziennik „Financial Times”.

/ fot. kakteen / Shutterstock

Gazeta podkreśla, że jest to pierwsza publicznie znana dyrektywa chińskich władz, zawierająca konkretne wytyczne dotyczące przechodzenia na krajowe produkty. Może ona uderzyć w takie firmy jak Dell, HP, czy Microsoft.

„FT” porównuje wytyczne chińskich władz do zabiegów administracji prezydenta USA Donalda Trumpa na rzecz ograniczenia użycia chińskiej technologii, w tym sprzętu koncernów telekomunikacyjnych Huawei i ZTE, przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników.

Eksperci z firmy China Securities ocenili, że w związku z dyrektywą zastąpionych zostanie 20-30 mln urządzeń, a ich wymiana zacznie się w przyszłym roku. 30 proc. ma zostać wymienionych w 2020 roku, 50 proc. rok później, a ostatnie 20 proc. - w roku 2022.

Według analityków z China Securities nakaz został wydany przez Biuro Prezydialne Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) – podał „FT”. Wytyczne tego biura nie są jawne, ale pracownicy dwóch firm z branży bezpieczeństwa cybernetycznego powiedzieli gazecie, że ich klienci również opisywali tę dyrektywę.

Nakaz wymiany sprzętu wpisuje się w dążenie chińskich władz, aby agencje rządowe i operatorzy infrastruktury krytycznej używali „bezpiecznej i możliwej do kontrolowania” technologii, jak przewidziano w ustawie o cyberbezpieczeństwie, przyjętej w 2017 roku. Sankcje USA wobec chińskich firm technologicznych sprawiły, że sprawa stała się pilniejsza – ocenił Paul Triolo z firmy konsultingowej Eurasia Group.

Analitycy z firmy Jeffries szacują, że przychody amerykańskich koncernów technologicznych z chińskiego rynku wynoszą nawet 150 mld dolarów rocznie, choć większość z tej sumy pochodzi od nabywców z sektora prywatnego – pisze „FT”.

Gazeta ocenia plan jako ambitny i podkreśla, że szczególnie trudne może się okazać znalezienie krajowych odpowiedników zagranicznego oprogramowania, ponieważ większość twórców opracowuje programy głównie na amerykańskie systemy operacyjne, takie jak Windows firmy Microsoft czy macOS firmy Apple.

Microsoft wyprodukował w 2017 roku wraz z chińskim partnerem specjalną wersję Windowsa 10 dla chińskiego rządu, ale teraz chińscy klienci z administracji rządowej będą musieli przenieść się na systemy opracowane całkowicie w Chinach. Tymczasem znacznie mniej firm produkuje oprogramowanie na chińskie systemy, takie jak Kylin OS.

Problematyczne może być też określenie, co dokładnie oznacza termin „wyprodukowany w kraju” - odnotowuje „FT”. Na przykład chiński producent sprzętu komputerowego Lenovo, który przejął amerykańską firmę IBM, wiele swoich produktów składa w Chinach, ale używa procesorów amerykańskiego Intela czy dysków twardych koreańskiego Samsunga.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
innowierca
@remo87
Oczywiscie ze nikt nie chce zyc pod chinskim butem.
Ale z sytuacja z Huawei pokazala ze Google to zupelny swiatowy monopolista i przydalby sie dodatkowo taki azjatycki i europejski Google, jak i 2 dodatkowe systemy operacyjne rownorzedne do Androida, z korzyscia dla nas, koncowych konsumentow.
Zamiast warcholskich
@remo87
Oczywiscie ze nikt nie chce zyc pod chinskim butem.
Ale z sytuacja z Huawei pokazala ze Google to zupelny swiatowy monopolista i przydalby sie dodatkowo taki azjatycki i europejski Google, jak i 2 dodatkowe systemy operacyjne rownorzedne do Androida, z korzyscia dla nas, koncowych konsumentow.
Zamiast warcholskich wojen handlowych, cen telefonow ze sredniej polki sprzedawanych jako klasa premium, czyli Apple, mielibysmy zdrowa konkurencje cenowa i jakosciowa.
jendreka
A Polska zniszczyła Polską firmę komputerową i jest całkowicie uzależniona od chińskiej technologii.
blind-oln
Tymczasem cały zachód, zamiast bronić swoich firm, będzie jechać na taniej chińszczyźnie. Ostatecznie wszystko znajdzie się w chińskich rękach.
zan
Chińczycy muszą cięzko zaprocować aby coś kupić, a pewna nacja tylko robi dodruki w FED i ECB, a potem za to wykupuje wszystko co można, nawet rozlicza całe narody z miłości do siebie. Jak wiele trzeba było wykupić aby uzyskać taką dominację?
marek11311
Wygląda na to, że Trump obudził Smoka. Ta tendencja jest już nie do powstrzymania. Chiny przestawią swoją gospodarkę na sprzęt i oprogramowanie niezależne od USA. Następnym krokiem będzie uniezależnienie się od reszty świata.
remo87
To Chiny bardziej potrzebują świata, niż świat Chiny :-) Prawda jest taka, że zachodnia klasa średnia przez Chiny zubożała. Trudno będzie odrodzić przemysł na zachodzie, ale trzeba to zrobić, bo inaczej staniemy się chińską kolonią. Kitajce z całym światem nie wygrają :-)
zan odpowiada remo87
rozumiem, że USA to cały świat, bo praktycznie tylko w USA uderza ta blokada. Nieźle ludziom mózgi wyprali tymi tekstami typu "społeczność międzynarodowa" i "międzynarodowa opinia publiczna". Kilku panów z Nowego Jorku określa kogo nie lubić, a potem w Polsce ludzie mają wrażenie, że to jakiś rozumiem, że USA to cały świat, bo praktycznie tylko w USA uderza ta blokada. Nieźle ludziom mózgi wyprali tymi tekstami typu "społeczność międzynarodowa" i "międzynarodowa opinia publiczna". Kilku panów z Nowego Jorku określa kogo nie lubić, a potem w Polsce ludzie mają wrażenie, że to jakiś trędowaty, zły kraj i nikt go nie lubi.
remo87 odpowiada zan
To, że Chiny dążą do dominacji to widzi każdy kto ma mózg :-) i wcale to nie oznacza, że nie widzę tego jak wyglądała, wygląda i będzie wyglądać polityka amerykańska. Z całym szacunkiem dla Chin wolę żyć pod amerykańskim butem :-) takie są realia, jesteśmy świadkami starcia dwóch gigantów (Europa puki co To, że Chiny dążą do dominacji to widzi każdy kto ma mózg :-) i wcale to nie oznacza, że nie widzę tego jak wyglądała, wygląda i będzie wyglądać polityka amerykańska. Z całym szacunkiem dla Chin wolę żyć pod amerykańskim butem :-) takie są realia, jesteśmy świadkami starcia dwóch gigantów (Europa puki co nic nie znaczy) i mimo wszystko będę kibicował USA, bo założę się, że lepiej dla Polski być krajem peryferyjnym w obozie zwycięzców niż w obozie przegranych. Zauważyłem, że na tym portalu jest wielu sympatyków azjatyckiego giganta, ale mogę was zapewnić, że pomimo waszego dla nich uwielbienia jesteście dla Chińczyków NIKIM. Możesz być pewnym, że Europa również dostrzegła zagrożenie ze wschodu, trochę po fakcie, ale lepiej późno niż wcale, w Azji też wielu nie po drodze z Chinami

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki