FBI: nie ma podstaw, by postawić Clinton zarzuty karne ws. maili

Dyrektor FBI James Comey poinformował w niedzielę, że przegląd nowych maili nie zmienił wniosku, do którego agencja doszła w lipcu: że nie ma podstaw do postawienia Hillary Clinton zarzutów karnych ws. korzystania przez nią z prywatnego serwera pocztowego.

(fot. Chris Keane / Reuters)

"Na podstawie dokonanego przez nas przeglądu nie zmieniamy naszych wniosków, jeśli chodzi o sekretarz Clinton" - napisał Comey w liście do kongresmenów w niedzielę, dwa dni przed wyborami prezydenckimi w USA.

To oznacza, że agencja nie znalazła w mailach, które odkryła przy okazji innego dochodzenia w komputerze byłego kongresmena Anthony'ego Weinera, męża najbliższej współpracownicy Clinton Humy Abedin, niczego, co by uzasadniało postawienie Clinton zarzutów karnych.

Rzecznik Clinton Brian Fallon z zadowoleniem przyjął tę wiadomość, pisząc na Twitterze, że sztab zawsze był przekonany, iż FBI utrzyma w mocy swą lipcową decyzję.

Na 11 dni przed wyborami prezydenckimi w USA Comey wywołał prawdziwy wstrząs w kampanii Clinton, ogłaszając, że agencja dotarła do nowych maili, które "wydają się mieć związek" z zakończonym w lipcu śledztwem ws. używania przez Clinton niezgodnie z procedurami bezpieczeństwa prywatnego serwera pocztowego (zamiast rządowego), gdy była sekretarzem stanu. Comey przyznał, że agencja musi dopiero sprawdzić, czy nowe maile zawierają tajne informacje, i ocenić, czy są one ważne dla dochodzenia.

Nawet jeśli nie było to jego intencją, Comey dostarczył rywalowi Clinton w wyborach, nominowanemu przez Partię Republikańską Donaldowi Trumpowi amunicji do ataków na Demokratkę. Jej notowania bardzo spadły.

FBI przez prawie rok prowadziła dochodzenie, by ustalić, czy używanie przez Clinton prywatnego serwera do celów służbowych w czasie, gdy była sekretarzem stanu (2009-13), naraziło tajemnice państwowe. W lipcu Comey powiedział, że Clinton dopuściła się "skrajnego niedbalstwa". Słabsze zabezpieczenie prywatnego serwera ułatwiało bowiem ewentualne włamanie się do systemu. Jak ustaliła FBI, przez prywatną skrzynkę mailową Clinton przeszło co najmniej 110 wiadomości o statusie "tajne" i teoretycznie mogły mieć do nich dostęp osoby nieuprawnione. Comey mówił, że Clinton powinna była wiedzieć, iż piwnica jej nowojorskiego domu to nieodpowiednie miejsce na umieszczenie serwera używanego do służbowych maili.

Niemniej jednak Comey nie zarekomendował postawienia Clinton zarzutów karnych i zgodnie z tym zaleceniem prokurator generalna Loretta Lynch nie oskarżyła jej o popełnienie przestępstwa. Dyrektor FBI tłumaczył, że nie ma żadnego dowodu na to, iż Clinton albo jej współpracownicy zamierzali złamać prawo, tak samo jak nie ma dowodu, że hakerzy włamali się na jej konto clintonemail.com.

Trump: Hillary Clinton jest winna

Kandydat Republikanów na prezydenta USA Donald Trump skrytykował w niedzielę FBI za to, że agencja podtrzymała swoje stanowisko z lipca, iż nie ma podstaw, by oskarżyć Hillary Clinton w związku z korzystaniem przez nią z prywatnego serwera pocztowego.

Prowadząc kampanię prezydencką w Michigan, Trump zakwestionował możliwość dokonania tak szybkiego przeglądu nowych maili przez FBI. Jego zdaniem świadczy to o tym, że Clinton jest chroniona przez "zmanipulowany system". Hillary Clinton jest winna. Ona to wie, FBI to wie i ludzie to wiedzą - powiedział. Teraz sprawiedliwość będą musieli wymierzyć ludzie przy urnach 8 listopada".

Listu Comeya nie skomentowała jak dotąd sama Clinton. Jej rzecznik Brian Fallon na Twittrze napisał, że sztab zawsze był przekonany, iż FBI utrzyma w mocy swą lipcową decyzję. Natomiast dyrektorka ds. komunikacji Jennifer Palmieri powiedziała dziennikarzom, że sztab "cieszy się, że sprawa została zakończona".

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ az/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 ~niepelnosprawny_org

jesli to prawda, choc widzialem inne i sprzeczne info, to sie robi jakis kraj totalitarny, rezimowy, tyle afer a jej nawet nie aresztowali

! Odpowiedz
2 7 ~bandit

skoro te maile takie nieistotne to niech je opublikują. Nieodpowiedzialna, rozchisteryzowana kobitka prezydentem usa............hehehe. Na dodatek wielomilionowe wałki w fundacji legalizujacej arabską kasę. Nie potrafiła mężusiowi dogodzić, a chce robić dobrze całej ameryce i połowie świata. Co za ssyyyyyyyyyyyffffffffffff! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 8 ~abc

Skoro to nie istotne maile to niech FBI je wszystkie opublikuje żeby każdy mógł sobie poczytać jak się politykę robi... ;)

! Odpowiedz
2 5 ~JOJO

A atak na Libię??? Wojna w Syrii???

! Odpowiedz
2 19 ~wredny

musi być fatalnie dla Klinton skoro w niedzielę FBI musi sie wypowiadać a pewnie nawet dobrze nie przejrzeli materiałów - czy Amerykanie dadzą się wydymać ? myślę , że jednak NIE

! Odpowiedz
2 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 4 ~TCHORZEWSKI1

jak ygra PUTIN powinnien zaorac eurokolchoz odrazu a pozniej usa!!!bo syfu socjlnego i glupoty jaka ona neisie bedzie ogorm oraz zagrozenia naswiata przeceiz oanstala za atkiem na oibie chiala go sz...a a dzis amcie isis!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
1 9 ~Terapeuta

Pijesz od rana ??? Taki bełkot to tylko po pijaku.

! Odpowiedz
3 15 ~WidzeSlysze

Przeciez to wszystko bylo ustawione od poczatku, biznes i administracja, w tym FBI, sa w rekach "elity" i oni karty rozdaja...
Stary numer..
Niby afera ale przed finiszem punkty dla krolowej korupcji..
Szkoda Trumpa tylko, jak nie teraz to moze nastepnym razem hilarzyca sie przejedzie..
Co po jej wygranej - wojna?
Czy moze, kopany od 2008 po ulicy w dół kryzys (obecnie na kroplowkach na oiomie) pokaze swoje prawdziwe oblicze czyli solidny krach w najgorszym tego slowa znaczeniu?
Mega reset?
Trzeba sie zabezpieczyc i pilnowac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 13 ~wello

Gdzie komisja wenecka? Prokurator trzesie kuprem bo jakby Hilarka wygrala to straci cieply fotel przy suto zastawionum stole z dziewczynkami do okola???? Smiechu warte. PRAWO I PSEUDO DEMOKRACJA TYLKO DLA IDIOTOW!!!

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil