REKLAMA
WAŻNE

"FAZ": śledztwo ws. MH17 zdemaskowało Putina

2016-09-29 09:24
publikacja
2016-09-29 09:24

Odnosząc się do wyników śledztwa w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu nad Donbasem, niemieccy komentatorzy obarczają odpowiedzialnością za śmierć 298 osób Rosję i prezydenta Władimira Putina. Według "FAZ", międzynarodowy raport "demaskuje Putina".

/ fot. Ueslei Marcelino / FORUM

"Raport z Utrechtu demaskuje po raz kolejny Putina, ale także Zachód, który z anielską cierpliwością wysłuchuje moskiewskich bajek i kłamstw, ponieważ nadal nie chce rozmawiać z rosyjskim prezydentem w jedynym języku, jaki rzeczywiście robi na nim wrażenie" - pisze w czwartek Berthold Kohler na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Autor komentarza zwraca uwagę na ostrożną reakcję niemieckiego MSZ na raport i cytuje słowa "zbliżyliśmy się do osób ponoszących odpowiedzialność". To dowód na to, że Putin nie musi się martwić - ocenia Kohler. "Główny odpowiedzialny za wojnę we wschodniej Ukrainie i tysiące poległych żołnierzy i cywilów jest od dawna znany. Jednak bez przerwy słyszymy, że nie można zrezygnować ze współpracy z nim" - krytykuje komentator "FAZ".

Zdaniem "Sueddeutsche Zeitung" dowody są "przygniatające". "Jeżeli pewnego dnia dojdzie do procesu karnego, trzeba będzie wykryć całą strukturę wydawania rozkazu począwszy od żołnierzy, którzy namierzyli cywilny samolot i pociągnęli za spust, aż do dowódcy, który wydał rozkaz wysłania nowoczesnego systemu rakietowego na Ukrainę" - pisze Julian Hans.

Jego zdaniem szanse na ukaranie sprawców są niewielkie, ponieważ chronieni są przez władze Rosji. "Krewni ofiar będą pomimo tego domagać się wyroku. Prawda wymaga czasu, a sprawiedliwość potrzebuje tego czasu jeszcze więcej".

"Die Welt" pisze o "cynicznej grze" Kremla, identycznej jak w przypadku Syrii. "Winni są zawsze ci inni. Witamy w świecie Putina, w którym nie liczą się fakty" - zauważa komentator.

"Rzeczywistość wygląda inaczej: bez rosyjskiej wojny hybrydowej nie byłoby kryzysu na Ukrainie. Bez wojskowego wsparcia ze strony Rosji rządy Asada w Syrii byłyby już dawno temu przeszłością" - dodaje.

"Rosyjska polityka zagraniczna realizuje dwa cele: dąży do rozszerzenia swojej strefy strategicznego wpływu i do destabilizacji Zachodu. "Jak w takiej sytuacji można domagać się zniesienia sankcji i odbudowy zaufania, pozostanie tajemnicą autorów (tych apeli)" - czytamy w "Die Welt".

Ocenę niemieckich kolegów, obarczających Putina za ofiary na Ukrainie, podziela komentator szwajcarskiej gazety "Neue Zuercher Zeitung".

"Wszystkie zasłony dymne i propagandowe kłamstwa nie pomogły Moskwie" - pisze autor komentarza. "Stosując weto w Radzie Bezpieczeństwa ONZ Rosja nie dopuściła do powołania sądu opartego na szerokiej podstawie. Jest wątpliwe, czy odpowiedzialni zostaną kiedykolwiek ukarani. Moskwa nie sięgałaby po weto, gdyby nie miała niczego do ukrycia" - czytamy w "NZZ".

"Bez agresywnego reżimu Władimira Putina nie byłoby wojny na Ukrainie. Putin ponosi odpowiedzialność nie tylko za (śmierć) 298 pasażerów, lecz także za około 10 tys. zabitych w konflikcie na Ukrainie" - konkluduje "NZZ".

Międzynarodowa grupa śledczych ogłosiła w środę, że rakieta Buk, którą zestrzelono samolot linii Malaysia Airlines (lot MH17, Amsterdam-Kuala Lumpur), pochodziła z Rosji. System rakietowy Buk, z którego wystrzelono tylko jeden pocisk i zestrzelono samolot, powrócił do Rosji - oświadczyli prokuratorzy z Holandii, Australii, Belgii, Malezji i Ukrainy. W śledztwie wskazano 100 osób mogących mieć związek z tragedią samolotu Boeing 777, jednak ich nazwisk nie ujawniono.

Według śledczych pocisk rakietowy został odpalony z Pierwomajska, z terytorium kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów. Nie jest jasne, czy żołnierze odpalili rakietę na rozkaz, czy działali samodzielnie. Śledczy oświadczyli ponadto, że nie będą komentować kwestii ewentualnego zaangażowania Rosji w tę sprawę.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ kot/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~Szejk
Rozwal kilka państw na bliskim wschodzie gdzie giną miliony ludzi - i nikogo to nie interesuje.
Nad Banderolandią zestrzelono jeden samolot w którym ginie niespełna 300 ludzi - i wszystkim odpier*ala....
~student
FAZ ,powinien zająć się migrantami,to jest problem
~bulkomorowski
istnieje duże prawdopodobieństwo że samolot, omyłkowo, zestrzelili separatyści.

Rodzi się jednak pytanie - dlaczego ukraina nie zamknęla przestrzeni powietrznej nad strefą konfliktu tylko przekierowała tam samoloty pasazerskie, mimo oświadczeń separatystów że zamykają przestrzeń powietrzną nad donbasem i mimo
istnieje duże prawdopodobieństwo że samolot, omyłkowo, zestrzelili separatyści.

Rodzi się jednak pytanie - dlaczego ukraina nie zamknęla przestrzeni powietrznej nad strefą konfliktu tylko przekierowała tam samoloty pasazerskie, mimo oświadczeń separatystów że zamykają przestrzeń powietrzną nad donbasem i mimo tego że zostały juz wczesniej zestrzelone dwa ukraińskie samoloty wojskowe

A na Ukrainie nie ginęliby ludzie gdyby z pomocą USA nie obalano legalnego (choć złodziejskiego) prezydenta i nie wysyłano wojsk na Donbas...

Natomiast stwierdzenie o tym że w Syrii już dawno nie byłoby Asada gdyby nie Putin też ładnie obnaża hipokryzję niemieckich dziennikarzy - bo znaczyłoby to tylko tyle że Syria znajdowałaby sie dziś w takim samym stanie jak Libia - byłaby rozszarpana na części, podzielona miedzy ISIS, Al Nusrę (Al kaidę), FSA, Kurdów i bóg wie kogo jeszcze?
~JanKs
Wreszcie do opinii publicznej w Niemczech (i ich sąsiadów, jak Szwajcaria) dociera to, co w Polsce (i u naszych sąsiadów) jest oczywiste: że to władze na Kremlu są odpowiedzialne zarówno za walki w Donbasie, zestrzelenie Malezyjskiego samolotu i przeciąganie wojny w Syrii, czyli za tysiące niewinnych ofiar.
I żadne
Wreszcie do opinii publicznej w Niemczech (i ich sąsiadów, jak Szwajcaria) dociera to, co w Polsce (i u naszych sąsiadów) jest oczywiste: że to władze na Kremlu są odpowiedzialne zarówno za walki w Donbasie, zestrzelenie Malezyjskiego samolotu i przeciąganie wojny w Syrii, czyli za tysiące niewinnych ofiar.
I żadne szczekanie ruskich troli tego nie zmieni.
"szczekacze" - jesteście żałośni, nawet nie potraficie logicznie argumentować.
Pozdrawiam normalnych czytelników.
~Jacenty
...jeszcze dodam że władze na Kremlu odpowiedzialne są za to że: wczoraj pokłóciłem się z żoną, po ostatnim "tankowaniu" miałem takiego kaca że myślałem że umrę, wstałem dzisiaj "lewą" nogą i jestem od rana mocno "wkur...y". A tak na prawdę to są odpowiedzialni za wszystkie nieszczęścia ...jeszcze dodam że władze na Kremlu odpowiedzialne są za to że: wczoraj pokłóciłem się z żoną, po ostatnim "tankowaniu" miałem takiego kaca że myślałem że umrę, wstałem dzisiaj "lewą" nogą i jestem od rana mocno "wkur...y". A tak na prawdę to są odpowiedzialni za wszystkie nieszczęścia świata. Człowieku ty jesteś normalny? A określenie "ruskie trole" to chyba ci wymyślił przedszkolak w piaskownicy? Żenada.
~Dżejms
To nie rakieta tylko radziecka brzoza. A tak o brzozie - widzieliście jaką przecinkę w lesie robi lądujący samolot? Tylko radzieckie brzozy są inne.
~DarekD
FAZ!!!. Gdzie są te "niezbite" i "namacalne" dowody winy Rosji!? Dlaczego opinia publiczna ciągle nie została zapoznana z dokładnymi szczegółami i rzekomymi dowodami!?. Więc pytam szczegółowo : gdzie są czarne skrzynki z rozmów ukraińskiej naziemnej kontroli lotów z samolotem!?. A co robiły systemy FAZ!!!. Gdzie są te "niezbite" i "namacalne" dowody winy Rosji!? Dlaczego opinia publiczna ciągle nie została zapoznana z dokładnymi szczegółami i rzekomymi dowodami!?. Więc pytam szczegółowo : gdzie są czarne skrzynki z rozmów ukraińskiej naziemnej kontroli lotów z samolotem!?. A co robiły systemy rakietowe BUK Ukraińców w tym rejonie donbaskiego konfliktu, skoro sami Ukraińcy przyznają, że od dawna wiedzieli, że separatyści nie dysponują lotnictwem w Donbasie ( gdzie jest rozliczenie z posiadanych pocisków tych ukraińskich BUK-ów)!? A gdzie są amerykańskie zdjęcia satelitarne z lotu tego feralnego samolotu!?. A dlaczego samolot zniknął z radarów na parę minut przed domniemanym zestrzeleniem!?. Wreszcie dlaczego w ogóle został zmieniony przez Ukraińców -parę dni wcześniej przed tragicznym dniem- korytarz dla lotu tego samolotu!?. Gdzie są odpowiedzi na te pytania w "przedstawionym" przez komisje raporcie, stawiane od samego początku przez Rosjan i trzeźwo patrzących na tą tragedię pasażerów feralnego samolotu!?.
~Mik
Bękart Hitlera i Stalina nigdy nie powiedział prawdy na żaden temat!!!

Powiązane: Katastrofa samolotu na Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki