"FAZ": po wygranej Trumpa Niemcy muszą rozważyć własną broń atomową

Jeżeli Donald Trump zrealizuje swoje obietnice wyborcze i pozostawi obronę Europy Europejczykom, Niemcy będą musiały zastanowić się nad własnym potencjałem nuklearnego odstraszania, by zrekompensować brak gwarancji USA - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"FAZ": po wygranej Trumpa Niemcy muszą rozważyć własną broń atomową
"FAZ": po wygranej Trumpa Niemcy muszą rozważyć własną broń atomową (fot. Martin Schutt / dpa)

Autor komentarza Berthold Kohler zwraca uwagę w poniedziałek, że już za czasów Baracka Obamy USA - mimo wstrząsów wywołanych polityką Rosji i Chin - "opieszale" grały rolę światowego policjanta, co nie powinno dziwić ze względu na liczne porażki i astronomiczne koszty finansowe i polityczne.

"Teraz Amerykanie wybrali prezydenta, który w kampanii wyborczej zachowywał się tak, jakby uważał Pax Americana za pizzę z kukurydzą i hot doga" - zauważa komentator. "Jego zapowiedzi i obietnice dotyczące polityki zagranicznej i bezpieczeństwa pokazują, że nie ma zielonego pojęcia, o czy mówi" - ocenia dodając, że jasne było tylko jedno: "Chce zarządzić wycofanie USA ze świata".

"Rosyjskie i chińskie władze w swoich zabezpieczonych od podsłuchów pomieszczeniach konferencyjnych musiały piać ze szczęścia" - zauważa Kohler. Trump jest zdecydowany dokonać czegoś, o czym Moskwa i Pekin nie śmiały nawet marzyć - pozostawić Azję i Europę samym sobie, czyli - z chińskiego i rosyjskiego punktu widzenia - właśnie Chinom i Rosji.

Zdaniem "FAZ" przekonanie, że USA wiążą swój los z najważniejszymi partnerami w Europie i w regionie Pacyfiku, zostało zachwiane. Zasiane przez Trumpa wątpliwości "naruszają jeden z najważniejszych filarów zachodniej architektury bezpieczeństwa - zabezpieczającą pokój siłę odstraszania".

Polityka odstraszania - przypomina Kohler - zapobiegała "przekształceniu zimnej wojny w nuklearną apokalipsę". Z Kremlem można skutecznie negocjować tylko wtedy, gdy jest się zdecydowanym i zdolnym do obrony własnych interesów, wartości i sojuszników - podkreśla.

Jeżeli Trump pozostanie przy swoich zapowiedziach, to będzie to oznaczać, że USA pozostawią obronę Europy samym Europejczykom "na skalę, jakiej nie znali od 1945 roku" - przewiduje "FAZ", wskazując na "nieprzyjemne skutki", których dotychczas unikali dzięki amerykańskiemu parasolowi atomowemu - wyższe wydatki na obronność, przywrócenie powszechnego obowiązku służby wojskowej, wyznaczenie nieprzekraczalnych (dla przeciwników) linii.

Dla Niemców oznaczałoby to poruszenie tematu, który dotychczas był "dla niemieckich umysłów nie do pomyślenia" - stworzenia własnego nuklearnego potencjału odstraszania, który mógłby wyrównać brak amerykańskich gwarancji. Arsenały francuskie i brytyjskie są za słabe, a Moskwa stale się zbroi - ostrzega Kohler na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ akl/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~Eskimos

Trudno uwierzyć, może tłumacz zawiódł.
Na pytanie ,,what is your s.e.x?"
Statystyczny Polak odpowiada :,,No, thank you".

! Odpowiedz
0 2 ~Kerad

Niemcy już mają broń atomową, formalnie należy ona do Amerykanów, ale jest w dyspozycji armii niemieckiej w razie wojny!

! Odpowiedz
1 4 ~Artur

Znajac Niemcow to przypuszczam , ze juz maja swoja bron atomowa, tylko dobrze to ukrywaja a maja w tym bogate doswiadczenie.

! Odpowiedz
2 4 ~Tfu

Propagandowy bełkot.

! Odpowiedz
4 12 ~Dżejms

Małpie dać brzytwę? Kto wojny wszczynał? Nawet gdyby Niemcy nie chcielu tego zastosować to przecież niebawem tam będzie kalifat i szariatowym szaleńcom taki prezent zostawiać? Ani jednego argumentu na tak nie widzę.

! Odpowiedz
1 6 ~Ajnsztajn

Toż przecież rozważają już nad tym od 1939r.

! Odpowiedz
5 1 ~stalin

Puliaki szjabielku nie machati

! Odpowiedz
0 2 ~endi

Tych ośmiu ze zdjęcia to co to za zespół disco - polo ?

! Odpowiedz
2 4 ~Dżejms

Ja tam bym nie lekceważył. Doświadczenie w masowej eksterminacji mają. Błędem było pozwolić im na rozwój. Trzeba było ich trzymać za gardło tak żeby tylko zgłodu nie zdechli a teraz skutki tego zaniechania widać - dajemy im dotacje aby łaskawie nasi robole mogli u nich dekle przykręcać. No i broń atomową chcą. Gdybyśmy byli suwerenni to nasze służby takiego co to wymyśla powinny z brzozą zderzyć natychmiast.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil