REKLAMA
ZAGŁOSUJ

"FAS": porażka PO w Polsce skutkiem kryzysu UE

2015-11-01 08:32
publikacja
2015-11-01 08:32

Bezprecedensowa porażka w wyborach w Polsce liberalno-proeuropejskiej PO z narodowo-katolickim PiS jest raczej skutkiem kryzysu Unii Europejskiej niż sytuacji wewnętrznej w kraju - pisze w niedzielę niemiecki tygodnik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

fot. Krystian Maj / / FORUM

Warszawski korespondent gazety Konrad Schuller analizuje przyczyny "bezprecedensowego upadku" Platformy Obywatelskiej, do którego doszło "pomimo mocnego wzrostu gospodarczego i niewielkiej korupcji".

Równocześnie, pisze niemiecki dziennikarz, "narodowo-katolicka formacja" Jarosława Kaczyńskiego "wystrzeliła w górę" zdobywając jako pierwsza partia po 1989 roku absolutną większość. PO zdawała się być niepokonana, a jednak została dosłownie "zmieciona" przez konserwatywnych przeciwników - stwierdza "FAS".

Zdaniem Schullera pierwsze próby wytłumaczenia zwrotu w Polsce podejmowane przez publicystów są "nieporadne". "Z pewnością, były też skandale" - przyznaje autor komentarza, przypominając o podsłuchanych spotkaniach ministrów "przy winie i ośmiorniczkach". Jak dodaje, faktem jest też podział kraju na Polskę A i B.

"To, że po zwrocie (w 1989 r.) oprócz zwycięzców byli też przegrani, nie jest niczym nowym. Jednak tak totalnego zwycięstwa (obozu) protestu jeszcze nie było. Co tym razem było inaczej?" - zastanawia się "FAS".

Autor komentarza sugeruje, że wynik wyborów w Polsce może być skutkiem nie tyle podziału na "tych, który mają, i tych, którzy nie mają" i "zawiści socjalnej", lecz raczej następstwem szerszego zjawiska, jakim jest kryzys Europy.

To właśnie Europa należała, obok smartfonów i samochodów średniej klasy, do "wielkiej narracji" PO - tłumaczy Schuller.

"Europejskie fundusze były nawozem, na którym powstawały drapacze chmur, autostrady i lotniska. Europejskie koncerny - Volkswagen i Fiat, Tesco i Carrefour oferowały pracę i chleb. W dodatku Europa była obok NATO gwarantem polskiego bezpieczeństwa przed Rosją" - czytamy w "FAS". Europa była też "czarodziejskim środkiem" dzięki któremu Niemcy - traktowane ciągle jeszcze z lękiem - stały się partnerem Polski.

Zdaniem Schullera Europa była równocześnie "czymś jeszcze większym - sztandarem dla tych, którzy dążyli do tego, co na Zachodzie nazywa się +zmianą wartości+ - ucieczki od pokrytego kurzem hasła +Bóg, Honor, Ojczyzna+, i od sytuacji, gdy wiejski proboszcz decyduje, na kogo wolno głosować i kogo wolno kochać".

Przeciwieństwem europejskiej Polski był według nomenklatury liberałów "Ciemnogród - konserwatywny świat poza miastami, mityczny +lud+". Dla tej drugiej Polski Europa była zawsze jedynie "systemem stworzonym przez zdobywców mówiących po niemiecku lub rosyjsku po to, by zalegalizować rozczłonkowanie ojczyzny". Zdrada sojuszników europejskich w 1939 i 1945 r. uczyła, że solidarność obcych jest pustym hasłem - dodaje autor komentarza.

Zdaniem Schullera przyczyną upadku liberałów w Polsce może być fakt, iż "mit Europy rozpadł się". Od kryzysu euro UE nie sprawia wrażenia "rogu obfitości, lecz raczej zdradliwego wiru" - "nie daje pieniędzy, lecz pochłania je". Europa przestała być ziemią obiecaną, a stała się źródłem kryzysów, skąd napływają "uchodźcy, bakterie i pasożyty".

Z punktu widzenia Polski Europa "nie wydaje się być ratunkiem, lecz ryzykiem, a i Niemcy zmieniły się - nie są już ostrożnym mediatorem, lecz pozbawionym głowy kolosem".

Zwrot w Polsce może być odzwierciedleniem dużo szerszego zjawiska - uważa Schuller. Zwraca uwagę, że coraz więcej Polaków, Węgrów, Czechów, ale też Francuzów czy Niemców dochodzi do wniosku, że UE nie jest już "ku swemu szczęściu połączona", lecz że staje się ryzykiem. "Na jej miejsce powracają dawne mity, a wraz z nimi prorocy" - czytamy w "FAS".

"Dawniej mówiono, że Europa będzie się rozwijać wokół swojego centrum grawitacyjnego. Obecnie UE kruszy się na obrzeżach, ponieważ centrum straciło siłę przyciągania" - pisze Schuller.

"FAS" jest niedzielnym wydaniem dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ awl/ agz/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~Michal
"bezprecedensowego upadku" Platformy Obywatelskiej, do którego doszło "pomimo mocnego wzrostu gospodarczego i niewielkiej korupcji". Jeszcze raz zacytuję: "NIEWIELKIEJ KORUPCJI"
po tych słowach odechciało mi się czytać ten artykuł, chociaż doczytałem do końca, ale pokazuje po czyjej str.
"bezprecedensowego upadku" Platformy Obywatelskiej, do którego doszło "pomimo mocnego wzrostu gospodarczego i niewielkiej korupcji". Jeszcze raz zacytuję: "NIEWIELKIEJ KORUPCJI"
po tych słowach odechciało mi się czytać ten artykuł, chociaż doczytałem do końca, ale pokazuje po czyjej str. jest ta gazeta NIEMIECKA [...] i nie jestem za PiS ale PO nie było święte( za duzo afer) i ludzie zmęczeni tym i wystawili im rachunek......
~arsen
a w ktorej "aferze" doszlo do przekroczenia prawa ? jesli porownac te dęte "afery" z aferą SKOK (ponad 3 mld zl w bloto) czy nawet aferą gruntową to szybko okaze się, ze krol czyli te rzekome afery jest nagi !
~asdf
"Europejskie fundusze były nawozem, na którym powstawały drapacze chmur, autostrady i lotniska. Europejskie koncerny - Volkswagen i Fiat, Tesco i Carrefour oferowały pracę i chleb. W dodatku Europa była obok NATO gwarantem polskiego bezpieczeństwa przed Rosją" - czytamy w "FAS". Europa była też "czarodziejskim "Europejskie fundusze były nawozem, na którym powstawały drapacze chmur, autostrady i lotniska. Europejskie koncerny - Volkswagen i Fiat, Tesco i Carrefour oferowały pracę i chleb. W dodatku Europa była obok NATO gwarantem polskiego bezpieczeństwa przed Rosją" - czytamy w "FAS". Europa była też "czarodziejskim środkiem" dzięki któremu Niemcy - traktowane ciągle jeszcze z lękiem - stały się partnerem Polski.

No co za buce… w Polsce chleba i pracy nie było zanim żeśmy do wielkiej Unii nie weszli !!! Co za *uje…
~Abdul
To jest niestety punkt widzenia przeciętnego "europejczyka" z zachodu.
~janko
niewielkiej korupcji buhaha !
~LeszekM
Autor nie zdaje sobie sprawy, że Polska jest przeżarta rosyjską agenturą do cna. Gdyby spojrzeć na takiego facecika jak J. Kaczyński (i jego kolesiów) przez pryzmat kultury judeochrześcijańskiej, to widać, że jest to szubrawiec o moralności zbliżonej do J. Goebbelsa.
http://leszekm.blogspot.com/2015/10/kaczyzm-jak-
Autor nie zdaje sobie sprawy, że Polska jest przeżarta rosyjską agenturą do cna. Gdyby spojrzeć na takiego facecika jak J. Kaczyński (i jego kolesiów) przez pryzmat kultury judeochrześcijańskiej, to widać, że jest to szubrawiec o moralności zbliżonej do J. Goebbelsa.
http://leszekm.blogspot.com/2015/10/kaczyzm-jak-hitleryzm-niszczy-narod.html
~juju
Co za bzdury ten gość wypisuje: niewielka korupcja i zrost gospodarczy ??? Typowy tępy Niemiec - przepraszam za dwuznacznik.
~PL
Zeby aż taka porażka. Przecież głosy PO i Petrusa powinno się liczyć razem. Dla osłody SLD wypadło za burtę. Szkoda, że PSL się wślizgnął.
~PL
PSL się wyślizgał, ale intratne stanowiska w spółkach skarbu państwa odleciały w siną dal :)
~seth
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Wybory parlamentarne 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki