REKLAMA

ExxonMobil poddaje się. Nie ma gazu łupkowego

2012-06-18 13:05
publikacja
2012-06-18 13:05

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział w poniedziałek, że decyzję firmy ExxonMobil o zakończeniu poszukiwań gazu łupkowego w Polsce przyjmuje ze zrozumieniem. Dodał, że firma musi albo zrezygnować ze swoich koncesji, albo je odsprzedać.

Gaz łupkowy w Polsce

"Decyzję Exxona przyjmujemy ze zrozumieniem. Wiadomo, że Exxon ma duże interesy realizowane w Rosji. Byłoby dziwne, gdyby robił taki szpagat i tutaj jeszcze ćwiczył gaz łupkowy. (...)Są dwie możliwe ścieżki, albo zrezygnuje z koncesji, albo je odsprzeda. W najbliższym czasie będziemy wiedzieli, jakiś scenariusz będzie realizowany. Natomiast warto podkreślić, że Chevron pozostaje, że PGNiG przygotowuje konsorcjum do wydobycia gazu łupkowego na przemysłową skalę" - powiedział Pawlak dziennikarzom.

Gaz łupkowy to przegrana sprawa
Gaz łupkowy w Polsce Zainteresowanie polskimi łupkami jest duże. Do września 2011 roku Ministerstwo Środowiska udzieliło 103 koncesji na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów. W kolejce stoją kolejne firmy.
więcej…

ExxonMobil poinformował, że zakończył poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. "Nie zaobserwowaliśmy stałego, komercyjnego poziomu przepływu węglowodorów w naszych dwóch otworach w basenie lubelskim i podlaskim. Mamy nadzieję, że działania Polski mające na celu rozwój gazu łupkowego zakończą się sukcesem. Doceniamy wsparcie polskiego rządu i społeczności lokalnych, które umożliwiło nam dokonanie oceny potencjału naszego obszaru koncesyjnego w sposób bezpieczny i efektywny oraz z poszanowaniem środowiska" - poinformował w poniedziałek PAP doradca ds. relacji zewnętrznych ExxonMobil Exploration and Production Poland Adam Kopyść.

» ExxonMobil żegna się z gazem

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in.: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

Gaz łupkowy wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która powodując pęknięcia w skałach wypycha gaz do góry. W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż.

Zobacz także:
Złoża ropy w Polsce
Polska drugim Kuwejtem?

W kwietniu rosyjska firma paliwowo-gazowa Rosnieft i największy na świecie koncern paliwowy ExxonMobil podpisały pakiet porozumień, przewidujących m.in. wspólną eksploatację złóż ropy i gazu na szelfie Morza Karskiego i Morza Czarnego. Porozumienia te są konsekwencją zawartej przez Rosnieft i ExxonMobil w sierpniu 2011 roku umowy o partnerstwie strategicznym, przewidującej ich współpracę w Arktyce, na Syberii Zachodniej i Morzu Czarnym, a także w USA i Kanadzie. Zapowiedziano wtedy, że inwestycje wynikające z tej umowy mogą wynieść nawet 500 mld dol. Rosnieft nie jest pierwszym koncernem z Rosji, który zawarł porozumienie o partnerstwie z koncernem z USA. Umowa taka łączy też rosyjski Łukoil z amerykańskim ConocoPhillips. (PAP)

luo/ mki/ ura/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~mihciu
ExxonMobil ma inny interes w Rosji. To raz. Dwa, że koncesje nie obejmują całego obszaru Polski, a poszczególne odwierty. Exxon przy swoich odwiertach stwierdził, że nie będzie z tego przychodu i dlatego się wycofał. Prosta kalkulacja zysków i strat.
Dla tych, co piszą w komentarzach, że "przekręt" itd.
ExxonMobil ma inny interes w Rosji. To raz. Dwa, że koncesje nie obejmują całego obszaru Polski, a poszczególne odwierty. Exxon przy swoich odwiertach stwierdził, że nie będzie z tego przychodu i dlatego się wycofał. Prosta kalkulacja zysków i strat.
Dla tych, co piszą w komentarzach, że "przekręt" itd. - to dlaczego inne spółki na chwilę obecną nie wycofują się ze swoich odwiertów? Grają na czas wiedząc, że nasze złoża to kicha? Proszę...
~polskadogorynogami
Już rok temu pisałem, że wydobycie gazu łupkowego może zapewnić tylko rząd Kaczyńskiego lub Ziobro. Rządy pociotków nocnej zmiany to mogą kupować najdroższy gaz z Gazpromu. Pomyślcie trochę co łączy Tuska z Pawlakiem, przecież nie program.
~rex
Jeżeli odsprzeda ruskom to rząd powinien dopilnować aby prace były tam kontynuowane a w razie czego odebrać koncesję i sprzedać ponownie.
~HENRYK
barak dogadał się z putinem w kwestii złóż z rejonów arktycznych, to pewnie exxonowi nie opłaci się tutaj ryzykować i drażnić kacapów
~k
wycofanie sie Amerykanow oznacza wejscie Rosjan. Niestety sami nie potrafimy tworzyc niezaleznego panstwa.
~z0rr0
Jak można obniżyć ceny złóż? Mówić, że nic nie ma. Zakład, że złoża odkupi partner rosyjski, kolekcjonersko oczywiscie, bo tam nic nie ma ;)

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki