REKLAMA

Eurostat: Polska jednym z najtańszych państw UE

Michał Żuławiński2021-06-23 08:58analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-23 08:58
Eurostat: Polska jednym z najtańszych państw UE
Eurostat: Polska jednym z najtańszych państw UE
fot. LADO / / Shutterstock

Z danych Eurostatu wynika, że poziom cen towarów i usług w naszym kraju należy do najniższych w Unii. Kwestii tej nie można rzecz jasna rozpatrywać w oderwaniu od płac czy szeroko pojętego poziomu życia.

Jak co roku Eurostat przyjrzał się poziomowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w państwach członkowskich. Dane, które co miesiąc służą obliczaniu inflacji HICP, ujęte zostały w nieco inny sposób – zamiast dynamiki cen w centrum uwagi jest ich poziom, a właściwie relacja do średniego poziomu w UE.

W „klasyfikacji generalnej” najdroższych państw Unii pozycję lidera obroniła Dania (141 proc. unijnej średniej). Na kolejnych miejscach również kraje z północy kontynentu: Irlandia (136,1 proc.), Szwecja (130 proc.) czy Finlandia (126,3 proc.), a także Luksemburg (136 proc.). Jeszcze drożej jest natomiast w Szwajcarii (170 proc.), która oczywiście nie należy do wspólnoty.

Z kolei na trzech ostatnich miejscach w UE uplasowały się Polska (58 proc.), Bułgaria (56 proc.) i Rumunia (55 proc.). W krajach tych średni poziom cen jest podobny co na Bałkanach – np. w Serbii (58 proc.).

Od reszty zbadanych państw europejskich wyraźnie odstaje Turcja (38 proc. unijnej średniej). W tabeli opublikowanej przez Eurostat znalazły się także dane dla gospodarczych mocarstw często porównywanych z UE – USA (120 proc.), Japonii (128 proc.).

Danym dla Polski warto przyjrzeć się także w bliższej perspektywie. W każdej z dwunastu wyróżnionych przez Eurostat kategorii nasz kraj prezentuje się daleko poniżej średniej UE. Najmniejszy dystans od unijnej przeciętnej dzieli nas w przypadku odzieży i obuwia (ceny niższe o 15,7 proc.), największy w przypadku użytkowania mieszkania (ceny niższe o 61,6 proc.).

Ceny w Polsce na tle średniej UE (UE = 100, dane za 2020 r.)
Żywność 66,9
Alkohol i papierosy 69,9
Odzież i obuwie 84,3
Użytkowanie mieszkania 38,4
Wyposażenie mieszkania 75,7
Transport osobisty 80,2
Usługi transportowe 61
Łączność 48
Zdrowie 45,4
Edukacja 48,3
Rekreacja i kultura 62,7
Hotele i restauracje 74,9
Źródło: Eurostat

Powyższe rozważania dotyczą kategorii nominalnych (obciążonych na dodatek zmianą kursów walutowych), które – poza samymi walorami porównawczymi – praktyczne zastosowanie mają tylko w niektórych przypadkach (emigrantów, migrantów zarobkowych, turystów itp.). O ile niektóre towary w bardziej rozwiniętych krajach mogą być wręcz tańsze niż w Polsce (zważywszy np. na większą konkurencję czy wolumen sprzedaży na tamtych rynkach), o tyle już wyspecjalizowane usługi z całą pewnością są o wiele droższe (co skłania fachowców z naszej części UE do emigracji zarobkowej). Warto też dodać, że w poszczególnych krajach UE obowiązują różne stawki podatkowe - np. podstawowa stawka VAT w Niemczech to 19 proc. (a w pandemicznym 2020 r. została czasowo obniżona do 16 proc.), podczas gdy na Węgrzech to aż 27 proc.

O istotniejszym dla większości mieszkańców UE wskaźniku „poziomu życia”, w przypadku którego Polska nie odstaje aż tak od unijnej średniej (83 proc.), pisaliśmy we wczorajszym artykule Polak wyprzedził Słoweńca i goni Portugalczyka - kto żyje na wyższym poziomie w Unii Europejskiej”.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
jas2
Projekt budżetu w Niemczech przewiduje nowe pożyczki w wysokości prawie 100 mld euro w 2022 roku. To 450 miliardów złotych.
tytush
aha to dlaczego te same towary co w holenderskich sklepach i te same towary co w niemieickich sklepach sa w Polsce drozsze ?
jas2
Jeśli wiesz o czymś takim to kupuj tam a sprzedawaj w Polsce i będziesz miliarderem.
karbinadel
Dlaczego w takim razie tysiące Europejczyków nie płyną pontonami do Turcji?
volksempfanger
A w komentarzach bez niespodzianek, kolejna lekcja katolicko-socjalistycznej alternatywnej ekonomii okraszonej kompleksikami, małymi i dużymi.
jas2
W Polsce musi nastąpić inflacja wyrównawcza, dotycząca usług wykonywanych osobiście przez człowieka, tak aby Polacy zarabiali tyle co Niemcy.

Jeśli jednak fryzjer będzie w Polsce zarabiał tyle co fryzjer w Niemczech, to i polskie ceny usług fryzjerskich muszą dorównać do cen niemieckich.
demeryt_69
Ten skowyt słychać od 30 lat i co? Nic :)
Wiesz chociaż dlaczego?

jas2 odpowiada demeryt_69
Doprecyzuj pytanie.
koperytko
chcialbym zobaczyc wpis jakiegos emigranta jak to jest dobrze na zachodzie - pierwszy tydzien pracuje na zywność, drugi na utrzymanie mieszkania, trzeci na wyjscie do knajpy i na ciuchy a kolejn tydzień to moze odłożyc i przyjechac do Polski z 500EURO ...
Bo ja w Polsce pierwsze 2 dni pracuje na żywnośc, trzeci dzień na
chcialbym zobaczyc wpis jakiegos emigranta jak to jest dobrze na zachodzie - pierwszy tydzien pracuje na zywność, drugi na utrzymanie mieszkania, trzeci na wyjscie do knajpy i na ciuchy a kolejn tydzień to moze odłożyc i przyjechac do Polski z 500EURO ...
Bo ja w Polsce pierwsze 2 dni pracuje na żywnośc, trzeci dzień na dom, czwarty i piaty na rozrywke, kolejny tydzień na ZUS i oszczędności. 3 i 4 tydzień nie pracuje bo nie mam takiej potrzeby
demeryt_69
Ja szczerze współczuję milionom nieżonatych facetów na Zachodzie z tzw. klasy średniej, którzy mają na garbie utrzymanie tamtejszych systemów nie mając przy tym niemal żadnych praw - groteska!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki