Europejska gospodarka wciąż pozytywnie zaskakuje

Październik przyniósł utrzymanie szybkiego tempa wzrostu gospodarczego w strefie euro – wynika ze wstępnych danych firmy IHS Markit. Wskaźnik PMI dla przemysłu wypadł wyraźnie lepiej od oczekiwań, ale rozczarowały rezultaty sektora usług.

„Przemysłowy” PMI dla eurolandu w październiku osiągnął wartość 58,6 punktów. To najwyższy odczyt od lutego 2011 roku. Ekonomiści spodziewali się wyniku rzędu 57,8 pkt. Miesiąc wcześniej indeks ten ukształtował się na poziomie 58,1 pkt. To dane wstępne zebrane na podstawie ok. 85% ankiet.

Łączony wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro (lewa oś, w pkt.) na tle dynamiki PKB eurolandu (prawa oś, w % kdk).
Łączony wskaźnik PMI dla przemysłu i sektora usług strefy euro (lewa oś, w pkt.) na tle dynamiki PKB eurolandu (prawa oś, w % kdk). (IHS Markit)

Niższy niż we wrześniu i niższy rynkowego konsensusu okazał się za to wskaźnik PMI dla sektora usług strefy euro. „Usługowy” PMI obniżył się z 55,8 pkt. do 54,9 pkt. wobec oczekiwań na poziomie 55,7 pkt. Niemniej jednak odczyty powyżej 50 punktów sygnalizują wzrost aktywności ekonomicznej w badanym sektorze.

Pozytywnie zaskoczyły odczyty „przemysłowych” PMI zarówno z Francji jak i z Niemiec. Wskaźnik dla RFN utrzymał się na rzadko spotykanym poziomie 60,5 pkt. wobec 60,6 pkt. we wrześniu i oczekiwań na poziomie 60 punktów. PMI dla francuskiego sektora wytwórczego osiągnął wartość 56,7 pkt. wobec 56,1 pkt. miesiąc wcześniej. To najwyższy odczyt od 78 miesięcy.

Subindeks PMI bieżącej produkcji w Niemczech, Francji i pozostałych krajach strefy euro.
Subindeks PMI bieżącej produkcji w Niemczech, Francji i pozostałych krajach strefy euro. (IHS Markit)

„Usługowy” PMI dla Niemiec obniżył się tylko nieznacznie: z 55,6 pkt. do 55,2 pkt. (oczekiwano 55,6 pkt.). Za to we Francji analogiczny wskaźnik wzrósł z 57,0 pkt. do 57,4 pkt. sygnalizując  jeszcze szybszą ekspansję tego sektora gospodarki.

Odczyty PMI sygnalizują, że strefa euro znalazła się w szczytowym okresie cyklu koniunkturalnego. Silny popyt napędza zamówienia zarówno w sektorze usług jak i w przemyśle. Europejskie firmy zatrudniają nowych pracowników w najszybszym tempie od 2007 roku. Bardzo silna jest też presja inflacyjna: menedżerowie raportują zarówno wzrost kosztów produkcji jak i podwyżki cen wyrobów gotowych. Tempo przerzucania podwyżek na klientów było najszybsze od czerwca 2011 roku.

„Tempo wzrostu gospodarczego w końcówce roku zdaje się utrzymywać na poziomie z trzeciego kwartału, gdy odczyty PMI sygnalizowały wzrost produktu krajowego brutto o 0,7% kdk” – skomentował wyniki październikowego badania Andrew Harker, dyrektor w IHS Markit. „Najważniejszym akcentem ostatniego badania był fakt, że przedsiębiorstwa zwiększają zatrudnienie w najszybszym tempie od dekady” – dodał Harker.

Indeks PMI (Purchasing Managers Index, pol. Indeks Menadżerów Logistyki) powstaje na podstawie anonimowych ankiet przeprowadzanych wśród menedżerów firm. Odpowiadają w nich na pytania dotyczące takich zagadnień jak zamówienia, zatrudnienie, płatności, ceny czy zapasy. Wskaźnik ten uważany jest za wskaźnik wyprzedzający. Przyjmuje wartości od 0 do 100 pkt., przy czym wyższy niż 50 pkt. oznacza, że dany sektor się rozwija, natomiast niższy świadczy o pogorszeniu sytuacji. Rosnący PMI powyżej 50 punktów sygnalizuje przyspieszenie tempa wzrostu aktywności ekonomicznej w badanym sektorze.

KK

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil