REKLAMA

Europarlament: UE musi przeciwstawić się agresywnej polityce Rosji

2021-09-16 10:10
publikacja
2021-09-16 10:10
Europarlament: UE musi przeciwstawić się agresywnej polityce Rosji
Europarlament: UE musi przeciwstawić się agresywnej polityce Rosji
fot. BelkaG / / Shutterstock

Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wzywa UE do przeciwstawienia się agresywnej polityce Rosji, przy jednoczesnym przygotowywaniu gruntu pod przyszłą demokratyczną współpracę. Wyniki głosowania zostały ogłoszone w czwartek.

Oceniając stan stosunków UE-Rosja, Parlament Europejski zaznaczył, że robi rozróżnienie między narodem rosyjskim a reżimem prezydenta Władimira Putina. Ten ostatni jest, zdaniem PE, "pogrążającą się w stagnacji autorytarną kleptokracją, na czele której stoi dożywotni prezydent otoczony kręgiem oligarchów".

Europosłowie podkreślili jednak, że demokratyczna przyszłość Rosji jest możliwa i że Rada UE musi wypracować unijną strategię dla tego scenariusza, obejmującą zachęty i warunki dla wzmocnienia krajowych tendencji demokratycznych.

Tekst rezolucji przyjęto 494 głosami za, wobec 103 przeciw i przy 72 wstrzymujących się.

PE postuluje zawarcie sojuszu z USA i innymi podobnie myślącymi partnerami, aby zrównoważyć wysiłki Rosji i Chin zmierzające do osłabienia demokracji na świecie i destabilizowania europejskiego porządku politycznego. Sojusz ten powinien przewidywać sankcje, politykę przeciwdziałania nielegalnym przepływom finansowym oraz wsparcie dla działaczy na rzecz praw człowieka.

Odpowiadając na agresję Rosji i jej wpływ na wschodnie sąsiedztwo UE, Wspólnota musi nadal wspierać kraje Partnerstwa Wschodniego, takie jak Ukraina czy Gruzja, oraz promować europejskie reformy i podstawowe wolności w tym regionie. Działania te powinny również służyć wspieraniu demokratycznych reform w Rosji - domagają się eurodeputowani.

W tekście stwierdzono też, że UE musi zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu, ropy i innych surowców, przynajmniej dopóki prezydent Putin jest u władzy.

Europosłowie chcą też, by UE zwiększyła swoje możliwości w zakresie ujawniania i powstrzymywania przepływu brudnych pieniędzy z Rosji, a także ujawniania zasobów i aktywów finansowych, które powiązani z reżimem autokraci i oligarchowie ukrywają w państwach członkowskich UE.

Europarlamentarzyści domagają się, by UE była gotowa wstrzymać uznanie dla rosyjskiego parlamentu, jeśli zaplanowane na 19 września wybory parlamentarne zostaną przeprowadzone z naruszeniem zasad demokracji i prawa międzynarodowego.

"Rosja może stać się demokratyczna i obrona demokracji w stosunkach UE z Rosją jest naszym podstawowym zadaniem. UE i jej instytucje muszą działać w oparciu o założenie, że zmiany w Rosji są możliwe. Potrzebna jest również większa odwaga w zajmowaniu zdecydowanego stanowiska wobec reżimu na Kremlu, jeśli chodzi o obronę praw człowieka; na tym właśnie polega strategiczne zaangażowanie w sprawy narodu rosyjskiego. Chodzi o zakończenie represji w kraju, oddanie wyboru narodowi i uwolnienie wszystkich więźniów politycznych" - powiedział po głosowaniu poseł sprawozdawca Andrius Kubilius.

Z kolei europoseł PiS Witold Waszczykowski apelował o realizm w unijnej polityce zagranicznej. "Nie bądźmy naiwni. Rosja nie jest częścią rozwiązania. W większości przypadków jest częścią problemów" – stwierdził podczas debaty nad rezolucją.

Jak zauważył Waszczykowski, Federacja Rosyjska sama tworzy problemy, po czym odgrywa rolę szczerego mediatora. "Założenie, że będziemy w stanie zmienić i udemokratycznić społeczeństwo rosyjskie, to również iluzja" – uważa europoseł. Jak przypomniał, polityka rosyjska w ostatnich wiekach ukierunkowana była na cele imperialistyczne.

"Myślę, że jedno pokolenie nie wystarczy, żeby ten proces odwrócić" – stwierdził Waszczykowski. Zdaniem byłego ministra spraw zagranicznych najistotniejsze jest to, by spowolnić imperialistyczny rozwój Rosji. "Aby działania przeciwko Gruzji, czy Ukrainie w końcu odeszły w przeszłość. Bo przecież widzimy jasno, że zbliżają do naszej części Europy" – dodał.

Zdaniem Waszczykowskiego rozwiązanie problemów tych państw razem z Rosją jest niemożliwe. "Ważne jest zmusić Rosję, by przestała ingerować w politykę innych państw" – zaznaczył europoseł.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
ajwaj_
Europarlament szuka zatrudnienia, moga se ... pogadac
Wybory ida i jak u Slowian im wiecej ataków na Rosje,
tym silniejszy opór wyborców :)
A co dyrekcja UE ?
___________
""Rosja jest jednym z głównych sąsiadów Unii Europejskiej i ważnym graczem na arenie międzynarodowej. Stwierdził to wysoki przedstawiciel
Europarlament szuka zatrudnienia, moga se ... pogadac
Wybory ida i jak u Slowian im wiecej ataków na Rosje,
tym silniejszy opór wyborców :)
A co dyrekcja UE ?
___________
""Rosja jest jednym z głównych sąsiadów Unii Europejskiej i ważnym graczem na arenie międzynarodowej. Stwierdził to wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josep Borrell.

Dyplomata uważa, że należy rozważyć stopniową zmianę w relacjach między UE a Federacją Rosyjską. To powinno uczynić je przewidywalnymi i stabilnymi. Borrell poparł również współpracę z Moskwą w niektórych dziedzinach.

Główny dyplomata UE przypomniał, że Rosja zdołała odegrać pozytywną rolę w wielu kwestiach. Przyznał, że rząd rosyjski może jednak próbować dzielić kraje na grupy. Powiedział, że w tym celu Europa musi pozostać zjednoczona.""
pstrzezek
"demokratyczna przyszłość Rosji jest możliwa" Skąd to chore podejście na Zachodzie że wszystkie kraje mogą, ba nawet muszą, być demokratyczne? Dla niektórych ten system jest po prostu nie do wprowadzenia, a jakiekolwiek próby kończą się porażką (patrz Afganistan). Dobrze że agresja jest napiętnowana przez "demokratyczna przyszłość Rosji jest możliwa" Skąd to chore podejście na Zachodzie że wszystkie kraje mogą, ba nawet muszą, być demokratyczne? Dla niektórych ten system jest po prostu nie do wprowadzenia, a jakiekolwiek próby kończą się porażką (patrz Afganistan). Dobrze że agresja jest napiętnowana przez UE. Ale trochę logiki i rozwagi w komentarzach

Powiązane: Rosja kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki