REKLAMA
WEBINAR

Euractiv: Leyen i skandal polityczny w Bułgarii. "Musisz wymyślić, jak obejść zasady"

2023-05-29 19:59
publikacja
2023-05-29 19:59

Nazwisko przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen zostało przywołane w najnowszym skandalu politycznym w Bułgarii. W 5-godzinnym nagraniu były premier Kirił Petkow relacjonuje swoim kolegom z partii m.in. przebieg dyskusji z von der Leyen na temat uczestnictwa Bułgarii w Schengen i strefie euro – podaje portal Euractiv.

Euractiv: Leyen i skandal polityczny w Bułgarii. "Musisz wymyślić, jak obejść zasady"
Euractiv: Leyen i skandal polityczny w Bułgarii. "Musisz wymyślić, jak obejść zasady"
fot. TINGSHU WANG / /  Reuters / Forum

Na nagraniu słychać głos Petkowa, który przytacza kolegom partyjnym (stoi na czele koalicji Kontynuujemy Zmiany–Demokratyczna Bułgaria) swoją rozmowę z von der Leyen z 21 maja na temat szans Bułgarii na przyjęcie do strefy Schengen i strefy euro. Petkow powiedział, że podczas spotkania szefowa KE miała mu powiedzieć: „Na strefę Schengen masz bardzo dużą szansę. Jeśli chodzi o strefę euro - musisz wymyślić, jak obejść zasady. W sensie jak się podporządkować”.

Na nagraniu można usłyszeć, gdy były premier mówi, że odpowiedział: „Czy możemy mieć (oszacowanie) inflacji minus efekt (wojny) na Ukrainie”. Von der Leyen miała odpowiedzieć: „Posłuchaj mnie, postaramy się ci pomóc”.

W sobotę Komisja Europejska potwierdziła, że von der Leyen i Petkow rozmawiali i „przedyskutowali ważne kwestie (…), w tym wejście Bułgarii do strefy euro i Schengen”.

„Istnieje jasno ustrukturyzowany proces przystąpienia do strefy euro, który dotyczy wszystkich krajów. Zadaniem Komisji jest wspieranie wdrażania kryteriów. To oczywiste, że zasady muszą być przestrzegane” – poinformowała Komisja, cytowana przez bułgarskie radio narodowe.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
forfun
dowody tak to tylko gadanie jednej ze stron. wszystko można powiedzieć
prs
Co nie zabronione to legalne..

.. czyli kazdy obywatel unii ma rowniez prawo "wymyslic", kombinowac by obejsc zasady, uzywac unii, by jezdzic na niej jak na dzikiej swini..

..fajny sport.. te zasady niemki..

gruking
Ach ta unijna praworządność. Fasada pieknych i wznioslych sloganow a w srodku smród, korupcja i obłuda.
prs
Eee tam..nie jest az tak zle..
..cieszmy ze to nie ruSSland..tam nikt nawet łba nie wystawi z szeregu..
stain
Da się jakoś pogonić tę bandę skorumpowanych hipokrytów, pełniących władzę niemalże absolutną bez jakiegokolwiek mandatu demokratycznego?
Bo jeśli nie to jedynym wyjściem jest niestety opuścić ten blok. Zwłaszcza że PL ma być od 2027 płatnikiem netto.

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki