Euler Hermes: w październiku upadło 66 przedsiębiorstw wobec 55 rok wcześniej

W październiku upadło 66 przedsiębiorstw wobec 55 w październiku ubiegłego roku - podała spółka Euler Hermes. Jest to czwarty miesiąc z rzędu wzrostu liczby upadłości firm w Polsce.

(YAY Foto)

Z komunikatu wynika, że od początku roku opublikowano informacje o 655 upadłościach wobec 629 w tym samym okresie ubiegłego roku (+4 proc.).

"Największe upadłości miały miejsce w przemyśle związanym z hodowlą i przetwórstwem mięsa (3 firmy o łącznym obrocie ponad 370 mln złotych). Problemy w branży mięsnej (ASF - problem na rynkach eksportowych, znaczne rozdrobnienie, duża konkurencja gospodarstw i przetwórców wielkoprzemysłowych z UE) nie mówią nam wszystkiego o ich przyczynach. Upadały bowiem również firmy produkcyjne z sektorów, które nie tylko nie przeżywają dekoniunktury jak budownictwo, ale nawet święcą kolejne tryumfy, w tym na lukratywnym rynku eksportowym - jak branża meblarska (2 upadłości w październiku) czy w sektorze wyrobów metalowych (części, konstrukcje - 3 firmy)" - napisano.

"To potwierdza tylko, iż upadłości mają nie tylko rynkowe podłoże (hossa-bessa), ale wiążą się z wieloma elementami potencjalnego ryzyka, które trudniej jednoznacznie wychwycić w porównaniu do wspomnianej koniunktury branżowej (a mogą to być kwestie np. błędów w zarządzaniu, przeinwestowania, złej struktury finansowania, zmian kadrowych - w tym kwestie sukcesji etc.)" - dodano. (PAP)

jba/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~sadinternetowy_pl

Kto czeka z wniesieniem pozwu, ten później nie odzyska już nic od syndyka. Powinni podawać jeszcze liczbę złożonych wniosków o tzw. postępowanie sanacyjne, które wcześniej nazywało się upadłościowym z możliwością zawarcia układu. Faktycznie to odwleczenie upadłości o kilka miesięcy patrz Alma.

! Odpowiedz
0 2 ~Flex

Wystarczy w przeciętnym powiatowym miasteczkuwysiąść z auta, stanąć twardo na nogi i odbyć godzinny spacer po centrum i przyległościach. Kto ma otwarte oczy zobaczy puste lokale do wynajęcia/na sprzedaż po sklepach, sklepikach czy gastronomii. Za to szeroki wybór lombardów i lichwiarskich banków oraz czynnych od świtu do nocy sklepów z alkoholem. Tak wygląda + 3,1% PKB po półroczu. Ciekawe ile będzie po 3 kwartałach bo coś podejrzanie długo liczą?! F-01 chyba było do 20 X, firmy puszczają je elektronicznie więc dane mają już od dawna. Może podejrzanie milczący Don Mateo nie wie jak to "opakować" żeby ogłosić kolejny sukces swego planu rozwoju ;) .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Normalny

Tylko PIS-owski dyletant ekonomiczny może uważać że upadłość polskich firm to patriotyzm

! Odpowiedz
4 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne