REKLAMA

Estoński funkcjonariusz porwany do Rosji

2014-09-05 20:34
publikacja
2014-09-05 20:34
Estoński funkcjonariusz porwany do Rosji
Estoński funkcjonariusz porwany do Rosji
fot. Mateusz Szymański /Bankier.pl / / Bankier.pl

Rzecznicy estońskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego poinformowali agencję BNS, że w piątek rano funkcjonariusz tej służby został porwany do Rosji przez niezidentyfikowanych osobników. Zupełnie inną wersję przedstawia strona rosyjska.

Według Tallina incydent wydarzył się w pobliżu punktu kontrolnego Luhamaa na granicy estońsko-rosyjskiej. Estoński funkcjonariusz pełnił obowiązki oficjalne, związane z zapobieganiem przestępczości transgranicznej. Napastnicy, którzy użyli wobec niego siły fizycznej i zagrozili mu bronią, przybyli z terenu Rosji - informuje BNS.

Agencja dodaje, że przed porwaniem doszło do zakłócenia operacyjnej łączności radiowej. Użyto też granatu dymnego "z kierunku Rosji". W piątek po południu estońska służba bezpieczeństwa nie wiedziała, gdzie przetrzymywany jest jej funkcjonariusz.

W związku z uprowadzeniem funkcjonariusza estońskie MSZ wezwało ambasadora Rosji w Tallinie. Szef estońskiej dyplomacji Urmas Paet podkreślił, że Estonia oczekuje od Rosji zapewnienia wszelkiego rodzaju pomocy i współpracy przy wyjaśnianiu tej sprawy i zapewnieniu powrotu estońskiego obywatela do kraju.

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała agencję Interfax, że zapobiegła tajnej operacji estońskiej służby bezpieczeństwa na terytorium Rosji. Według służby prasowej FSB funkcjonariusz estońskiej służby bezpieczeństwa Eston Kohver został zatrzymany na terytorium rosyjskim, w rejonie Pskowa. FSB twierdzi, że miał przy sobie pistolet, gotówkę wartości 5 tys. euro, specjalistyczny sprzęt do potajemnego nagrywania audio i instrukcje dotyczące zbierania informacji wywiadowczych. Wszczęto przeciw niemu śledztwo.

Estońska Służba Bezpieczeństwa Wewnętrznego zaprzeczyła publikowanym przez rosyjskie media twierdzeniom FSB, jakoby Kohver został zatrzymany na terytorium Rosji.(PAP)

az/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Jan324
Na pewno porwał go Putin w przebraniu separatysty.
~ma
Skurumpowany zachłanny pogranicznik chciał przekręcić kolegów to się z nim rozliczyli i niechcący został bohaterem porzez debilną rusofobię skorumpowanych sprzedajnych niby dziennikarzy.
~skolko
UWAGA KOMENTARZ RADZIECKIEGO KACAPA!!
~Kacper odpowiada ~skolko
Pewnie tak, bo kto inny użyłby słowa "rusofobia"? :D Wszystkie pojęcia zakończone na "-fobia", sugerują że ten lęk jest irracjonalny (jak w przypadku "prawdziwych" medycznych "fobii"), co czyni z przedmiotu tego lęku "niewiniątko" w oczach odbiorcy :)
~endi
u nas też wszystko zaczęło się od zniknięcia i tzw " samobójstwa " wysokiej rangi szyfranta , a potem to już było z górki ...
~BeKa
No to Rosja Putlera testuje "bojem" nowy obszar ekspansji - zaczeli klasycznie od ogona terytorium Uni tj Estonii - awanturnictwo Rosji to reperkusja poddańczego stosunku NATO/ a szczególonie NIEMIEC i Francji wobec grabiezy Krymu i wschodu Ukrainy. Przypomina sie stara zasada : "chcesz pokoju przygotuj sie na No to Rosja Putlera testuje "bojem" nowy obszar ekspansji - zaczeli klasycznie od ogona terytorium Uni tj Estonii - awanturnictwo Rosji to reperkusja poddańczego stosunku NATO/ a szczególonie NIEMIEC i Francji wobec grabiezy Krymu i wschodu Ukrainy. Przypomina sie stara zasada : "chcesz pokoju przygotuj sie na wojnę". To ostrzeżenie/memento dla Polski

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki