REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Erupcja wulkanu w pobliżu Reykjaviku

2021-03-20 00:27, akt.2021-03-20 08:55
publikacja
2021-03-20 00:27
aktualizacja
2021-03-20 08:55
Erupcja wulkanu w pobliżu Reykjaviku
Erupcja wulkanu w pobliżu Reykjaviku
fot. ANTONIO PARRINELLO / / Reuters

Na islandzkim półwyspie Reykjanes, w pobliżu stolicy kraju Reykjaviku, doszło w piątek do erupcji wulkanu. Wybuch poprzedziły tysiące niewielkich wstrząsów, które trwały już od kilku tygodni - poinformował Islandzki Urząd Meteorologiczny.

Urząd poinformował także, że ze względu na erupcję wstrzymano wszystkie przyloty i odloty w międzynarodowym porcie lotniczym Keflavik.

"Rozpoczęła się erupcja wulkanu Fagradalsfjall. Ruch lotniczy obowiązuje czerwony alert. Sejsmografy nie zanotowały jednak większych drgań" - głosi komunikat Urzędu umieszczony na Twitterze.

Wulkan Fagradalsfjall, będący częścią systemu wulkanicznego Krysuvik, znajduje się na półwyspie Reykjanes, w południowo zachodniej części Islandii, w odległości ok. 40 km od Reykjaviku.

Rejon wulkanu jest praktycznie niezamieszkały. W pobliżu znajduje się jedynie mały port rybacki Grindavik. W ostatnich tygodniach zanotowano tam co najmniej 40 tys. wstrząsów tektonicznych, które zapowiadały wielką erupcję.

Na zdjęciach przekazanych przez lokalne media widać nocne niebo oświetlone czerwoną poświatą.

Port lotniczy Keflavik pracuje normalnie

Wbrew wcześniejszym doniesieniom, międzynarodowy port lotniczy Keflavik stolicy Islandii Reykjaviku nie przerwał pracy po piątkowej erupcji wulkanu - poinformował Islandzki Urząd Meteorologiczny. Zdaniem sejsmologów wybuch nie spowoduje bezpośredniego zagrożenia dla miasta.

Według komunikatu Urzędu, decyzję o tym czy wykonywać loty pozostawiono liniom lotniczym. Jak informuje Reuter, na internetowym rozkładzie lotów z Keflaviku nie widać żadnych zmian.

Wybuch, pierwszy od ponad 800 lat, poprzedziło ponad 40 tys. niewielkich wstrząsów, które trwały już od kilku tygodni. Lawa pokryła obszar ok. 1 km kwadratowego nie stwarzając jednak większego zagrożenia, bowiem obszar półwyspu jest praktycznie niezamieszkały.

Przed zbliżającym się wybuchem ostrzegali od dłuższego czasu sejsmolodzy obserwujący narastającą aktywność sejsmiczną. Grupa naukowców udała się śmigłowcem do rejonu wulkanu aby ocenić intensywność i wielkość erupcji oraz stwarzane przez nią zagrożenie.

Leżąca na styku dwóch płyt kontynentalnych Islandia jest aktywnym terenem wulkanicznym.

Erupcja wulkanu Eyjafjallajokull w kwietniu 2010 r. spowodowała chaos i częściowy paraliż ruchu lotniczego w całej zachodniej i północnej Europie. Ze względu na zapylenie atmosfery i obawy przed kolejną erupcją odwołano wówczas ok. 900 tys. lotów a setki Islandczyków musiało opuścić swoje domy. (PAP)

jm/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki