Erdogan: Turcja i Libia mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego

Po kontrowersyjnej decyzji Turcji i Libii o wyznaczeniu granicy, oznaczającej faktycznie zawłaszczenie część Morza Śródziemnego, turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że oba kraje mogą eksplorować złoża Morza Śródziemnego i Czarnego, a Grecja zapłaci cenę za sprzeciw.

(fot. Mikhail Metzel / TASS)

Erdogan powiedział w wywiadzie dla państwowej telewizji TRT, że Turcja i Libia mogą prowadzić odwierty w poszukiwaniu złóż ropy i gazu na spornych obszarach Morza Śródziemnego i mogą nawet rozszerzyć je na Morze Czarne i wody międzynarodowe.

Odniósł się też do protestu Grecji, która wydaliła ambasadora Libii Muhammada Junisa Menfiego i nazwał to "międzynarodowym skandalem"; zagroził też, że Ateny "zapłacą za to cenę (na arenie) międzynarodowej".

27 listopada Turcja i uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Libii zawarły porozumienie w sprawie granicy, która daje Ankarze dostęp do spornej strefy ekonomicznej na Morzu Śródziemnym.

Kraje te wytyczyły wspólną granicę na morzu w pobliżu greckiej Krety. Ateny nazwały to "naruszeniem prawa międzynarodowego", porozumienie Libii i Turcji skrytykowały też Egipt i Cypr, które już wcześniej były skonfliktowane z Ankarą w sprawie dostępu do złóż ropy i gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego.

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej podjęli debatę na temat tego, jak zareagować na kontrowersyjną turecko-libijską umowę. Na razie nie ma jednak mowy o sankcjach.

Jeszcze w październiku unijni ministrowie uzgodnili wprowadzenie ram sankcyjnych pozwalających wprowadzić restrykcje wobec tureckich podmiotów i osób odpowiedzialnych za wiercenia wokół Cypru. W odpowiedzi na to prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostrzegł, że może zwolnić wszystkich więźniów dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) i wysłać ich do Europy. (PAP)

fit/ mal/

arch.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 50 oorim

Turasy robią co chcą... biały człowiek z Europy jest w odwrocie... pilnuje tylko ciepłej wody w kranie i coraz bardziej o nią drży... wkrótce recep dojdzie tak daleko, że wodę tę także odetnie i każe sobie dużo za nią płacić... jeśli biały człowiek nie zareaguje i nie pokaże miejsca azjatom..

! Odpowiedz
10 25 anty12

Liczysz na nieudacznikow z PiSu ? A moze na UE ? Zapomnij. Erdogan juz dawno wyczyl od nich tchorzostwo na 100 km.

! Odpowiedz
22 78 khh

Bandyta fika, a unijne "elity" zrobily z Europy jego zakladnika. Niektorzy nigdy sie nie naucza, ze na bandyte wymachujacego kijem skuteczny jest tylko siarczysty kopniak, wtedy pomysli, kiedy nastepnym razem najdzie go ochota. Inaczej bedzie sie czul tylko jeszcze bardziej butny i bezkarny.

! Odpowiedz
5 18 kerad_

Ja myślę, że Erdogan zastosował się właśnie do Twoich wskazówek!

! Odpowiedz
13 12 khh odpowiada kerad_

Tez tak mysle, zwlaszcza jak zrobil zamach stanu przeciwko sobie samemu.

! Odpowiedz
17 18 ajwaj odpowiada khh

Nic nie kumasz o Turcji

Pewnie uwiezysz Niemcom:
_________________
""Próba zamachu stanu w Turcji w 2016 roku w nocy z 15 na 16 lipca 2016 roku była nieudanym zamachem części tureckiego wojska, mającym na celu obalenie tureckiego rządu z prezydentem Recep Tayyipem Erdoğanem i gabinetem Yıldırım (AKP). Poważne ataki i starcia z ludnością cywilną miały miejsce w Ankarze i Stambule.
Jednak obywatelom Ankary i Stambułu udało się zapobiec dalszemu rozwojowi wielu zamachowców poprzez blokowanie ich czołgów, często w grupach. Jednocześnie z walkami w Ankarze i Stambule część puczystów zaatakowała parlament, tajne służby Millî İstihbarat Teşkilâtı (MİT) oraz wydział ds. operacji specjalnych tureckiej policji w Ankarze.[24]Według pierwszych oficjalnych informacji zginęło 249 osób. Liczba rannych wyniosła ponad 2000 osób.[24][25][26][25][26]

https://de.wikipedia.org/wiki/Putschversuch_in_der_T%C3%BCrkei_2016

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 5 khh odpowiada ajwaj

Mylisz sie, nie uwierze Niemcom. Tobie tez nie. I to dlatego, ze z Turcja mam o wiele wiecej stycznosci, niz sobie wyobrazasz. Ale pisz sobie te bzdury, co mi tam.

! Odpowiedz
3 5 ajwaj odpowiada khh

Nic nie kumasz i sie tym chwalisz z duma. :)

WIKIPEDIA PL
Zamach stanu w Turcji (2016)
-----------------
Puczyści zamierzali zacząć działania o godz. 3.00 w nocy, z piątku na sobotę. Wrogie im służby bezpieczeństwa przejrzały ich plany i akcja rozpoczęła się już w piątek o godz. 15. Służby wywiadu o godz. 16 poinformowały najwyższych dowódców wojskowych o nadchodzącej próbie puczu. Rozesłano rozkazy, by nie wspierać puczystów[7]. Zostały także powiadomione władze cywilne w najważniejszych miastach, w tym Keyseri, Sirnak i Malatya, w których miały lądować samoloty transportowe wysłane po żandarmów sił specjalnych, z oddziałów zaprawionych w bojach z kurdyjską partyzantką i operacjach antyterrorystycznych[7].
Air Force Lockheed C-130E Hercules Bakema

Na pasie startowym w bazie lotniczej Malatya zaparkowano (z pomocą policji) kilkanaście ciężarówek, co skutecznie uniemożliwiło start transportowców C-130. Do Ankary nie poleciał żaden z zaplanowanych samolotów z żandarmami i amunicją, przez co nie udało się opanować praktycznie żadnego kluczowego punktu w stolicy. Media i internet działały niemal nieprzerwanie[7

Uczestnicy zamachu opanowali siedzibę tureckich sił zbrojnych i wzięli szefa sztabu generalnego Hulusi Akara jako zakładnika, weszli także do biura rządzącej partii AKP w Stambule oraz siedziby tureckiej telewizji TRT w Ankarze[10].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamach_stanu_w_Turcji_(2016)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 3 khh odpowiada ajwaj

zapomniales dopisac "jak podala agencja TASS"

! Odpowiedz
0 2 ajwaj odpowiada khh

sams dodaj, ze dla
TASS pracujesz
co sie wstydzisz

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil