REKLAMA

Energetyka jasnym punktem na GPW. Atomowa decyzja, KPO, wiatraki i spadek cen węgla w grze

2023-11-27 14:05, akt.2023-11-27 14:46
publikacja
2023-11-27 14:05
aktualizacja
2023-11-27 14:46

Po raz kolejny wyróżniającym się sektorem na GPW jest energetyka. Kursy największych branżowych spółek wyraźnie zyskują w poniedziałek przy słabszym ogólny sentymencie na rynkach akcji. Za wzrostami stoją informacje o zaliczce z KPO, atomowej decyzji dla ZE PAK-u i PGE oraz doniesienia o spadku cen węgla dla producentów energii elektrycznej, czy ponownym zajęciu się tzw. ustawą wiatrakową. 

Energetyka jasnym punktem na GPW. Atomowa decyzja, KPO, wiatraki i spadek cen węgla w grze
Energetyka jasnym punktem na GPW. Atomowa decyzja, KPO, wiatraki i spadek cen węgla w grze
fot. hxdyl / / Shutterstock

Sektorowy indeks WIG-Energia zyskiwał w poniedziałek 27 listopada po południu 3,5 proc. i był najlepiej radzącym sobie branżowym benchmarkiem na GPW tego dnia. Wyprzedzał wzrosty WIG-Leki (2,4 proc.) i nieznaczny wzrost WIG-Chemia (0,6 proc.). Pozostałe indeksy sektorowe były notowane pod kreską.

Spośród spółek wchodzących w skład indeksu ok. godz. 13.55 najwięcej zyskiwała Enea (6,5 proc.), dalej było PGE (4,5 proc.), Tauron (3,8 proc.) i ZE PAK (0,5 proc.). To kontynuacja wzrostów z piątku, kiedy PGE zyskało 6,36 proc., Enea 7,19 proc., Tauron 5,66 proc., a ZE PAK 4,33 proc.

Pierwsze pieniądze z KPO

Zachęcać do większego popytu na akcje spółek energetycznych mogą podane ostatnio trzy cztery ważne informacje dotyczące branży. Po pierwsze pieniądze z KPO, które najpierw w formie zaliczki o wartości 5,1 mld euro mają trafić do Polski. To środki w ramach prefinansowania 20 proc. budżetu RePower EU w zmienionym planie. 

Na co pójdą te pieniądze? Cały rozdział RePower EU zawiera 10 inwestycji i 7 nowych reform. Duże wsparcie przeznaczono na sieci – wybudowanie lub modernizację 880 km sieci dystrybucji energii elektrycznej na obszarach wiejskich, inwestycje w sieci przesyłowe 220 kV i 400 kV, systemy informatyczne CISRE i trzy inne. Na wielkoskalowe magazyny energii (BESS) o pojemności 0,9 GWh (4-5 h czasu pracy) przewidziano wsparcie bezzwrotne, natomiast na modernizację elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 135 MW – wsparcie zwrotne.

Ceny węgla w dół?

Po drugie w piątek ukazały się doniesienia portalu WysokieNapięcie mówiące, że ceny węgla dla energetyki spadną z ponad 34 zł za GJ do 20-23 zł za gigadżul, czyli ok. 450- 530 zł za tonę w 2024 r. Z kolei jak napisano w porannym komentarzu DM Trigona, według źródeł Polityki Insight koalicja sejmowa zaproponuje wzrost stawek za energię elektryczną dla gospodarstw domowych o 14,4 proc., a ceny prądu będą zamrożone przez pół roku.

Jak czytamy na portalu WysokieNapięcie, obniżki mogą przełożyć się na stratę w PGG rzędu 5,5 mld zł, a w Południowym Koncernie Węglowym (dawny Tauron Wydobycie) ok. 1 mld zł.

„Dlaczego PGG zgodziła się na obniżenie cen? W zasadzie nie miała wyjścia. Sprawdziła się stara zasada „zanim gruby schudnie, chudy zdechnie”.  Energetyka ma duże zapasy węgla, więc mogła poczekać. A zawarcie umów z energetyką umożliwi spółkom górniczym wystąpienie o dotacje tzw. dopłaty do redukcji wydobycia” – tłumaczy Rafał Zasuń, autor artykułu.

Atomowa decyzja

Wreszcie w piątek podano do wiadomości, że Minister Klimatu i Środowiska wydał decyzję zasadniczą na wniosek PGE PAK Energia Jądrowa, dotyczącą budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Decyzja MKiŚ umożliwia rozpoczęcie prac we wskazanej lokalizacji i jest potwierdzeniem zgodności planowanej inwestycji z celami polityki energetycznej Polski.

Dzięki temu PGE PAK Energia Jądrowa może przejść do kolejnego etapu realizacji inwestycji jakimi są, m.in., badania środowiskowe i lokalizacyjne, przygotowanie studium wykonalności projektu oraz kontynuacja rozmów na temat finansowania inwestycji.

PGE PAK Energia Jądrowa S.A. to spółka celowa PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK, która będzie brała udział w realizacji budowy elektrowni jądrowej w Koninie/Pątnowie w Wielkopolsce. PGE i ZE PAK posiadają po 50 proc. akcji w PGE PAK Energia Jądrowa.

Więcej wiatraków?

[Aktualizacja] Jak się okazuje, poniedziałek, przyniósł kolejny czynnik, który pozytywnie może oddziaływać na branżę energetyczną. Po godz. 14.00 PAP podał, że większość parlamentarna w najbliższych tygodniach chce zająć się ustawą odległościową. Chodzi o przpepisy tzw. ustawy wiatrakowej, która ponad rok temu była procedowana w Sejmie, która ostatecznie w swoim najważniejszym punkcie określiła, że minimalna odległość turbiny wiatrowej od zabudowań mieszkalnych wynosić może 700 m, chociaż w początkowym projekcie było to 500 m. 

"W najbliższych tygodniach zajmiemy się niesławną ustawą odległościową, która na wiele lat zatrzymała rozwój lądowej energetyki wiatrowej" - powiedział Andrzej Domański, podczas kongresu Biznes-Polska-Świat w Warszawie

Michał Kubicki 

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
bha
Czyli będzie z atomu kiedyś cena energi na wewnętrznym detalicznym i nie tylko rynku niby sporo tańsza?.Oby.
bha
Czyli będzie z atomu i z zielonej energi na rynku kiedyś cena energi na wewnętrznym detalicznym i nie tylko rynku niby sporo tańsza?.Oby.
1984
Jeszcze jedno - czy radość z en. jądrowej nie jest zbyt wczesna? W tej chwili uran jest najdroższy od 15 lat, pisał o tym m. innymi Bloomberg. To i wzrost innych kosztów sprawia, że opłacalność EJ staje pod dużym znakiem zapytania. MWh z SMR NuScale miała kosztować ponad 100$ czyli tyle co z naszego węgla obciążonego opłatami za Jeszcze jedno - czy radość z en. jądrowej nie jest zbyt wczesna? W tej chwili uran jest najdroższy od 15 lat, pisał o tym m. innymi Bloomberg. To i wzrost innych kosztów sprawia, że opłacalność EJ staje pod dużym znakiem zapytania. MWh z SMR NuScale miała kosztować ponad 100$ czyli tyle co z naszego węgla obciążonego opłatami za CO2! Nic dziwnego, że inwestorzy wycofali sie z tego projektu. A to oznacza, że z SMR dla KGHM nic nie będzie. Kwestią czasu jest upadek innych projektów bo duży deficyt uranu na rynku ciągnie cenę paliwa do EJ w górę.
1984
Nie wiem jak długo te posty będą bo zawsze gdy pisałem o uranie i zasobach własnych UE ktoś "życzliwy" zgłaszał je do moderatora. A ten oczywiście wszystko usuwał. Nie wiem z jakiego powodu bo o w/w piszą renomowane agencje jak Bloomberg czy Reuters. A informacje o zasobach własnych UE i związanych z tym 30% opłatach od Nie wiem jak długo te posty będą bo zawsze gdy pisałem o uranie i zasobach własnych UE ktoś "życzliwy" zgłaszał je do moderatora. A ten oczywiście wszystko usuwał. Nie wiem z jakiego powodu bo o w/w piszą renomowane agencje jak Bloomberg czy Reuters. A informacje o zasobach własnych UE i związanych z tym 30% opłatach od ETS nawet bankier zamieścił. To są łatwe do zweryfikowania fakty!
1984
Z KPO na energetykę dostaniemy 5 mld euro. Zgodnie z niedawno przegłosowanymi "zasobami własnymi UE" 30% wpływów z ETS idzie do Brukseli. W 2022 nasz budżet zarobił ok. 5 mld euro, w tym może być więcej. Czyli wpłacimy do UE niemal 2 mld euro, a to nie koniec. Całkowity koszt ETS czyli opłat za CO2 ponoszony przez Polaków Z KPO na energetykę dostaniemy 5 mld euro. Zgodnie z niedawno przegłosowanymi "zasobami własnymi UE" 30% wpływów z ETS idzie do Brukseli. W 2022 nasz budżet zarobił ok. 5 mld euro, w tym może być więcej. Czyli wpłacimy do UE niemal 2 mld euro, a to nie koniec. Całkowity koszt ETS czyli opłat za CO2 ponoszony przez Polaków wynosi ok. 15 mld euro czyli tak naprawdę w 2024r wpłacimy 5 mld euro. A od 2027r gdy wejdzie ETS2 czyli opłata za CO2 wliczona do ceny gazu i benzyny w/w wpłaty wzrosną o min 50%.
dasbot
Komuna ma się dobrze, chory dogmat klimatyczny, który wmawia lemingom, że to oni głównie przyczyniają się do ocieplenia klimatu. Nawet gdyby była to prawda (nie jest), to bez kooordynacji działań w skali globalnej (emisje Chin, czy podczas trwających wojen), UE będzie skansenem za parę dekad, bo konkurencyjność jej gospodarki spadnie Komuna ma się dobrze, chory dogmat klimatyczny, który wmawia lemingom, że to oni głównie przyczyniają się do ocieplenia klimatu. Nawet gdyby była to prawda (nie jest), to bez kooordynacji działań w skali globalnej (emisje Chin, czy podczas trwających wojen), UE będzie skansenem za parę dekad, bo konkurencyjność jej gospodarki spadnie przepaść........I o to chodzi "strusiom" znad Potomaku. W Deutschland już zaczął się eksodus firm za Ocean, a za chwilę wjadą goście z kasą i zacznie się hurtowe kupowanie aktywów z bankructw za ułamek ich wartości (trend mocno przyspiesza).........Ale za to będzie inkluzywnie, tęczowo i "demokratycznie"....no i najważniejsze - po europejsku!!!....Clown world.
samsza
Widocznie dopuszczenie do zakupów w "sklepach" RFN zwane potocznie KPO podnosi wartość firm energetycznych w Polsce.
Podobnie jak betonoza upiększała polskie miasta. Etapy postępu.
zoomek
czyli ok. 450- 530 zł za tonę w 2024 r.
Miłoby było zobaczyć w takim razie w detalu ceny rzędu 700-900 zł/tona.
900zł za workowany groszek.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki