REKLAMA

Emilewicz: zmiany dot. prawa własności przemysłowej ważne dla start-upów z branży IT

2019-11-06 21:32
publikacja
2019-11-06 21:32

Zmiany w regulacji dot. prawa własności przemysłowej mają szczególne znaczenie dla start-upów z branży IT - wskazała w środowym komentarzu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Według niej nowe przepisy skłonią polskich przedsiębiorców, by mocniej chronili pomysły i produkty.

fot. / / Kancelaria Premiera RP

Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii odniosła się w ten sposób do podpisanej w środę przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji prawa własności przemysłowej.

"Celem przygotowanej przez MPiT nowelizacji jest gruntowna przebudowa systemu ochrony własności przemysłowej, tak aby zgłaszanie i korzystanie z uzyskiwanych praw było prostsze i przyjazne dla użytkowników. To z kolei, mam nadzieję, skłoni polskich przedsiębiorców, żeby mocniej chronili swoje pomysły i produkty" - podkreśliła minister Emilewicz, cytowana w środowym komunikacie.

Według niej zmiany mają szczególne znaczenie dla start-upów z branży IT, "które od teraz będą mogły chronić swoje rozwiązania za pomocą patentów udzielanych na wynalazki realizowane za pomocą komputera".

Na regulacjach skorzystają też pracownicy Urzędu Patentowego RP oraz środowisko prawnicze. "Dzięki nowym przepisom ma się również zwiększyć kadra ekspertów, którzy oceniają zgłoszenia dotyczące ochrony patentowej. Natomiast do prowadzenia spraw dotyczących wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych – oprócz rzeczników patentowych – zostaną dopuszczeni również adwokaci i radcowie prawni" - wyjaśniła Emilewicz.

Dla innowatorów, wynalazców i przedsiębiorców nowe przepisy oznaczają bowiem "szereg ułatwień na drodze ochrony własności przemysłowej" - zaznaczyło MPiT. Wśród nich resort wymienił m.in. doprecyzowanie pojęcia wynalazku, eliminacja niejasności dot. ochrony praw własności przemysłowej, zwolnienie z opłat okresowych na wzory przemysłowe oraz znaki towarowe dla osób fizycznych i MŚP w początkowej fazie działania.

Według resortu zmiany w regulacji dotyczącej prawa własności przemysłowej to "kolejny krok wspierający rodzimych przedsiębiorców na ścieżce budowania konkurencyjności przez innowacyjność". (PAP)

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
cowabunga
Niesamowite, ale Jadzia w końcu przekonała swoich kolegów, że na komputerze też może powstawać jakieś "dzieło", które można opatentować. Wyrazy szacunku, za uznanie przez urzędasów istnienia komputerów jako narzędzi pracy u schyłku drugiego dziesięciolecia 21 wieku. Lepiej późno niż wcale... Nie tylko Niesamowite, ale Jadzia w końcu przekonała swoich kolegów, że na komputerze też może powstawać jakieś "dzieło", które można opatentować. Wyrazy szacunku, za uznanie przez urzędasów istnienia komputerów jako narzędzi pracy u schyłku drugiego dziesięciolecia 21 wieku. Lepiej późno niż wcale... Nie tylko kombinerkami i młotkiem robi się wynalazki, niestety ale polskie urzędy i prawodawstwo są na etapie kamienia łupanego za pomocą młotka...

Powiązane: Startupy na dywaniku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki