Emilewicz o pensjach w NBP: czas na autorefleksję i korektę

W NBP wykonano pierwszy gest w zakresie ujawnienia wynagrodzeń; drugi to autorefleksja i korekta związana z tym, czy to wynagrodzenie jest adekwatne do kompetencji i obowiązków - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz odnosząc się do ujawnionych wynagrodzeń w NBP.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Narodowy Bank Polski opublikował w środę na swoich stronach internetowych przeciętne wynagrodzenia brutto kadry kierowniczej w 2018 r. Z informacji tej wynika, że najwyższe przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto otrzymywał dyrektor departamentu komunikacji i promocji - 49 tys. 563 zł; najmniej doradca prezesa - 6720 zł. Na drugim miejscu pod względem przeciętnych wynagrodzeń miesięcznych brutto znalazł się dyrektor departamentu prawnego - 47 tys. 331 zł, a na trzecim - dyrektor departamentu innowacji finansowych z zarobkami 44 tys. 971 zł. Dyrektor departamentu gabinetu prezesa miała otrzymywać 42 tys. 760 zł.

"Czas na korektę. Po pierwsze, pierwszy gest wykonany w zakresie ujawnienia tych wynagrodzeń. Myślę, że to jest ważny krok. I drugi - myślę - autorefleksja i korekta związana z tym, czy to wynagrodzenie jest adekwatne do kompetencji obowiązków, jakie wykonują panie (chodzi o dyrektor departamentu komunikacji i promocji Martynę Wojciechowską i dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamilę Sukiennik - PAP)" - powiedziała w czwartek w TVN24 minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Jak mówiła, NBP "musi się dzisiaj zmierzyć z tym problemem, jeśli mamy wątpliwości co do kompetencji i zakresu odpowiedzialności".

Na pytanie, czy pensję szefowej departamentu komunikacji i promocji banku centralnego w wysokości prawie 50 tys. uważa za adekwatną do stanowiska, Emilewicz powiedziała: "Trochę więcej niż moja pensja".

"Myślę, że ta korekta będzie musiała być wprowadzona. Zwłaszcza jeżeli mówimy o osobie odpowiadającej za ten wizerunek, to myślę, że sama wie, jakie powinny być działania podjęte natychmiastowe" - zaznaczyła.

Emilewicz uważa, że sektor bankowy jest wynagradzany obficie. "To wiemy dobrze i musi on konkurować. Myślę, że dzisiaj, przed pytaniem, przed którym stoi NBP to pokazanie kompetencji i zakresu odpowiedzialności" - dodała.

Minister podkreśliła, że podstawową kompetencją prezesa NBP Adama Glapińskiego jest dbanie o stabilność sektora bankowego. "I to jest dzisiaj zagwarantowane. Jeśli mamy dzisiaj do czynienia z rażąco wysokimi zarobkami - a wiemy, że zarobki w szeroko rozumianej sferze publicznej (...) są problemem i dyskusja o uposażeniach sektora publicznego budzi bardzo duże emocje dzisiaj w społeczeństwie - to myślę, że ta korekta powinna być po prostu szybko wykonana. I zakończmy dyskusje, bo myślę, że ona nie służy również sektorowi bankowemu, jeżeli dwa miesiące dyskutujemy na temat pensji w NBP" - powiedziała Emilewicz.

Publikacja wynagrodzeń w banku centralnym jest wynikiem realizacji postanowienia noweli ustawy dot. jawności wynagrodzeń w banku centralnym. We wtorek po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy przewidującą jawność wynagrodzeń kadry kierowniczej w NBP. Nowela reguluje też maksymalną wysokość zarobków np. dyrektorów w banku.

Zmiany w prawie były konsekwencją doniesień medialnych dotyczących wynagrodzeń współpracowniczek prezesa NBP - szefowej departamentu komunikacji i promocji Martyny Wojciechowskiej oraz dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamili Sukiennik. Pod koniec grudnia ub.r. "Gazeta Wyborcza" donosiła, że zarobki Wojciechowskiej wynoszą ok. 65 tys. zł "wraz z premiami, dodatkowymi dochodami i bonusami", czemu bank zaprzeczył. Zastępca dyrektora departamentu kadr w NBP Ewa Raczko zapewniała, że "żaden z dyrektorów w NBP nie otrzymuje powszechnie i nieprawdziwie podawanego w mediach miesięcznego wynagrodzenia w wysokości ok. 65 tys. zł bądź wyższej". (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil