Emilewicz liczy, że Prosta Spółka Akcyjna wejdzie w życie od marca 2020

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz liczy, że wprowadzenie Prostej Spółki Akcyjnej zachęci inwestorów zagranicznych do inwestowania w polskie spółki innowacyjne. Według minister nowe rozwiązanie może wejść w życie od początku marca przyszłego roku.

(fot. Aleksiej Witwicki / FORUM)

Na wtorkowym posiedzeniu rząd poparł projekt ustawy wprowadzającej Prostą Spółkę Akcyjną (PSA). Chodzi o projekt noweli Kodeksu spółek handlowych, która wprowadzi nowy rodzaj spółki.

"Chcielibyśmy, żeby dzięki temu rozwiązaniu więcej inwestorów kapitałowych było zainteresowanych inwestowaniem w polskie spółki innowacyjne, ponieważ to zaczyna być atrakcyjne również, jeżeli chodzi o formę prawną. Mamy nadzieję również konkurować formą prawną na rynku europejskim, bo tego typu rozwiązania znane są już od kilku lat w Czechach, we Francji Wielkiej Brytanii i one zdobywają ogromną popularność" - powiedziała Emilewicz.

"Prosta Spółka Akcyjna stara się połączyć zalety spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej, być jak najprostsza, to znaczy prosta w założeniu, prosta w prowadzeniu i prosta w rozwiązaniu. Ta prostota mieści się również w tym, iż kapitał początkowy jest symboliczny. Mówimy o symbolicznym 1 zł. Tutaj aktywami, wartością może być własność intelektualna, może być przede wszystkim praca, a zatem to wszystko co innowator, co wynalazca może do takiej spółki wnieść" - dodała.

Minister powiedziała, że Prostą Spółkę Akcyjną będzie można założyć w uproszczony sposób w ciągu 24 godzin w rejestrze internetowym.

Emilewicz zaznaczyła jednocześnie, że nowe rozwiązanie prawne będzie skierowane nie tylko do innowatorów. "To forma prawna otwarta dla wszystkich" - stwierdziła.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 4 wektorwg

A ja liczę ze pani na jesień zmieni prace

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil