Emilewicz: W powiatach oznaczonych kolorem czerwonym nie planujemy pełnych restrykcji

2020-08-07 09:33
publikacja
2020-08-07 09:33
fot. Adam Chełstowski / FORUM

W powiatach oznaczonych kolorem czerwonym z powodu zagrożenia epidemiologicznego nie planujemy pełnych restrykcji, jak np. zamykanie sklepów, dlatego nie przewidujemy nowych instrumentów wsparcia - powiedziała w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował na konferencji prasowej o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - czerwony i żółty. Zmiany w obostrzeniach zaczną obowiązywać od soboty.

Emilewicz była pytana w piątek w TVP1 o to, czy w związku z nowymi restrykcjami w powiatach przewidziane są nowe rozwiązania, jakie rząd będzie stosował, by wspomóc firmy, które będą miały kłopoty na terenie tych powiatów.

Wicepremier przypomniała, że w pierwszych tygodniach kwarantanny nie zamknięto żadnych zakładów produkcyjnych.

"I tak też się dzieje dziś. W tych powiatach zaznaczonych na czerwono, w których wracamy do pewnych restrykcji, nie ma zamknięcia zakładów produkcyjnych. Jest ograniczenie w zakresie dystansu - w restauracjach, sklepach, zwiększa się dystans między klientami. Jest ograniczenie w zakresie pewnych aktywności jeśli chodzi o czas wolny, dyskoteki, kluby, bary - te miejsca, w których wiemy, że w ostatnich tygodniach były takimi ogniskami zakażeniowymi" - tłumaczyła Emilewicz.

Jak mówiła, na razie nie ma potrzeby dodatkowego stosowania restrykcji. Jej zdaniem musimy przede wszystkim mocno egzekwować te restrykcje, które obowiązują, a o których trochę społeczeństwo zapomniało - czyli noszenie maseczek, dezynfekcja rąk, stosowanie dystansu w sklepach, zamkniętych pomieszczeniach.

"W tych świecących się na czerwono dziś powiatach, takich pełnych restrykcji, które wymagają zamknięcia np. sklepów - tego typu nowych obowiązków nie ma. I dlatego też nie planujemy nowych instrumentów wsparcia. Ponad 130 mld zł, które zostało już przekazane na rynek po to, żeby utrzymać płynność firm - mamy nadzieję na razie w tym momencie, że to są te instrumenty, które pracują, i nie planujemy w tej chwili nowych" - powiedziała Emilewicz.

Wicepremier wskazał, że rząd przygotował "dużo instrumentów" wsparcia dla przedsiębiorców dotkniętych koronawirusem, nawet dla osób samozatrudnionych, jak np. możliwości zawieszenia składek na ubezpieczenia społeczne czy wypłaty postojowego. "Uruchomiliśmy także instrumenty dla osób, które mają np. zakupiony sprzęt na kredyt, czy mikropożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu. (...) Zachęcam i zapraszam do ARP, która dla małych firm, także dla osób samozatrudnionych, ale które mają wysokie koszty stałe, też udziela specjalnej pomocy" - powiedziała.

Dodatkowe rygory w 19 powiatach

Jak tłumaczy resort zdrowia, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim. Tam wprowadzane są najbardziej rygorystyczne obostrzenia, zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do 1 osoby na cztery metry kwadratowe. Wprowadzony zostanie też nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu. Tam możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dot. ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

Zmiany zasad wprowadzane w tych powiatach nie dotyczą funkcjonowania m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, handlu, transportu lotniczego czy organizacji zgromadzeń. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
lorelie
W Polsce jest od dawna przewidywana druga fala. Zakażeń malo w porównaniu do Hiszpanii, Izraela, Ukrainy, Francji,UK, Belgii, Słowacji ( małe kraje maja niewiele mniej zakażeń niz 40 mln Polska)Sytuacja jest dobra i to nie tylko dzięki rządowi ale i Polakom. Damy radę ! A frajeeerki plujace na rząd i nasz kraj niech jadą W Polsce jest od dawna przewidywana druga fala. Zakażeń malo w porównaniu do Hiszpanii, Izraela, Ukrainy, Francji,UK, Belgii, Słowacji ( małe kraje maja niewiele mniej zakażeń niz 40 mln Polska)Sytuacja jest dobra i to nie tylko dzięki rządowi ale i Polakom. Damy radę ! A frajeeerki plujace na rząd i nasz kraj niech jadą do Francji która pomimo tego że jest 20 razy bogatsza niż my to zrobiła mniej testów :)
greg_waw
Wszystko kwestią czasu. W przyszłym tygodniu będzie 1 tys. nowych zakażeń dziennie, na początku września 2 tys.
karbinadel
Nie przewidujemy nowych instrumentów wsparcia, bo zwyczajnie kasa się skończyła
meryt
"Nie przewidujemy nowych instrumentów wsparcia, bo zwyczajnie kasa się skończyła"

Kasa skończyła się w 2013 r. Stąd wymyśloną, jak zmniejszyć dług publiczny.

"Donald Tusk podczas konferencji prasowej powiedział, że pieniądze zgromadzone w OFE i ZUS "nie są własnością Polaków",
"Nie przewidujemy nowych instrumentów wsparcia, bo zwyczajnie kasa się skończyła"

Kasa skończyła się w 2013 r. Stąd wymyśloną, jak zmniejszyć dług publiczny.

"Donald Tusk podczas konferencji prasowej powiedział, że pieniądze zgromadzone w OFE i ZUS "nie są własnością Polaków", ponieważ polski system emerytalny jest systemem partycypacyjnym."

04.09.2013 13:33
"Skok na pieniądze z OFE. Rząd zabiera nam 150 miliardów złotych"

antykomuch
towarzyszko Emilewicz ds. niedorozwoju, wy nie planujecie kompletnie niczego, bo przy pseudopandemii nie można niczego zaplanować, tylko realizować to, co starsi i mądrzejsi powiedzieli przez telefon
secundus
Dalej nic o Warszawie, czemu?
lorelie
W zaledwie kilka dni Niemcy zabili na woli 50 tyś ludzi.... Więc wirusek jest słaby

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki