REKLAMA

Emilewicz: MR przygotowuje kolejne instrumenty wsparcia dla branży turystycznej

2020-06-29 08:00
publikacja
2020-06-29 08:00
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Przygotowujemy dla branży turystycznej kolejne instrumenty wsparcia, w tym gwarancje na zwroty dla klientów przedpłaconych wycieczek, które nie odbyły się z powodu wybuchu pandemii. 2 lipca w MR odbędzie się kolejne spotkanie z branżą w tej sprawie – mówi PAP wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę bon turystyczny to nie jest ostatnie słowo skierowane do branży – wskazała Emilewicz. Resort przygotowuje m.in. gwarantowane przez Skarb Państwa rozwiązanie, które ma ułatwić touroperatorom zwroty klientom za wycieczki, które nie odbyły się z powodu pandemii.

„Chcemy zdążyć z tym pakietem przed wrześniem” – powiedziała wicepremier, minister rozwoju. We wrześniu mija czas gwarantowanych touroperatorom 180 dni na zwrot wpłaconych zaliczek dla klientów – wyjaśniła. Początek jesieni będzie zatem – dodała - krytycznym okresem dla firm turystycznych, które będą musiały zwracać klientom pieniądze za przedpłacone przed marcem wycieczki, które nie doszły do skutku. „Dla wielu touroperatorów to wyzwanie finansowe nie do pokonania. We wrześniu przypada również termin odnawiania gwarancji ubezpieczeniowych przez biura podróży. Nałożenie tych terminów spowoduje dla wielu przedsiębiorców poważne kłopoty w płynności finansowej” - przyznała.

Dlatego resort rozwoju, wspólnie z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE S.A.), Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Turystycznym Funduszem Gwarancyjnym, przygotowuje „instrument wsparcia, który ułatwi zwroty tak, aby firmy przetrwały na rynku” – zapowiedziała Emilewicz. „Będą to zwroty gwarantowane przez Skarb Państwa” - wskazała.

„Będzie to specjalny pakiet, który będziemy chcieli notyfikować w KE” - powiedziała.

Ministerstwo Rozwoju jest w stałym kontakcie z branżą i stara się dostosowywać swoje działania do aktualnej sytuacji. Systematycznie odbywają się konsultacje możliwych do zastosowania rozwiązań.

„Dodatkowo prowadzimy prace analityczne, jeśli chodzi o rozwiązania dla najmniejszych podmiotów działających w branży – przewodników, pilotów, agentów wycieczek, którzy z powodu pandemii musieli zawiesić działalność” – podała.

Minister wyjaśniła, że w pakiecie znajdą się rozwiązania dotyczące takich kwestii, jak ubezpieczenia społeczne czy postojowe. Szczegóły rozwiązań są przygotowywane w oparciu o analizę potrzeb branży.

„Bon turystyczny, nad którym trwają obecnie prace w parlamencie nie jest zatem naszym ostatnim słowem skierowanym do branży turystycznej. W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad kolejnymi instrumentami wsparcia” – podsumowała Emilewicz. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bamboocza2
Wszystko pod publikę ! Taka pomoc że firmy sprzedające noclegi przez portale pośredniczące jak booking (około 80- 90% sprzedaży) miały czas 30 dni na zwrot środków. (Zazwyczaj dawno już ich nie mając po okresie zimowym wpłaty na przyszłe pobyty są rozliczane na bieżące potrzeby.
eagleeye
Zgadzam się z moim przedmówcą.Pani Jadwiga to dobry uczeń Pana Adama Szejnfelda. Robi dokładnie to samo co on czyli dokręca "śrubę pracownikom" a pracodawcą daje pełne pole do popisu.
ajmagik
Owszem, ale pracodawców rozmaitych branż jest mnóstwo, a ponadto zwykłym ludziom nie jest łatwo, bo chorujemy, tracimy pracę, a ona nie pyta, tylko zabiera nasze pieniądze, bo milioner Mostowy ma hotele w Zakopanem a Łącki nad morzem, to mogą stracić. Jak w ogóle może być właściciel hoteli wiceministrem turystyki?Owszem, ale pracodawców rozmaitych branż jest mnóstwo, a ponadto zwykłym ludziom nie jest łatwo, bo chorujemy, tracimy pracę, a ona nie pyta, tylko zabiera nasze pieniądze, bo milioner Mostowy ma hotele w Zakopanem a Łącki nad morzem, to mogą stracić. Jak w ogóle może być właściciel hoteli wiceministrem turystyki? Ponadto przedsiębiorcy wrzeszczeli non stop, że państwo im się pcha do rządzenia. Czego zatem państwo teraz im tak hojnie rozdaje nasze pieniądze? Jadźka traktuje budżet jak coś co do niej należy, hojnie w nim manipulując. To są nasze!!! pieniądze, babo, nie twoje! Na hotelarzy dawaj swoje. Nikt ci nie broni wspierać kolesi.
eagleeye odpowiada ajmagik
Dlatego napisałem to co napisałem czyli to że ta Pani robi dokładnie to co Pan którego to nazwisko podałem.

Daje fory przedsiębiorcom i pracodawcą , a tłamsi pracowników.
Dla mnie to jest chore i dlatego jest II tura wyborów bo gdyby PiS i PAD pokazali iż pracownik i pracodawca są na równi drugiej tury by nie było.
kryzysio odpowiada eagleeye
Wynajmę pokuj 100 dętą. Tanio.
ajmagik
Ja myślę, że jak nie wyłączą z "prądu" tej kobiety, to PAD przegra wybory. Siedziała trochę cicho po swoich występach na Jasnej Górze, ale urwać łeb hydrze nic nie daje. Polska ma naprawdę problemy, a nie hotele milionerów. Płacimy do każdej rezerwacji kwoty na fundusz gwarancyjny toteż touroperatorzy Ja myślę, że jak nie wyłączą z "prądu" tej kobiety, to PAD przegra wybory. Siedziała trochę cicho po swoich występach na Jasnej Górze, ale urwać łeb hydrze nic nie daje. Polska ma naprawdę problemy, a nie hotele milionerów. Płacimy do każdej rezerwacji kwoty na fundusz gwarancyjny toteż touroperatorzy mogą nam zwracać pieniądze bez problemu, tylko ustawa im przeszkadza. Zabrać ludziom ich prywatne środki i nimi rządzić, pozorując pomoc państwa, czy to się komuś mieści w głowie? Pycha tej kobiety szokuje. Ani pokory, ani klasy. Kupilibyśmy sobie trochę dni latem, żeby odpocząć, nie, bo ona wspiera turystykę. Tak jakby nikt inny nie ucierpiał. Bogate Niemcy pomagają touroperatorom i tylko najlepszym w pozyskaniu kredytu, a u nas baba pcha rękę do państwowej kasy i dzieli nasze pieniądze. W tym rządzie każdy może brać ile mu potrzeba na swoje interesy i rozdaje kolesiom to tu to tam. A ty Polaku tyraj za grosze, płać kosmiczne podatki... .

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki