REKLAMA

Elektromarkety chcą zarobić na wycofanych odkurzaczach. Gdzie kupić odkurzacz o mocy powyżej 900 W?

2017-09-04 10:14
publikacja
2017-09-04 10:14

Od 1 września na terenie Unii Europejskiej nie zostanie wyprodukowany odkurzacz o mocy większej niż 900 W. Sieci elektromarketów już rozpoczęły ofensywę i akcje promujące ostatnie sztuki odkurzaczy sprzed zaostrzeniem wymogów UE.

Gdzie kupić odkurzacz o mocy powyżej 900W? / NEONET/RTV EURO AGD

To nie pierwszy przypadek obniżenia maksymalnej dopuszczalnej mocy odkurzaczy na terenie Starego Kontynentu. Trzy lata temu w krajach Wspólnoty zakazano produkcji urządzeń o mocy większej niż 1600 W, zapowiadając tym samym kolejne zaostrzenie wymogów. Dodatkowa obniżka miała miejsce kilka dni temu.

„Kupujcie, bo później już nie będzie”

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź sieci sklepów sprzedających sprzęt RTV/AGD. Kampanie polegające na promowaniu odkurzaczy wyprodukowanych przed 1 września 2017 roku (i tym samym o mocy większej niż 900 W), pojawiły się już m.in. na stronie NEONET i RTV EURO AGD.

Choć oficjalnie nie można już produkować mocniejszych odkurzaczy na terenie UE, towar niespełniający nowych wymagań nie zostanie usunięty z półek sklepowych. Do czasu wyczerpania stanów magazynowych wciąż będzie można je kupić. Stąd promocyjny charakter „wyprzedaży”. Zgodnie z założeniami projektu UE, nowe odkurzacze pomimo mniejszej mocy mają oferować taką samą funkcjonalność i właściwości ssące – producenci mają to osiągnąć przez uszczelnianie konstrukcji. Dzięki temu zabiegowi Unia Europejska chce zmniejszyć roczne odczyty zużycia prądu.

Słabsze odkurzacze a oszczędność energii

Lepsze konstrukcje to jednak sprawa jeszcze niepewna. Na łamach Se.pl Tomasz Siedlecki, dyrektor marketingu RTV EURO AGD, komentował, że poprawa jakości tych słabszych odkurzaczy to pewnie dłuższa perspektywa. Ma również wątpliwości co do faktycznej oszczędności rozwiązania. Sugeruje, że mniejsza moc może sprawić, że urządzenie będzie musiało działać dłużej, żeby z podobnym efektem posprzątać dany wycinek powierzchni mieszkania.

Możliwe również, że lepsze konstrukcje zostaną zarezerwowane dla droższych modeli odkurzaczy – oszczędność pieniędzy dla użytkownika może być zatem niewielka albo żadna.

MG

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
collage2
Gdzieś 3 miesiące temu popsuł się odkurzacz Samsung 1600W. Po rozterkach wyboru, kierując się głównie nowym pomysłem EU, a mianowicie oznaczaniem efektywności odkurzania oraz wtórnego kurzeniem (oprócz "klasy energetycznej") kupiłem odkurzacz Electrolux 800W, który miał wszystko "B", a na dywanie Gdzieś 3 miesiące temu popsuł się odkurzacz Samsung 1600W. Po rozterkach wyboru, kierując się głównie nowym pomysłem EU, a mianowicie oznaczaniem efektywności odkurzania oraz wtórnego kurzeniem (oprócz "klasy energetycznej") kupiłem odkurzacz Electrolux 800W, który miał wszystko "B", a na dywanie nawet "C". No i okazuje się, że można. Odkurzacz ciągnie o wiele silniej od Samsunga, chwilami aż za mocno (najtańszy model i niema żadnej regulacji prócz dziury na rurze) i cicho. Ponieważ w domu są koty, odkurzać trzeba co chwilę, więc to nie ekologiczna oszczędności energii, ale przede wszystkim moich kosztów. Oczywiście zwolennicy wyrażanego tu poglądu, że w Brukseli rządzi mafia przygłupów, będą prorokować nietrwałość, bo wysilony silnik itd. Zobaczymy, z Samsunga zaczęło dymić po około 3 latach, też nie był wieczny i wystarczy.
go_ral
bedzie jak z woda. mniejsze zuzycie to drozsza woda (bo firmy wodociagowe nie chca mniej zarabiac) i wyzsza cena sciekow (bo mniejsza ilosc wody to wieksze koszty utrzymania sieci).

podobnie bedzie z energia elektryczna. pobor bedzie mniejszy to podwyzsza oplaty i rachunek koncowy dla klienta bedzie ten sam.
czytacz
Albo wyższy jeszcze ,bo nowe OZE Unia wprowadzi!
dede_lu
to typowe dla ustroju komunistycznego...komuna zawsze musi z czymś walczyć.
abcx
"Dzięki temu zabiegowi Unia Europejska chce zmniejszyć roczne odczyty zużycia prądu."
To może w przyszłym roku akacja zbierania stonki ziemniaczanej, zły Putin rozrzuca stonkę z samolotów a obywatele UE idą ją zbierać w celu ograniczenia zużycia środków ochronny roślin...
za komunistów to się sprawdziło
"Dzięki temu zabiegowi Unia Europejska chce zmniejszyć roczne odczyty zużycia prądu."
To może w przyszłym roku akacja zbierania stonki ziemniaczanej, zły Putin rozrzuca stonkę z samolotów a obywatele UE idą ją zbierać w celu ograniczenia zużycia środków ochronny roślin...
za komunistów to się sprawdziło ;) Chyba teraz znowu mamy komunistów ale nie na wschodzie tylko na zachodzie...

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki