"El Mundo": nasza korespondentka została porwana w Kolumbii

Hiszpański dziennik "El Mundo" poinformował w poniedziałek, że jego korespondentka w Kolumbii Salud Hernandez Mora została uprowadzona przez Armię Wyzwolenia Narodowego (ELN), drugą co do wielkości partyzantkę w kraju. Ślad po dziennikarce zaginął w sobotę.

Gazeta powołuje się na źródła wojskowe.

Korespondentka "El Mundo" i publicystka kolumbijskiego dziennika "El Tiempo" po raz ostatni była widziana w sobotę, w miejscowości El Tarra, w trudno dostępnym regionie Catatumbo, na północnym wschodzie kraju, przy granicy z Wenezuelą. Działają tam liczne guerille, głównie ELN.

Hernandez, która ma hiszpańskie i kolumbijskie obywatelstwo, udała się do tego regionu w ub. tygodniu, by zebrać materiały do reportażu o uprawie koki. Po raz ostatni dziennikarkę widziano w restauracji w El Tarra w towarzystwie zakonnicy.

Dziennikarka od wielu lat mieszka w Kolumbii i, jak pisze agencja EFE, jest znana z radykalnego stosunku do guerilli i krytyki procesu pokojowego między rządem a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

Szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Garcia-Margallo poinformował, że hiszpańscy urzędnicy są w kontakcie z władzami Kolumbii, które próbują odnaleźć Hernandez.

W niedzielę kolumbijskie ministerstwo obrony narodowej ogłosiło, że wysłało dodatkowych żołnierzy i policjantów do Catatumbo, by próbować zlokalizować dziennikarkę.

Na razie ELN nie potwierdziła porwania Hernandez.

Od pół wieku skrajnie lewicowe FARC i ELN walczą z rządem w Bogocie. Konflikt kosztował już życie około 220 tysięcy ludzi, a ponad 5 mln zmusił do opuszczenia domów. Przez wiele krajów ELN i FARC uznawane są za grupy terrorystyczne. Obie utrzymują się m.in. z porwań dla okupu i handlu narkotykami.(PAP)

jhp/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil