Ekwador: Assange bez dostępu do internetu z powodu ataków na Clinton

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange został czasowo pozbawiony dostępu do internetu z powodu ataków na kandydatkę w wyborach prezydenckich w USA Hillary Clinton - poinformował we wtorek resort spraw zagranicznych Ekwadoru.

Julian Assange
Julian Assange (fot. REUTERS/John Stillwell/pool / FORUM)

Od czterech lat Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Schronił się tam, by uniknąć ekstradycji do Szwecji.

"Rząd Ekwadoru reprezentuje zasadę nieingerencji w sprawy wewnętrzne innych państw, nie miesza się w kampanie wyborcze i nie wspiera określonych kandydatów" - głosi komunikat ekwadorskiego MSZ.

Ministerstwo podkreśliło jednocześnie, że władze Ekwadoru nie zmieniły swego stanowiska w kwestii azylu, którego udzieliły założycielowi WikiLeaks. "Ekwador, zgodnie ze swoją tradycją, będzie bronił praw człowieka, a zwłaszcza osób, które są ofiarami prześladowań politycznych" - zapewniły ekwadorskie władze.

Pod koniec lipca, tuż przed konwencją Partii Demokratycznej, podczas której formalnie nominowano Hillary Clinton jako kandydatkę na prezydenta, WikiLeaks opublikował ok. 20 tys. maili polityków tej partii. W związku z tą sprawą FBI wszczęło dochodzenie w sprawie włamania hakerów na serwery Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej (DNC).

Wśród ujawnionych listów elektronicznych są takie, w których przedstawiciele Komitetu szydzą z najpoważniejszego rywala Clinton do nominacji prezydenckiej Demokratów, senatora Berniego Sandersa i jego zwolenników.

Materiały te wykorzystuje kandydat Republikanów w listopadowych wyborach, Donald Trump, w atakach na Hillary Clinton. Przypuszcza się, że za włamaniem hakerów na serwery DNC stoją rosyjskie tajne służby.

Na początku października Assange zapowiedział, że jeszcze w tym roku jego organizacja opublikuje około miliona dokumentów związanych z rządami trzech państw oraz wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Dodał, że "wszystkie dokumenty związane z wyborami zostaną opublikowane przed 8 listopada", na kiedy zaplanowano głosowanie w Stanach Zjednoczonych.

Assange zaprzeczył, jakoby publikacja dokumentów związanych z amerykańskimi wyborami miała na celu zniszczenie kandydatki Demokratów do Białego Domu Hillary Clinton.

Od lata 2012 roku Julian Assange przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Australijczyk schronił się tam, aby uniknąć ekstradycji do Szwecji, gdzie jest poszukiwany w związku z podejrzeniem napaści seksualnej i gwałtu. Assange zaprzecza zarzutom. Twierdzi, że obawia się, iż w razie ekstradycji do Szwecji zostanie wydany władzom amerykańskim w związku z ujawnianymi przez WikiLeaks tajnymi dokumentami, m.in. dotyczącymi operacji wojskowych USA w Iraku i Afganistanie oraz tysiącami depesz dyplomatycznych amerykańskich misji na całym świecie.

Od chwili udzielenia mu azylu w ekwadorskiej placówce Assange nie opuszcza znajdującego się w centrum Londynu budynku. Na jego potrzeby jedno z biur przerobiono na apartament, w którym Australijczyk mieszka, pracuje i przyjmuje gości. (PAP)

sp/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~DarekD

Przedwczoraj, 17.10 2016 - o dziwo jeden z kanałów (TVP Historia) proamerykańskiej PIS-owskiej telewizji polskiej TVP- wyemitował film dokumentalny Dirka Pohlmanna, opowiadający o brudnych metodach CIA; polegających m.in. na werbowaniu nazistowskich i faszystowskich zbrodniarzy wojennych ( film pod tytułem : "Naziści w CIA" jest także ciągle dostępny na youtube - polecam). W czasie zimnej wojny CIA zwerbowało ponad tysiąc wysokiej rangi nazistów i włoskich faszystów, żeby wykorzystać ich wiedzę w celu walki przeciwko lewicy i komunistom na całym świecie. Okazuje się, że na rzecz jankesów pracował np. Klaus Barbie i prawdopodobnie także Mengele przy produkcji broni bakteriologicznej, a za sowite pieniądze amerykańskie broniony był w sadzie przez najlepszych prawników Adolf Eichmann - by wymienić tylko najbardziej znanych szarlatanów. W imię walki z ZSRR, "miłujące wolność i pokój" USA, były w stanie zaprzysiąc pakt z największymi szubrawcami i kanaliami jakich znał ten nasz świat w swojej historii. W tym tkwi obłuda i zakłamanie obecnych Amerykanów. Teraz ich działania ( destabilizacja całego Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej ) są właściwie takie same. W imię własnych imperialnych interesów, są w stanie posunąć się np. do szpiegowania i podsłuchiwania swoich teoretycznie największych sprzymierzeńców, np. kanclerz Niemiec Angeli Merkel. USA to największa zaraza tego naszego obecnego, obłudnego i zakłamanego medialnego świata.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~silvio_gesell

Wolność słowa.

! Odpowiedz
1 3 ~majka

To powazne zarzuty, Assange powiedzial, ze Hilary C. "ist done" - zalatwiona - Trump, ze bedzie siedziec.... Ale jest tez wesolo :) Hilaryia C. kradla meble z bialego domu i wozila do siebie :):):) Brunek II ?

! Odpowiedz
2 1 ~Andy

Sprawa jest prosta. Jak wygra trampek to Assange odzyska wolnosc

! Odpowiedz
2 2 ~Smerf

Ambasada Ekwadoru w której zamieszkuje Julek Assange mieści się w Londynie, a nie w Waszyngtonie. Ani łapki Trumpa, ani żadnego innego prezydenta USA nie sięgają na wyspy. Jeśli opuści ambasadę, zostanie aresztowany przez angielską policję (a nie przez amerykańską) i oddany w łapy Szwedów.

! Odpowiedz
3 7 ~last_starfighter

Długie ręce Bildbergów.

! Odpowiedz
0 1 ~plutarch

mnie konspirologii, Tonia

! Odpowiedz
6 4 ~SYNDYK

sitwy amerykanskie dzialja! DEMOKRATYCZNE SITWY! HAHAHPUTIN DAWAJESZ WOJNA 3CIA!

! Odpowiedz
5 19 ~abcd

Demokracja w USA pełną gębą - można mówić co się chce pod warunkiem że jest to zgodne z linią partii...

! Odpowiedz
3 4 ~agse

To tak samo jak w Polsce - można mówić co się chce pod warunkiem że jest to zgodne z linią partii...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil