Eksport z Chin wzrósł w lipcu mimo wojny handlowej z USA

Eksport z Chin niespodziewanie wzrósł w lipcu o 3,3 proc. mimo wojny handlowej tego kraju z USA – wynika z czwartkowych danych oficjalnych. Import do ChRL zmniejszył się trzeci miesiąc z rzędu, ale spadek o 5,6 proc. był mniejszy, niż przewidywali eksperci.

(Forum)

Lipcowy wzrost wartości eksportu był największy od marca i nastąpił po spadku o 1,3 proc. odnotowanym w czerwcu. Ekonomiści ankietowani przez agencję Reutera spodziewali się spadku o 2 proc., a przez Bloomberga – o 1 proc.

Lipiec był też trzecim z rzędu miesiącem spadku wartości importu do ChRL, co wiązane jest ze słabnącą konsumpcją wewnętrzną i spowolnieniem gospodarczym. Spadek importu był jednak mniejszy od czerwcowego, gdy wyniósł 7,3 proc. Eksperci w ankiecie Reutera prognozowali spadek o 8,3 proc.

(Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Z opublikowanych w czwartek danych chińskiego urzędu celnego wynika również, że nadwyżka Chin w handlu zagranicznym zmniejszyła się z 51 mld dolarów w czerwcu do 45,1 mld dolarów w lipcu.

(Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu statystycznego)

Eksport do USA spadł w lipcu o 6,5 proc., a import z USA – o 19,1 proc. Dodatnie saldo Chin w dwustronnym handlu było nieco mniejsze niż w poprzednim miesiącu i wyniosło 28 mld dolarów.

Według analityków odnotowany w tym tygodniu duży spadek wartości chińskiego juana może tylko w ograniczony sposób pomóc chińskim eksporterom, trapionym karnymi cłami prezydenta USA Donalda Trumpa, zmniejszającymi się marżami i słabnącym popytem na świecie. Reuters pisze, że odbicie w eksporcie może być w związku z tym krótkotrwałe.

Spadek eksportu do USA w lipcu został zrównoważony przez wzrost sprzedaży do Europy, Korei Płd., na Tajwan oraz szczególnie do krajów Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). Według analityk z firmy ANZ Betty Wang może to świadczyć o tym, że chińscy eksporterzy dywersyfikują rynki zbytu, ale też że firmy przenoszą produkcję z Chin do Azji Południowo-Wschodniej.

Waszyngton bacznie obserwuje zmiany w strukturze chińskiego eksportu, a niedawno ostrzegł Hanoi, że część sprowadzanych do USA towarów opatrzonych znakiem „wyprodukowano w Wietnamie” w rzeczywistości pochodziła z Chin.

Prezydent Trump, rozczarowany brakiem postępów w negocjacjach handlowych, zapowiedział, że od początku września USA będą nakładały dodatkowe 10-procentowe cła na chiński eksport wart 300 mld dolarów rocznie. Jeśli taryfy zostaną wprowadzone, karne cła obejmą praktycznie wszystkie towary sprowadzane z Chin do USA.

Tempo wzrostu chińskiej gospodarki spadło w drugim kwartale br. do 6,2 proc. PKB - najniższej wartości od prawie 30 lat. Chińskie władze oceniają, że uda im się zrealizować zakładany na ten rok cel wzrostu w przedziale 6,0-6,5 proc. PKB.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 a29

no tak, a USA to demokracja porywająca, torturująca i bezprawnie przetrzymująca ludzi w Guantanamo

! Odpowiedz
1 0 mooooo

Z pewnych źródeł nie z ,,, bankier pl ,, ze import z Chin do USA przekroczył ponad 357 mld $ i wyprzedził mexico ,? I co gorsze Chiny nie płaca haraczu

! Odpowiedz
7 13 oorim

Lipa... osły z zachody (po lewej liczące na demokratyzacje chin i dopatrujące się dobrej woli chińskiego rządu, po prawej patrzący tylko na zysk) taką żmiję wyhodowały, że same ich nie zatrzymają już nawet...

! Odpowiedz
3 9 samsza

"wyprodukowano w Wietnamie a pochodziło z Chin", tak pamiętam jak Putin tropił polskie jabłka w transportach z Białorusi. Swoją drogą, jak można tak bezczelnie i niemoralnie omijać regulacje ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil