Ekspert o wyborach w Stanach Zjednoczonych

Amerykanie wybierają prezydenta. O urząd ubiegają się kandydatka demokratów Hillary Clinton i kandydat republikanów Donald Trump.

Marek Wąsiński z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych wyjaśnia, że system wyborczy Stanów pozwala na to, żeby każdy kandydat zbudował sobie ścieżkę, która pomoże mu wygrać wybory.

"Mogliśmy to obserwować w ostatnich dniach kampanii w ramach tego, jak kandydaci wybierali stany, do których jeździli i do których wysyłali najwięcej wsparcia w postaci prominentnych osób z partii lub celebrytów, którzy mieli udzielać wsparcia konkretnemu kandydatowi - mówi ekspert.

O wyniku decydują zarówno głosy wyborców jak i kolegium elektorów. Według zasady, że zwycięzca bierze wszystko kandydat, który wygra w danym stanie zgarnia całą pulę głosów. Kluczowe znaczenie dla wyniku mają tak zwane wahające się stany czyli takie, w których może wygrać zarówno kandydat demokratów jak i republikanów.

Jak mówi Marek Wąsiński system wyborczy w Stanach w mniejszym stopniu odzwierciedla nastroje społeczne. Zdaniem eksperta może się zdarzyć sytuacja taka jak w 2000 roku, kiedy rywalizowali ze sobą George W. Bush i Al Gore. Wtedy Al Gore zdobył więcej głosów bezpośrednich od wyborców, ale wybory przegrał, bo więcej głosów elektorskich miał George W. Bush.

"Wydaje się taka sytuacja nawet prawdopodobna w tym roku, kiedy Hillary Clinton może zdobyć więcej głosów bezpośrednio od wyborców, a Donald Trump może zbudować sobie ścieżkę w tych stanach, gdzie poparcie rozkłada się po równo i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę - mówi ekspert. Zdaniem Marka Wąsińskiego emocje społeczne odzwierciedla kampania wyborcza.

Wyniki głosowania poznamy w środę rano.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/kry

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
MARKA 9,09% 0,60
2019-08-16 11:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil