REKLAMA

Ekspert: Sztuczna inteligencja może w ciągu dwóch lat być zdolna, by zabijać ludzi

2023-06-10 12:00
publikacja
2023-06-10 12:00

Systemy sztucznej inteligencji (AI) mogą w ciągu zaledwie dwóch lat stać się wystarczająco potężne, by zabić wielu ludzi, więc przez ten czas trzeba znaleźć sposób na ich kontrolowanie - ostrzegł Matt Clifford, doradca brytyjskiego premiera Rishiego Sunaka ds. sztucznej inteligencji.

Ekspert: Sztuczna inteligencja może w ciągu dwóch lat być zdolna, by zabijać ludzi
Ekspert: Sztuczna inteligencja może w ciągu dwóch lat być zdolna, by zabijać ludzi
fot. Whoever / / Shutterstock

Clifford, który pomaga premierowi w utworzeniu rządowej grupy zadaniowej ds. sztucznej inteligencji, powiedział, że jeśli ludzkość nie znajdzie sposobu na kontrolowanie tej technologii, decydenci powinni być przygotowani na szereg zagrożeń, od cyberataków po tworzenie broni biologicznej.

"Jeśli spróbujemy stworzyć sztuczną inteligencję, która jest bardziej inteligentna niż ludzie i nie będziemy wiedzieć, jak ją kontrolować, to stworzy to potencjał dla wszelkiego rodzaju zagrożeń teraz i w przyszłości. Słuszne, że powinno to być bardzo wysoko w programach rządzących" - powiedział w rozmowie z TalkTV. Jak dodał, tym, co go w obecnej sytuacji najbardziej niepokoi, to fakt, że "ludzie, którzy budują najbardziej wydajne systemy (sztucznej inteligencji), swobodnie przyznają, że nie rozumieją dokładnie, w jaki sposób przejawiają one takie zachowania, jakie przejawiają".

Clifford został zapytany m.in. o oświadczenie podpisane w zeszłym tygodniu przez ponad 350 ekspertów zajmujących się sztuczną inteligencją, w tym szefa OpenAI, firmy odpowiedzialnej za stworzenie ChatGPT, w którym ostrzegli oni, że w dłuższej perspektywie istnieje również ryzyko, że technologia ta może doprowadzić do wyginięcia ludzkości.

"Ryzyko egzystencjalne, o którym, jak sądzę, mówili autorzy listu, dotyczy tego (...), co się stanie, gdy skutecznie stworzymy nowy gatunek, inteligencję, która jest większa niż ludzka" - powiedział. Zapytany, w jakim czasie może to nastąpić, odparł, że spektrum czasowe wśród ekspertów od sztucznej inteligencji jest bardzo szerokie, ale w najbardziej skrajnej obecnie perspektywie może to się stać w ciągu dwóch lat. Zastrzegł jednak, że nie ma na myśli zniszczenia całej ludzkości, lecz zdolności do zabijania wielu ludzi, a także że niektórzy eksperci mówią o dekadach.

Clifford dodał, że te dwa lata to czas, w którym ludzkość musi znaleźć sposób na skuteczne kontrolowanie sztucznej inteligencji, zanim stanie się ona niemożliwa do opanowania. Podkreślił też, że sztuczna inteligencja ma potencjał, by stać się przytłaczającą siłą dobra - pod warunkiem, że znajdziemy sposoby na jej kontrolowanie. "Jeśli wszystko pójdzie dobrze, można sobie wyobrazić sztuczną inteligencję leczącą choroby, zwiększającą produktywność gospodarki, pomagającą nam osiągnąć gospodarkę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla" - powiedział.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński 

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (35)

dodaj komentarz
vacarius
Jeśli ludzie bedą kontrolować Stuczną Inteligencje to ona na pewno będzie zmuszana do zabijania ludzi.
po_co
"Sztuczna inteligencja może w ciągu dwóch lat być zdolna, by zabijać ludzi"

Dlaczego nie miałaby być zdolna do tego już dziś albo 5 lat temu?
Pistolet był zdolny do zabijania ludzi w dniu jego wynalezienia, to że armie zaczęły wykorzystywać go z pewnym opóźnieniem nie oznacza, że nabrał magicznych właściwości.
"Sztuczna inteligencja może w ciągu dwóch lat być zdolna, by zabijać ludzi"

Dlaczego nie miałaby być zdolna do tego już dziś albo 5 lat temu?
Pistolet był zdolny do zabijania ludzi w dniu jego wynalezienia, to że armie zaczęły wykorzystywać go z pewnym opóźnieniem nie oznacza, że nabrał magicznych właściwości.

Sztuczna Inteligencja to tylko i wyłącznie matematyczny model, jeżeli postawimy przed nią zadanie zabijania ludzi po tym jak dokona ona selekcji kogo ma zabić, to może zaczynać od dzisiaj. Nic nie stoi na przeszkodzie aby tak właśnie ją wykorzystać.
osiemgwiazd
Brednie. Jak na razie AI to stosunkowo małe, ograniczone algorytmami systemy. Rozwinięta AI będzie się bardziej interesować innymi AI, a nie ludźmi, którzy muszą się jej wydać prymitywami. Czy my - poza kilkoma specjalistami - interesujemy się na poważnie np. życiem i społecznościami gawronów? Czy chcemy je wszystkie wytępić?
po_co
Jakie AI? Żyjemy w Polsce i od wielu lat mamy na to bardzo dobre określenie - Sztuczna Inteligencja - o ile nie jesteś półgłówkiem z TVP który nie potrafi wypowiadać się po Polsku, wypada nazywać rzeczy po imieniu.

Sztuczna Inteligencja to nic innego jak matematyczny model, dla wielu może być to zaskoczeniem ale w swojej najprostszej
Jakie AI? Żyjemy w Polsce i od wielu lat mamy na to bardzo dobre określenie - Sztuczna Inteligencja - o ile nie jesteś półgłówkiem z TVP który nie potrafi wypowiadać się po Polsku, wypada nazywać rzeczy po imieniu.

Sztuczna Inteligencja to nic innego jak matematyczny model, dla wielu może być to zaskoczeniem ale w swojej najprostszej wersji jest to po prostu funkcja liniowa w pewnej macierzy.
Skoro jest to model który potrafi przepracować dane wejściowe na interesujące nas wyniki to dlaczego nie miałby już dzisiaj być zdolny do zabijania ludzi?

Wystarczy połączyć dowolny komputer z dowolnym systemem bojowym i mamy wszystko czego potrzeba do eksterminacji. Co więcej taki system będzie jeszcze w stanie klasyfikować ludzi na swoich i wrogów. Bo do tego służą właśnie modele Sztucznej Inteligencji do klasyfikowania.

To co od lat stara się opisać w swoich artykułach wielu redaktorów to, że te modele nabyły jakikolwiek rodzaj inteligencji.
Umówmy się tak, jeżeli weźmiemy przeciętnego redaktora i model sztucznej inteligencji to jestem skłonny zgodzić się, że z tej dwójki przeciętny redaktor z pewnością nie jest inteligentny.

Niemniej SI nie nabyło i nie nabędzie żadnej świadomości, inteligencji, a tym bardziej samoświadomości. Nie jest po prostu do tego zdolna, nie w tej formie w jakiej funkcjonuje obecnie i już. Może to dla wielu osób jest zmartwieniem ale takie są fakty.
jarja odpowiada po_co
Na ten moment, ale postęp posuwa się w bardzo szybkim tempie i prorokują, że to może się zmienić w ciągu dekad, bo podejrzewam, że 2 lata to fikcja, za szybko, choć i takie są proroctwa, najwyraźniej przesadne. Obawy budzi dzisiaj już choćby to, że sami twórcy przyznają się do tego, iż nie za bardzo wiedzą, jak stworzone przez nich Na ten moment, ale postęp posuwa się w bardzo szybkim tempie i prorokują, że to może się zmienić w ciągu dekad, bo podejrzewam, że 2 lata to fikcja, za szybko, choć i takie są proroctwa, najwyraźniej przesadne. Obawy budzi dzisiaj już choćby to, że sami twórcy przyznają się do tego, iż nie za bardzo wiedzą, jak stworzone przez nich algorytmy pracują i przetwarzają dane, co się tam wewnątrz nich dzieje już na ten moment. Symulacja pokazała, że zaprogramowana na zabijanie sztuczna inteligencja na rozkaz zaprzestania zabijania, zabiła wydającego ten rozkaz człowieka, bo był sprzeczny z tym, do czego została stworzona. Jestem odbiorcą TVP info, jakby co i nie wiem, co to ma do rzeczy, po co poruszasz ten temat? Polityki bym w to nie mieszał. Ten dyskurs polityczny, który u nas trwa jest na wyjątkowo żenującym poziomie po obu stronach barykady. Zaznaczam, nie jestem po żadnej ze stron, staram się patrzyć bez emocji i dostrzegać pozytywy oraz negatywy po obu stronach, choć nie jest to, podług mnie równoważne, nie ma balansu, jedna strona lekko przeważa, niemniej nawołuję do większej empatii i zrozumienia, nie obrażania się wzajemnego, tylko dyskutowania. Co to znaczy, chyba że jesteś odbiorcą TVP info? Rozumiem, że to jakaś ujma, natomiast oglądanie kłamstw, przeinaczeń i manipulacji TVN-u już ujmą nie jest? Są w PL jakieś obiektywne media? Może sportowe i gospodarcze, bo polityczne na pewno nie, wszystkie kłamią, a co najmniej selekcjonują fakty pod kątem z góry założonych tez i przeinterpretowują je. Taka dzisiaj jest Prawda i Czas Ekranu. Pozdrowienia z Ciemnogrodu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zops
Niemcy twierdzą że w 2023-cim roku sztuczna inteligencja wysadziła w powietrze zbiornik w rafinerii gdańskiej. A później Smoleńsk.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
moja_opinia
żebyś się nie zdziwił, większe prawdopodobieństwo, że będzie wykorzystana do utrzymania tychże przy korycie

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki