REKLAMA
JUŻ JUTRO

Ekspert: Obecnie na rynku paliw zarabiają rafinerie. Marże stacji paliw są bardzo niskie

2022-08-03 19:55
publikacja
2022-08-03 19:55
Ekspert: Obecnie na rynku paliw zarabiają rafinerie. Marże stacji paliw są bardzo niskie
Ekspert: Obecnie na rynku paliw zarabiają rafinerie. Marże stacji paliw są bardzo niskie
fot. PrzemoN / / Shutterstock

Obecnie na rynku paliw zarabiają rafinerie dzięki wysokim cenom paliwa importowanego spoza UE, ale marże na stacji paliw są bardzo niskie – powiedział PAP prezes i dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Leszek Wiwała.

Według opublikowanych w środę przez firmę e-petrol.pl danych, ceny paliw w Polsce są najniższe w naszym regionie. Na stacjach paliw litr benzyny 95 kosztuje w Polsce 7,19 zł, tymczasem w Niemczech jest to w przeliczenia 8,15 zł, a w Czechach i na Słowacji – 8,64 zł. Z kolei olej napędowy w Polsce kosztuje 7,45 zł, na Litwie 8,46 zł, a najdrożej jest w Niemczech, gdzie za litr oleju trzeba w przeliczeniu zapłacić 9,07 zł.

„Jest to efekt niższych podatków niż te, które obowiązują w krajach sąsiednich. Po wprowadzeniu tarczy antyinflacyjnej spadły u nas akcyza na paliwa, zrezygnowano z podatku od sprzedaży detalicznej, a najważniejsza jest oczywiście obniżka VAT” – powiedział PAP prezes i dyrektor generalny POPiHN.

Wiwała zwrócił także uwagę na niskie marże, jakie uzyskują obecnie stacje benzynowe w kraju. „Obecnie marża stacji paliw jest bardzo mała, z kolei marża hurtowników jest taka, żeby opłacało im się importować gotowe paliwa z zagranicy. W Polsce nie mamy dostatecznych mocy produkcyjnych, aby zaspokoić krajowe potrzeby. Podobnie zresztą jest w UE, gdzie również moce produkcyjne są za małe, dlatego trzeba importować gotowe paliwa spoza UE. W efekcie ceny hurtowe są wysokie, na czym zarabiają rafinerie, choć przez lata ich działalność była na granicy opłacalności” – powiedział Leszek Wiwała. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ wkr/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
killgore
No nasz rzont wybrał najlepszy moment na sprzedanie rafinerii Aramco :) Ci dyletanci repolonizują najchętniej straty:)
kaczyslaw_
Znowu przysasinili - nic nowego.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki