REKLAMA

Eksperci: rząd musi obniżyć odsetki ustawowe

2014-10-10 04:39
publikacja
2014-10-10 04:39
Eksperci: rząd musi obniżyć odsetki ustawowe
Eksperci: rząd musi obniżyć odsetki ustawowe
fot. iStockphoto /

Rząd musi natychmiast obniżyć odsetki ustawowe, by uniknąć lawiny problemów, twierdzą eksperci, na których powołuje się "Rzeczpospolita".

Chodzi o to, że po raz pierwszy doszło w Polsce do absurdalnej sytuacji: na skutek środowej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej odsetki ustawowe okazały się lichwiarskie. Osiągnęły poziom 13 proc., podczas gdy - w myśl obowiązującego prawa - nie mogą przekroczyć 12 proc.

Eksperci ostrzegają, że jeśli rząd nie obniży niezwłocznie wysokości odsetek, to będzie to drogo kosztować nie tylko firmy, ale i przeciętnego Kowalskiego, który obciążony niezgodnymi z prawem odsetkami ustawowymi niechybnie odwoła się do sądu, obciążając - przy okazji wymiar sprawiedliwości dodatkowymi obowiązkami.

Minister sprawiedliwości zapowiada, że jeśli korekta przepisów okaże się konieczna, to stanie się to szybko.

Więcej: http://www.rp.pl (PAP)

mp/

Źródło:PAP
Tematy
Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Zamów kartę flotową BP Komfort Prepaid i odbierz 200 zł w prezencie

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~show
Szybko...to znaczy RM poczeka az RPP podwyższy w listopadzie albo w grudniu stopy o 0,25pb i wtedy nie będzie musiała nic robić.
~endi
A niby z czego wynika wysokość odsetek ustawowych ? w myśl prawa mają one ZABEZPIECZAĆ wierzyciela przed utratą wartości długu , spadek wartości pieniądza odzwierciedla inflacja i tyle powinny wynosić odsetki ustawowe . Rząd nie ma prawa naliczać przy obecnym poziomie inflacji wynoszącej 0,3% rocznie odsetek ustawowych 43 X wyższych A niby z czego wynika wysokość odsetek ustawowych ? w myśl prawa mają one ZABEZPIECZAĆ wierzyciela przed utratą wartości długu , spadek wartości pieniądza odzwierciedla inflacja i tyle powinny wynosić odsetki ustawowe . Rząd nie ma prawa naliczać przy obecnym poziomie inflacji wynoszącej 0,3% rocznie odsetek ustawowych 43 X wyższych od inflacji i to jest właśnie lichwa . Człowiek spóźni się z zapłaceniem czynszu za mieszkanie , raty za telefon , prąd czy z innymi opłatami i już ma karne odsetki 13% naliczane wzięte zapewne z księżyca

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki