REKLAMA

Eksperci: Pieniądze UE powinny dać długoterminowy rozwój polskiej gospodarce

2015-06-09 14:48
publikacja
2015-06-09 14:48
Eksperci: Pieniądze UE powinny dać długoterminowy rozwój polskiej gospodarce
Eksperci: Pieniądze UE powinny dać długoterminowy rozwój polskiej gospodarce
/ Parlament Europejski

Choć Polska przoduje w wykorzystaniu funduszy UE, to jednak największym wyzwaniem dla firm i instytucji publicznych jest wydawanie ich w taki sposób, by przyniosły długoterminowy rozwój polskiej gospodarce - przekonywali eksperci VI Kongresu Innowacyjnej Gospodarki.

"Firmy muszą zdać sobie sprawę z tego, że większość działań, na które będą pieniądze (w nowej perspektywie finansowej UE - PAP), to działania kreatywne. (...) Firmy powinny zainwestować w efektywne wykorzystanie swojej wiedzy do tego, by rozwijać się na rynku. Każda firma jest innowacyjna, każdy jej prezes myśli, jak rozwijać produkty, usługi, w którą stronę pójść. Pytanie, jak bardzo ambitnie będzie to myślenie" - mówił we wtorek Michał Turczyk, dyrektor z firmy doradczej Deloitte, podczas VI Kongresu Innowacyjnej Gospodarki i Globe Forum.

Choć Polska przoduje w UE w wykorzystaniu funduszy unijnych, to - zdaniem Turczyka - należy postawić pytanie, czy robimy to najbardziej efektywnie. Najważniejsze wyzwanie, jakie stoi przed rynkiem, firmami i instytucjami publicznymi, to wykorzystanie pieniędzy unijnych w taki sposób, by dały długoterminowy rozwój polskiej gospodarce - dodał.

Anna Kacprzyk z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapewniała, że Agencja chce wspierać innowacyjność w przedsiębiorstwach, szczególnie małych i średnich. Chodzi o to, by firmy w większym zakresie wprowadzały innowacje polegające na wdrażaniu nowych pomysłów, w tym produktów i usług do gospodarki - wyjaśniła. "Będziemy starali się wzmacniać aspiracje rozwojowe małych i średnich przedsiębiorstw, zarówno w korzystaniu z programów krajowych, jak i europejskich" - dodała.

Agencja będzie odpowiadała za realizację trzech programów dotyczących wydawania pieniędzy unijnych na lata 2014-2020: "Inteligentny Rozwój", Polska Wschodnia" oraz "Wiedza Edukacja Rozwój". "Łącznie mając do dyspozycji 3,6 mld euro (...) w ramach tych trzech programów operacyjnych" - podkreśliła Kacprzyk.

Wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Adam Świrski poinformował, że BGK będzie w nowej perspektywie finansowej UE oferował m.in. granty i kredyty preferencyjne. "Będzie kontynuowany produkt, który wcześniej nazywał się kredytem technologicznym, a teraz kredytem na innowacje technologiczne" - powiedział. Jak mówił, wsparcie to będzie pochodziło z programu "Inteligentny Rozwój". Poinformował, że na granty przeznaczono 422 mln euro. "W ramach programu operacyjnego +Wiedza Edukacja Rozwój+ mamy natomiast inny produkt +rozwój sektora ekonomii społecznej+ - czyli pożyczki i gwarancje" - dodał.

Wicedyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) Leszek Grabarczyk podkreślał, że NCBiR stara się zwiększyć wskaźnik udziału sektora prywatnego i publicznego w wydatkach kraju na badania i rozwój. Ocenił, że zainteresowanie przedsiębiorców konkursami uruchomionymi przez centrum jest bardzo duże. "Przedsiębiorcy są gotowi wyłożyć znaczną część współfinansowania, by przy współpracy z sektorem naukowym zrealizować projekty badawczo-rozwojowe" - zaznaczył.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania w sumie 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro. Blisko 40 proc. funduszy polityki spójności będą zarządzały samorządy województw. To ponad 31 mld euro. Mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki.

Budżet programu "Inteligentny Rozwój" sięga ok. 8,6 mld euro z funduszy UE, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

Program "Polska Wschodnia", skierowany do pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, będzie też wspierał przedsiębiorczość. Cały jego budżet to 2,35 mld euro, czyli ponad 9 mld zł. Pieniądze te trafią m.in. na powstawanie i rozwój start-upów, tworzenie innowacyjnych produktów i usług, ekspansję zagraniczną firm i wzornictwo przemysłowe. Na dofinansowanie UE mogą liczyć również inwestycje infrastrukturalne zwiększające dostępność terytorialną makroregionu.

Budżet programu "Wiedza Edukacja Rozwój" to ponad 4,4 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 252,4 mln euro ze specjalnej linii budżetowej "Inicjatywa na rzecz zatrudnienia osób młodych". Z wkładem krajowym wynosi to w sumie 5,43 mld euro. Na aktywizację zawodową, kształcenie, poprawę sytuacji na rynku pracy młodych osób przeznaczono 1 mld 757 mln euro. (PAP)

dol/ jzi/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki