Ekonomiści podzieleni w ocenie wpływu zwycięstwa Trumpa na gospodarkę Polski

Polska gospodarka nie straci na zwycięstwie Donalda Trumpa - mówią PAP jedni ekonomiści, ale inni dodają, że nasz kraj może być ofiarą zamieszania na rynkach finansowych związanych z wyborem 45. prezydenta USA.

Donald Trump
Donald Trump (fot. Jim Urquhart / FORUM)

B. wiceminister finansów Cezary Mech w rozmowie z PAP powiedział, że ofiarą zamieszania na rynkach może być też Polska, gdyż mimo że - w przeciwieństwie do Meksyku - nie była bezpośrednio narażona na zmianę polityki USA, to pod względem kapitałowym jest uznawana za kraj najbardziej wrażliwy na zawirowania na światowym rynku kapitałowym - przed Meksykiem i Węgrami.

"Mimo opadnięcia emocji i złagodzenia retoryki przez prezydenta Trumpa, zagrożenie nawet w średniookresowej perspektywie nie minie, gdyż polityka monetarna Polski nie została przygotowana na odpływ kapitałów" - mówił Mech. Jego zdaniem jest to związane z tym, że nie "uzłotowiliśmy pożyczek frankowych", mamy 30-procentowy udział emisji walutowych Ministerstwa Finansów, a system finansowy może ulec osłabieniu w związku z "procesem tzw. polonizacji banków".

Mech uważa, że prezydent Donald Trump może zaostrzyć "wojnę gospodarczą z Chinami", co przy chęci rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie może prowadzić do zresetowania stosunków z Rosją kosztem interesów Polski i Europy Wschodniej.

Natomiast prof. Leokadia Oręziak z SGH uważa, że Polska nie straci na zwycięstwie Trumpa. "Jeśli chodzi np. o kurs złotego, to tak bardzo nie ucierpimy" - mówi PAP.

Prof. Dariusz Filar, b. członek Rady Polityki Pieniężnej podkreśla zaś, że dla Polski ważniejsze od Stanów Zjednoczonych są Niemcy, nasz największy partner gospodarczy. "Z 200 mld dol., jakie Polska oferuje światu, na rynek amerykański trafia +/- 2 proc. To jest duży udział, ale nie aż taki, który mógłby zachwiać naszym eksportem" - tłumaczy.

Zdaniem prof. Mariana Goryni z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, jeśli chodzi o oddziaływanie wygranej Donalda Trumpa na polską gospodarkę, to powinien nas przede wszystkim interesować wpływ w średnim i długim okresie. "Nie spodziewam się jakiegoś radykalnego wpływu, radykalnych zmian. Jest wiele czynników, które decydują o pozycji Ameryki, pozycji UE i pozycji Polski, więc przecenianie samych wyników wyborów byłoby nie na miejscu i niestosowne. Jestem zdania, że sytuacja po krótkim stosunkowo czasie się uspokoi, a sam wynik wyborów nie będzie miał dużych konsekwencji dla gospodarki Polski" - powiedział. (PAP)

eg/ amac/ pb/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~asd

Jak zwykle pseudo eksperty zwiastowali kataklizm (tak samo jak w przypadku brexitu) a tu dupa z tego więc to już chyba nie przypadek tylko perfidna próba zmanipulowania wyborców. PAP tak wiele razy się mylił że teraz czytanie artykuły zaczynam od sprawdzenia czy na jego nie ma sygnatury PAPu.

! Odpowiedz
0 4 ~Wertyu

$ miał upaść po wygranej Trumpa a tu zonk, złotówka upada :)
Experty od 7miu boleści....

! Odpowiedz
0 2 ~Raczynska

Czego placzecie trump wygrał
I trzeba uszanowć wynik

! Odpowiedz
1 4 ~alek

mysle , ze to gosc interesu , takze powinno byc pozytywnie.

! Odpowiedz
1 5 ~fj

No, dla Trumpa, to z pewnością. I chyba tylko dla niego i jego "imperium" i jego sieci powiązań z korporacjami oraz miliarderami.

! Odpowiedz
2 4 ~GDP

Polska powoli staje się eksporterem netto a aktualne trendy a rynkach (tania ropa) tylko temu sprzyja.Ta kwestia głównie sprzyja a dodatkowo zwiększenie popytu przez luźną politykę finansową która zwiększa popyt wewnętrzny co równoważy drugie skrzydło wzrostu PKB.Widać też dbałość o inwestycje zwiększające ilość miejsc pracy.Zatem przed nami świetlana przyszłość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

nawet dobrze "prawisz", szczególnie w pierwszym i drugim zdaniu...

! Odpowiedz
0 2 ~silvio_gesell

Popatrz na demografię. Można mieć dwa skrzydła ale bez ogona daleko nie polecimy.

! Odpowiedz
0 5 ~Polo

Halo! Komentator plutarch zaginął w akcji ! Czy ktoś go widział??

! Odpowiedz
1 12 ~Kolo

Jak każdy lewak poszedł dzisiaj pić na ile wlezie. Ich świat się wali, nie wiedzą co robić.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil