REKLAMA

Ekonomiści podzieleni w ocenie wpływu zwycięstwa Trumpa na gospodarkę Polski

2016-11-09 17:02
publikacja
2016-11-09 17:02

Polska gospodarka nie straci na zwycięstwie Donalda Trumpa - mówią PAP jedni ekonomiści, ale inni dodają, że nasz kraj może być ofiarą zamieszania na rynkach finansowych związanych z wyborem 45. prezydenta USA.

fot. Jim Urquhart / / FORUM

B. wiceminister finansów Cezary Mech w rozmowie z PAP powiedział, że ofiarą zamieszania na rynkach może być też Polska, gdyż mimo że - w przeciwieństwie do Meksyku - nie była bezpośrednio narażona na zmianę polityki USA, to pod względem kapitałowym jest uznawana za kraj najbardziej wrażliwy na zawirowania na światowym rynku kapitałowym - przed Meksykiem i Węgrami.

"Mimo opadnięcia emocji i złagodzenia retoryki przez prezydenta Trumpa, zagrożenie nawet w średniookresowej perspektywie nie minie, gdyż polityka monetarna Polski nie została przygotowana na odpływ kapitałów" - mówił Mech. Jego zdaniem jest to związane z tym, że nie "uzłotowiliśmy pożyczek frankowych", mamy 30-procentowy udział emisji walutowych Ministerstwa Finansów, a system finansowy może ulec osłabieniu w związku z "procesem tzw. polonizacji banków".

Mech uważa, że prezydent Donald Trump może zaostrzyć "wojnę gospodarczą z Chinami", co przy chęci rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie może prowadzić do zresetowania stosunków z Rosją kosztem interesów Polski i Europy Wschodniej.

Natomiast prof. Leokadia Oręziak z SGH uważa, że Polska nie straci na zwycięstwie Trumpa. "Jeśli chodzi np. o kurs złotego, to tak bardzo nie ucierpimy" - mówi PAP.

Prof. Dariusz Filar, b. członek Rady Polityki Pieniężnej podkreśla zaś, że dla Polski ważniejsze od Stanów Zjednoczonych są Niemcy, nasz największy partner gospodarczy. "Z 200 mld dol., jakie Polska oferuje światu, na rynek amerykański trafia +/- 2 proc. To jest duży udział, ale nie aż taki, który mógłby zachwiać naszym eksportem" - tłumaczy.

Zdaniem prof. Mariana Goryni z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, jeśli chodzi o oddziaływanie wygranej Donalda Trumpa na polską gospodarkę, to powinien nas przede wszystkim interesować wpływ w średnim i długim okresie. "Nie spodziewam się jakiegoś radykalnego wpływu, radykalnych zmian. Jest wiele czynników, które decydują o pozycji Ameryki, pozycji UE i pozycji Polski, więc przecenianie samych wyników wyborów byłoby nie na miejscu i niestosowne. Jestem zdania, że sytuacja po krótkim stosunkowo czasie się uspokoi, a sam wynik wyborów nie będzie miał dużych konsekwencji dla gospodarki Polski" - powiedział. (PAP)

eg/ amac/ pb/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Wybory w USA

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~asd
Jak zwykle pseudo eksperty zwiastowali kataklizm (tak samo jak w przypadku brexitu) a tu dupa z tego więc to już chyba nie przypadek tylko perfidna próba zmanipulowania wyborców. PAP tak wiele razy się mylił że teraz czytanie artykuły zaczynam od sprawdzenia czy na jego nie ma sygnatury PAPu.
~Wertyu
$ miał upaść po wygranej Trumpa a tu zonk, złotówka upada :)
Experty od 7miu boleści....
~Raczynska
Czego placzecie trump wygrał
I trzeba uszanowć wynik
~alek
mysle , ze to gosc interesu , takze powinno byc pozytywnie.
~fj
No, dla Trumpa, to z pewnością. I chyba tylko dla niego i jego "imperium" i jego sieci powiązań z korporacjami oraz miliarderami.
~GDP
Polska powoli staje się eksporterem netto a aktualne trendy a rynkach (tania ropa) tylko temu sprzyja.Ta kwestia głównie sprzyja a dodatkowo zwiększenie popytu przez luźną politykę finansową która zwiększa popyt wewnętrzny co równoważy drugie skrzydło wzrostu PKB.Widać też dbałość o inwestycje zwiększające ilość Polska powoli staje się eksporterem netto a aktualne trendy a rynkach (tania ropa) tylko temu sprzyja.Ta kwestia głównie sprzyja a dodatkowo zwiększenie popytu przez luźną politykę finansową która zwiększa popyt wewnętrzny co równoważy drugie skrzydło wzrostu PKB.Widać też dbałość o inwestycje zwiększające ilość miejsc pracy.Zatem przed nami świetlana przyszłość.
~niepelnosprawny_org
nawet dobrze "prawisz", szczególnie w pierwszym i drugim zdaniu...
~silvio_gesell
Popatrz na demografię. Można mieć dwa skrzydła ale bez ogona daleko nie polecimy.
~Polo
Halo! Komentator plutarch zaginął w akcji ! Czy ktoś go widział??
~Kolo
Jak każdy lewak poszedł dzisiaj pić na ile wlezie. Ich świat się wali, nie wiedzą co robić.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki