REKLAMA

Ekonomiści: Koronawirus w Hiszpanii zredukował klasę średnią do poziomu z lat 90.

2021-01-08 20:09
publikacja
2021-01-08 20:09

Epidemia koronawirusa doprowadziła w Hiszpanii do ograniczenia klasy średniej do poziomu z lat 90. XX wieku - wynika z analiz i badań ekonomistów z tego kraju. Zdaniem ekspertów utrzymywanie się kryzysu nasili tendencję ubożenia hiszpańskiej klasy średniej.

Ekonomiści: Koronawirus w Hiszpanii zredukował klasę średnią do poziomu z lat 90.
Ekonomiści: Koronawirus w Hiszpanii zredukował klasę średnią do poziomu z lat 90.
fot. Xinhua / / ZUMA Press

Rozgłośnia Cadena Ser, powołując się w piątek na studium Uniwersytetu Alcala de Henares, podaje, że po pierwszej fali koronawirusa stwierdzono, iż odsetek osób z klasy średniej obniżył się do poziomu 58 proc. hiszpańskiego społeczeństwa. Taki notowany był w latach 90. XX wieku.

W ocenie socjologów z podmadryckiej uczelni utrzymywanie się koronakryzysu i dalszy wzrost bezrobocia, szacowanego obecnie na ponad 16 proc., nasili tendencję ubożenia hiszpańskiej klasy średniej. Eksperci z Alcala de Henares odnotowali, że w takich warunkach nierealne staje się zwiększenie odsetka klasy średniej w hiszpańskim społeczeństwie powyżej 60 proc.

Z kolei socjolog Rafael Feito z madryckiego Uniwersytetu Complutense uważa, że kurczenie się klasy średniej w Hiszpanii zagraża nie tylko stabilizacji gospodarczej tego kraju, ale również ładowi społecznemu.

“Zubożenie klasy średniej prowadzi do zagrożenia dla spokoju wewnętrznego w kraju” - przestrzega Feito.

Tymczasem według przewidywań rządu Pedra Sancheza tendencja ubożenia społeczeństwa może nasilać się wraz z pogarszaniem się sytuacji na rynku pracy. Z danych ministerstwa pracy i zabezpieczenia społecznego Hiszpanii wynika, że epidemia koronawirusa doprowadziła dotychczas do likwidacji ponad 360 tys. etatów.

Z szacunków gabinetu Pedra Sancheza wynika, że obecnie w 47-milionowej Hiszpanii bez zatrudnienia pozostaje 3,89 mln osób.

Według Krajowego Urzędu Statystycznego w Madrycie (INE) za klasę średnią w Hiszpanii można uważać rodziny, w których średni dochód roczny na jednego członka wynosi od 11,2 tys. euro do 30 tys. euro.

Marcin Zatyka

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta premium dla tych, którzy chcą czegoś więcej

Najlepsze konta premium dla tych, którzy chcą czegoś więcej

Komentarze (14)

dodaj komentarz
pippin
Nie wirus tylko reakca rządu - umówmy się..
bankierkomentuje
tylko CORPussy = sloiki w Warsiawce po wypraniu mozgow stosuja jakies podzialy na klasy, kasty itd a sami nie potrafia rozwiazac prostego zadania bo robi to za nich Corpo. oni sa tylko slugami swoich najczesciej zagranicznych panow. szczyca sie ze jezdza samochodami niby premium typu Mini a to taki mieszczulski samochod na zachodzie tylko CORPussy = sloiki w Warsiawce po wypraniu mozgow stosuja jakies podzialy na klasy, kasty itd a sami nie potrafia rozwiazac prostego zadania bo robi to za nich Corpo. oni sa tylko slugami swoich najczesciej zagranicznych panow. szczyca sie ze jezdza samochodami niby premium typu Mini a to taki mieszczulski samochod na zachodzie gorszy niz Skoda czy Dacia.CORPusy mysla ze sa ponad-czlowiekami bo ich corpo uszlachetnilo a prawde mowiac to tyraja po 12-14h za srednia krajowa w przeliczeniu na godziny pracy. pol-inteligentni sa to dymaja.
CORPusy do roboty bo szef kazal raporcik przygotowac z podzialu klasy na klasy.
lipsk
A pewnie chcieli by zwalić na covida . Ne ma glupaka. Zamknijcie cały przemysł jak jeszcze jakiś pozostał a wszystkim dajcie po rowerze i jednym panelu słonecznym na dach. Do dzieła towarzysze i komisarze z ue.
carlito1
Nie kowid a durne działania rządów. zresztą zgodnie z planem.
mooooo
Bankier to jest brud smród I ubustwo !!!! Ludzie walczą o życie labolaroria pracują w pocie czoła nad szczepionkami a te wrcholstowo przelicza wszystko na kase i klasę,,, co za dzicz., ważne że ludzie żyją i przeżyli walić to klase.
trollmaster
3-cia w nocy a ty już nawalony?
czy to jeszcze wczorajsza imprezka cię trzyma?
johnnygalt
Klasa średnia to podstawa gospodarki. Kto ma kupować drogie TV, auta, iPhony? Klasy niższej nie stać, klasa wyższa jest niewielka. Ubożenie klasy średniej to początek głębszego kryzysu
qwertas
W Polsce ponoć już przy zarobkach 7.500zl brutto (20.000€ rocznie brutto) stajemy się klasa średnia. Ciekawe jaki to odsetek społeczeństwa? 20% czy może bardziej 30% bo wątpię, że więcej. Odnosnie warstwy biednej/ robotniczej to u nas nadal jest masa biernych zawodowo ale tez ludzi mających utrudniony dostęp do transportu publicznego W Polsce ponoć już przy zarobkach 7.500zl brutto (20.000€ rocznie brutto) stajemy się klasa średnia. Ciekawe jaki to odsetek społeczeństwa? 20% czy może bardziej 30% bo wątpię, że więcej. Odnosnie warstwy biednej/ robotniczej to u nas nadal jest masa biernych zawodowo ale tez ludzi mających utrudniony dostęp do transportu publicznego by moc dojechać do pracy i wrócić z niej.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki