REKLAMA

Ekonomiści Citi obniżyli prognozę wzrostu PKB Polski

2021-10-18 09:58
publikacja
2021-10-18 09:58
Ekonomiści Citi obniżyli prognozę wzrostu PKB Polski
Ekonomiści Citi obniżyli prognozę wzrostu PKB Polski
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Za względu na spowolnienie gospodarcze na świecie oraz prawdopodobne opóźnienia w napływie środków unijnych, ekonomiści Citi Handlowego obniżyli swoją prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,0 proc. z 5,2 proc. szacowanych wcześniej, a w 2022 r. obniżyli do 4,7 proc. z 5,3 proc. - wynika z najnowszego raportu banku.


"Zrewidowaliśmy naszą prognozę PKB na ten rok do 5 proc. (-0,2 pkt. proc.) a na 2022 r. do 4,7 proc. (-0,6 pkt. proc.) za sprawą spowolnienia na świecie oraz prawdopodobnych opóźnień w napływie środków unijnych. Ostatnie dane z Niemiec pokazały znacznie słabsze wyniki produkcji przemysłowej, a indeks globalnych niespodzianek osiągnął najniższy poziom od maja 2020 r." - napisano w raporcie.

"Ponadto rosnące ceny energii wpływają na realny dochód gospodarstw domowych, a zaburzenia łańcucha dostaw ograniczają możliwości produkcyjne i zakupowe. Ponadto wzrost napięć z UE może prowadzić do opóźnienia napływu środków unijnych z funduszu odbudowy, co mogłoby odjąć ok. 0,1 pkt. proc. od tegorocznego wzrostu i 0,2-0,3 pkt. proc. od wyniku PKB w 2022 r." - dodano.

Ekonomiści zaznaczają jednak, że mimo rewizji prognoz PKB w dół, trudno mówić o scenariusz stagflacyjnym w przypadku Polski, biorąc pod uwagę, że PKB osiągnął poziom sprzed pandemii prawdopodobnie w II kw., a w 2022 r. luka popytowa może być dodatnia.

Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes w ubiegłym tygodniu wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca prognozy dotyczące wzrostu PKB Polski w 2021 r. spadły o 0,3 pkt. proc. do 5 proc.

Obniżyły się również prognozy na 2022 r. - rynek oczekuje, że wzrost PKB w przyszłym roku wyniesie 5,0 proc. wobec 5,2 proc. szacowanych wcześniej. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (5)

dodaj komentarz
lukaszslask
z calym szacunkiem,my naprawde sobie teraz niezle radzimy,i tj Pan Glapinski twierdzi,ze nie musimy pozyczac od innych,ze z UE mniej wzielismy,to akurat ktos inny tylko teraz jest pytanie?czy?
gdybysmy nie byli w UE,to powstalyby centra logistyczne Amazo,LId,Biedr,fabryka silnikow merc itp itd?,bo na Ukrainie i Bialorusi jakos
z calym szacunkiem,my naprawde sobie teraz niezle radzimy,i tj Pan Glapinski twierdzi,ze nie musimy pozyczac od innych,ze z UE mniej wzielismy,to akurat ktos inny tylko teraz jest pytanie?czy?
gdybysmy nie byli w UE,to powstalyby centra logistyczne Amazo,LId,Biedr,fabryka silnikow merc itp itd?,bo na Ukrainie i Bialorusi jakos tego nie widac,oczywiscie jak kazdy narzekam na nich,ze go....placa,ale ktos te centra zbudowal,zarobil,podatki gruntowe placa,za wode z kranu przeplacaja i podatek w tym placa,prad i gaz, na ktorym sa podatki i akcyzy zuzywaja..itp itd za Ludzi ten minimalny zus i pit placa i z tego ten zwrost powstal....i Ue nie jest cukierkowa i duzo trzeba w niej zmienic,ale bez niej bysmy nie istnieli prawdopodobnie i zobaczymy jak skonczy GB,a GB to jednak inna potega.....
qonradx
oho zaczęło się obniżanie prognoz. Wreszcie ktoś zauważył że król jest nagi. Jeśli w przyszłym roku wzrost będzie wynosił 2% to będzie bardzo dobrze tyle wam powiem! raczej w długim okresie należy spodziewać się stagflacji w UE
men24a
"Agencja ratingowa S&P prognozuje w przyszłym roku wzrost gospodarczy Polski powyżej 5 proc. Tym rząd się ostatnio pochwalił. To, czego już nie powiedział, to że w 2024 r. PKB ma zwolnić do około 2 proc. Czyli czeka nas ostre hamowanie. Czy w tym budżecie są jakiekolwiek przesłanki sugerujące, że politycy "Agencja ratingowa S&P prognozuje w przyszłym roku wzrost gospodarczy Polski powyżej 5 proc. Tym rząd się ostatnio pochwalił. To, czego już nie powiedział, to że w 2024 r. PKB ma zwolnić do około 2 proc. Czyli czeka nas ostre hamowanie. Czy w tym budżecie są jakiekolwiek przesłanki sugerujące, że politycy się na taki scenariusz przygotowują? Nie. Mamy propagandę sukcesu, która może nas wynieść na manowce. Kiedy zlikwidujemy protezy, odstawimy tarcze, sterydy w postaci dodruku pieniędzy przez NBP, wtedy dopiero będzie prawdziwe "sprawdzam" dla rządzących"
Nie ma rzetelnych rozwiązań na kryzys demograficzny, polityka migracyjna leży odłogiem, dusi się przedsiębiorczość poprzez coraz większy fiskalizm, czyli na ostatnią chwilę wrzuca się podatki dla firm. To nie powinno tak wyglądać. Coś panu powiem. Weźmy dla przykładu budżet niemiecki. Tam rząd jasno wyznaczył ścieżkę fiskalną na kilka lat, wskazując na spowolnienie w przyszłych latach. Nasi sąsiedzi się na to przygotowują, a my?
To fikcja. Do 2025 r. łączne zadłużenie w rajach wydatkowych premiera, w funduszach przy BGK i PFR, wyniesie ponad 400 mld zł. To wzrost niemal 8-krotny do sytuacji przed 2016 r. I obecnie nie mamy zielonego pojęcia, ile z tego poszło do sierpnia w tym roku. Te informacje nie są ujawniane w sprawozdawczości budżetowej. Liczba 40 mld zł nadwyżki nic nie znaczy.
qonradx odpowiada men24a
Czy można przygotować się na kryzys i go "zaplanować"? raczej nie sądzę, bo wtedy nie byłby kryzysem przeciez. Jak to mawiał Mike Tyson w swoich najlepszych latach, każdy ma plan na walkę ze mną dopóki nie uderzę go w twarz. I już skoncz wychwalać tych niemiaszków jacy to oni nie są mądrzy i w ogóle wspaniali,Czy można przygotować się na kryzys i go "zaplanować"? raczej nie sądzę, bo wtedy nie byłby kryzysem przeciez. Jak to mawiał Mike Tyson w swoich najlepszych latach, każdy ma plan na walkę ze mną dopóki nie uderzę go w twarz. I już skoncz wychwalać tych niemiaszków jacy to oni nie są mądrzy i w ogóle wspaniali, bo fiskalizm mają wiekszy niż u nas, a rozdawnictwa moglibysmy się od nich uczyć naprawdę. Kryzys energetyczny, który mamy w tej chwili, ceny gazu i Energii elektrczynej w UE to w dużej mierze ich zasługa. Wyłaczanie Elektrowni atomowych i promowanie ekoterrorystyzmu z wiatrakami jak ze sredniowiecza. No ale smialo idz módl się do Angeli Merkel może cię przyjmie do siebie i da ci Niemiecki zasiłek . Serio Myslisz zę oni nie beda tam za odrą mieli kryzysu? Bo słyszałem ze im coś produkcja Aut mocno siadła ostatnio ale to tez pewnie sobie zaplanowali ;)
zzibi2 odpowiada qonradx
Czy można się przygotować na kryzys? jeśli wszystkie znaki na niebie mówią że przyjdzie to tak, można się choć trochę przygotować o ile się wie wcześniej o jego nadejściu.
Czy sam możesz się przygotować na kryzys? No jak wiesz że będzie to zmniejszasz obciążenia i zadłużenie oraz odkładasz - szykujesz
Czy można się przygotować na kryzys? jeśli wszystkie znaki na niebie mówią że przyjdzie to tak, można się choć trochę przygotować o ile się wie wcześniej o jego nadejściu.
Czy sam możesz się przygotować na kryzys? No jak wiesz że będzie to zmniejszasz obciążenia i zadłużenie oraz odkładasz - szykujesz się na ew. utratę pacy albo mniejsze zarobki

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki