REKLAMA

Edward Snowden otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Mobilizacja go jednak nie czeka

2022-09-26 19:12
publikacja
2022-09-26 19:12

Edward Snowden, były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (NSA), otrzymał obywatelstwo Rosji; jego rosyjski adwokat, Anatolij Kuczerena, zapewnił, że Snowdena nie obejmie trwająca w Rosji mobilizacja na wojnę z Ukrainą.

Edward Snowden otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Mobilizacja go jednak nie czeka
Edward Snowden otrzymał rosyjskie obywatelstwo. Mobilizacja go jednak nie czeka
fot. Marcos Brindicci / / Reuters

Nazwisko Snowdena znalazło się w dekrecie prezydenckim podpisanym przez Władimira Putina i opublikowanym w poniedziałek. Obywatelstwo otrzymało też ponad 70 innych cudzoziemców.

Kuczerena powiedział mediom rosyjskim, że ponieważ Snowden nie służył w siłach zbrojnych Rosji, to nie może być wezwany do armii w ramach obecnej mobilizacji. "Edward nie służył w armii rosyjskiej, nie ma praktyki i doświadczenia służby wojskowej i nie podlega wezwaniu do armii" - ocenił adwokat.

Wśród trwającej w Rosji mobilizacji omawiana jest kwestia służby w armii imigrantów, którzy uzyskali obywatelstwo Rosji. W ostatnich dniach Walerij Fadiejew, szef Rady ds. Praw Człowieka, ciała konsultacyjnego przy prezydencie Rosji, proponował, by dla naturalizowanych Rosjan wiek umożliwiający wezwanie do wojska podnieść z obecnych 27 lat do 45-50 lat.

Rosyjskie portale rządowe wyjaśniały ponadto w ostatnich dniach, że posiadanie innego, prócz rosyjskiego, obywatelstwa nie jest przeszkodą dla mobilizacji. Rosjanie mający też paszporty innych państw traktowani są w tym wypadku jako obywatele Rosji.

Snowden, który wyjechał do Rosji w roku 2013, ma dziś 39 lat. O zamiarze uzyskania rosyjskiego obywatelstwa poinformował w 2020 roku. Zapowiadał, że on i jego żona Lindsay oczekują wkrótce dziecka, które ze względu na kraj urodzenia będzie mieć obywatelstwo Rosji, więc chcieliby uniknąć w przyszłości ryzyka rozdzielenia z synem. Snowden mówił wówczas, że oboje z żoną będą starać się o podwójne obywatelstwo: amerykańskie i rosyjskie.

W 2013 roku Snowden, zatrudniony w firmie konsultingowej współpracującej z NSA, ujawnił informacje o prowadzonej przez NSA masowej inwigilacji obejmującej m.in. rozmowy telefoniczne kilkudziesięciu światowych przywódców. Oskarżony w USA o szpiegostwo uzyskał azyl polityczny i zezwolenie na pobyt w Rosji. W ojczyźnie grozi mu 30 lat więzienia.

Departament Stanu: Snowden nie stracił obywatelstwa USA

Nie jestem świadomy żadnych zmian jeśli chodzi o amerykańskie obywatelstwo Edwarda Snowdena - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. Jak dodał, jedyną zmianą, o jakiej wie, jest to że stając się obywatelem Rosji, może zostać wcielony do wojska.

"Nie jestem świadomy żadnych zmian w jego statusie jako obywatela USA" - powiedział Price. Jak dodał, "być może jedyna rzecz, jaka się zmieniła, to że w rezultacie jego (rosyjskiego) obywatelstwa może zostać powołany, by walczyć w wojnie przeciwko Ukrainie" - dodał.

Price oznajmił że stanowisko USA jest niezmienne i głosi, że Snowden powinien wrócić do kraju i "stawić czoła sprawiedliwości".

Byłemu pracownikowi amerykańskich służb wywiadowczych postawiono trzy zarzuty związane z przekazywaniem tajnych informacji niepowołanym osobom i kradzieży państwowej własności, za co grozi mu do 30 lat więzienia. Snowden zbiegł do Rosji w 2013 r. po publikacji tajnych dokumentów nt. programu inwigilacji Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

Mimo otrzymania przez Snowdena obywatelstwa Rosji, jego prawnik Anatolij Kuczerena zapewnił, że mobilizacja go nie obejmie.

"Edward nie służył w armii rosyjskiej, nie ma praktyki i doświadczenia służby wojskowej i nie podlega wezwaniu do armii" - powiedział.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ tebe/

pan/ tebe/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (7)

dodaj komentarz
tomitomi
przecież to z bok ! , autoryzowany - sam się przyznał ,,,,,
xqwztsa
Dostanie kawałek rdzy zamiast karabinu jak reszta i pójdzie tak samo bez szkolenia i jakiegokolwiek przygotowania na front. :D Już się u nas obawiano, że będą ich szkolić, ale ruscy się w takie coś nie bawią. :D
transcendenz
Czy ten człowiek zdaje sobie sprawę, że to przez niego rok po jego ucieczce odbył się Majdan? Pisał o tym Stratfor.
xxpp
Snowden pracował dla Rosji, w oddziałach ataku elektronicznego, więc spokojnie może, a nawet powinien pójść na front.
zene
Julian Assange szczescia
nie mial.
Siedzi ponad 10 lat u terrorystów
fiat126p
"Edward nie służył w armii rosyjskiej, nie ma praktyki i doświadczenia służby wojskowej i nie podlega wezwaniu do armii"
Zaraz tam nie podlega...
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Groteskowa-mobilizacja-Jedni-uciekaja-pacjenci-onkologii-na-froncie-a-Putin-na-urlopie-8411523.html

" oczekują wkrótce dziecka,
"Edward nie służył w armii rosyjskiej, nie ma praktyki i doświadczenia służby wojskowej i nie podlega wezwaniu do armii"
Zaraz tam nie podlega...
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Groteskowa-mobilizacja-Jedni-uciekaja-pacjenci-onkologii-na-froncie-a-Putin-na-urlopie-8411523.html

" oczekują wkrótce dziecka, które ze względu na kraj urodzenia będzie mieć obywatelstwo Rosji" - od kiedy w Rosji obowiązuje prawo ziemi?

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki