REKLAMA

Ebrahim Raisi zaprzysiężony na prezydenta Iranu

2021-08-05 17:35
publikacja
2021-08-05 17:35

Ultrakonserwatywny duchowny Ebrahim Raisi został w czwartek zaprzysiężony przez parlament Iranu na ósmego prezydenta tego kraju. Raisi zapewnił, że przede wszystkim będzie dążył do zniesienia amerykańskich sankcji wobec jego kraju.

Ebrahim Raisi zaprzysiężony na prezydenta Iranu
Ebrahim Raisi zaprzysiężony na prezydenta Iranu
fot. Sobhan Farajvan / / Zuma Press

"Będę poświęcał się służbie ludowi, kraju, krzewieniu religii i moralności oraz wspieraniu prawdy i sprawiedliwości" – przysięgał Raisi. Po ceremonii zapewnił, że poprze "każdy plan dyplomatyczny", który pozwoli na zniesienie amerykańskich sankcji.

"Naród irański oczekuje, że nowy rząd poprawi jego warunki życia (...) Wszystkie nielegalne sankcje USA wobec narodu irańskiego muszą zostać zniesione. Poprzemy każdy plan dyplomatyczny, dzięki któremu będziemy mogli osiągnąć ten cel” – powiedział, dodając jednak, że Iran będzie niezmiennie bronił swoich praw.

"Polityka nacisku i sankcji nie zniechęci Iranu do obrony jego praw" - oświadczył nowy prezydent.

Czwartkowe zaprzysiężenie w parlamencie odbyło się w obecności 115 międzynarodowych dyplomatów z 73 państw.

Przed czwartkową ceremonią irańskie władze ogłosiły, że będzie na niej obecna mniejsza liczba urzędników krajowych, aby zrobić miejsce dla przedstawicieli z zagranicy, a także z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

We wtorek Raisi został formalnie mianowany prezydentem przez duchowo-politycznego przywódcę Iranu ajatollaha Alego Chameneia.

Raisi wcześniej był szefem irańskiego wymiaru sprawiedliwości. Jest szyickim duchownym, postrzeganym jako twardogłowy polityk blisko związany z Chameneiem. USA objęły go sankcjami, zarzucając mu łamanie praw człowieka.

Raisi wygrał czerwcowe wybory prezydenckie w pierwszej turze, zdobywając 61,95 proc. głosów. Na stanowisku szefa państwa zastąpił relatywnie umiarkowanego duchownego Hasana Rowhaniego, który sprawował ten urząd przez dwie kadencje i nie mógł startować w kolejnych wyborach.

Wielu Irańczyków i działaczy na rzecz praw człowieka wskazuje na domniemaną rolę Raisiego w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. XX wieku. Nowy prezydent Iranu nigdy publicznie nie odniósł się do tych zarzutów.

Raisi, podobnie jak Chamenei, popiera kontynuowanie rozmów z sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego z 2015 roku; rokowania te utknęły w martwym punkcie. W Iranie powszechnie oczekuje się jednak, że nowy prezydent przyjmie twardszą linię w negocjacjach o ożywieniu tego paktu. (PAP)

zm/ akl/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki